Перстень з Чернігівщини може виявитись астрономічною картою сузір'я, в якому зашифровано найдавніший міф людства. Співзасновник Всеукраїнського руху за збереження курганної спадщини «Хранителі курганів», дослідник курганно-астрономічного комплексу «Безводівка» (розташований і Ічнянській громаді, - Авт.) Олександр Кликавка дослідив срібний перстень зі скляними вставками, який було знайдено в селі Городище Бахмацького району та знайшов в його візерунках астрономічне значення. В персні, переконаний дослідник, переплетені міф про велике полювання та життєві цикли в природі.
Той самий срібний перстень зі скляними вставками
«Міф про велике полювання жив впродовж десятків тисяч років в сузір’ї Великої Ведмедиці, починаючи з доби палеоліту від мисливців Мізинської культури (23 – 15 тис. років тому). Цей культурно-астрономічний феномен знайшов своє вираження на середньовічній прикрасі, - розповідає краєзнавець і дослідник «Безводівки» Олександр Кликавка. – Мій товариш по Фейсбуку поділився світлинами срібного персня зі скляними вставками на щитку, який було знайдено на Чернігівщині в селі Городище Бахмацького району. Перстень за стилем та технологією виробництва дуже схожий на перстень із зображенням на щитку зоряного скупчення Стожари, який було знайдено на Київщині. Єдина відмінність від персня – в кількості скляних вставок. Я припускаю, що персні могли бути створені однією майстернею, або навіть одним майстром».
Відмінності, які вдалося помітити досліднику: різниця в кілька міліметрів у діаметрах кілець, в кількості скляних вставок (9 штук на персні з Київщини та 14 штук – з Чернігівщини, та в кольорах деяких вставок).
Ліворчу - прикраса з Чернігівщини, праворуч - з Київщини
Олександр Кликавка, який попередньо досліджував перстень з Київщини і виявив, що той містить зоряне скупчення Стожари, почав шукати астрономічне значення і в малюнку іншого персня. А закодоване сузір’я мало б підказати кількість елементів на щитку, їх колір та схема, яку вони утворюють.
І ось що виявив дослідник.
«В центрі персня виділяється прямокутник, який оточений десятком інших вставок. В ньому вгадується ковш Великої Ведмедиці. Насправді, сузір’я більше і має близько двох десятків зірок різної яскравості та кольору. Зірки Дубхе, Мусціла та Алула червоного кольору. Елементи розміщені на персні мають відповідні зірки на небі серед чотирнадцяти найбільш помітних в сузір’ї Великої Ведмедиці».
Щоправда, як зазначає дослідник, математичної точності на персні немає, оскільки той не є якимось точним приладом чи зоряною картою, це символ, який нагадує його власнику про щось важливе на небі і дає відчуття причетності до вічного, як от до історії про полювання на ведмедя. І як би там не було, найдавніший міф не про астрономію, а про велике полювання та життєві цикли в природі.
Автор: Віталій Назаренко, фото Олександра Кликавки
"Час Чернігівський" писав про таке: