Вже вдруге від початку повномасштабної війни в Україні сільгосптехніка вийшла в поле. Що змінилося в цьогорічній посівній озимої пшениці порівняно з 2021 роком, розповів Головний агроном відомої в регіоні аграрної компанії ІМК Олександр Гірман.
За його словами, цьогоріч компанія значно збільшила площі під озиму пшеницю: з 18 до 33 тисяч гектарів. Спонукали до прийняття такого рішення кілька чинників. По-перше, частину земельного банку компанії не засівали навесні: території, що були в окупації, потребували обстеження і розмінування.
«Тому, наприклад, ми прийняли рішення відмовитися від весняного посіву на полях «Чернігівської індустріальної молочної компанії» (Чернігівський кластер ІМК). Тепер, коли площі обстежені, на їх частині сіємо озиму пшеницю», - пояснює агроном зі сторінки у соцмережах.
По-друге, аграрії вирішили зменшити площі під кукурудзу на користь озимої пшениці. Це питання ціни ресурсів. Кукурудза при збиранні має високу вологість і тому потребує суттєвого просушування, а для цього необхідний газ. Його ціна нині кусюча, і невідомо, яка ситуація складеться з цим енергоресурсом наступного року, але навряд чи стане легше.
«Натомість пшеницю ми збираємо влітку, коли тепло і порівняно сухо, вона має невисоку вологість, а за потреби можна досушити зерно й гарячим повітрям. До того ж, пшениця дає менше тонн з гектару, отже, її простіше зберігати. Через блокування росією українських портів ми маємо значні перехідні залишки кукурудзи з 2021 року, тому питання потужностей для зберігання для нас, як і для всіх українських агровиробників, дуже актуальне», - каже Олександр Гірман.
Крім того, чернігівські аграрії вирощують продовольчу пшеницю, яку можна реалізувати на українському внутрішньому ринку. Це і простіше, і швидше, а забезпечений внутрішній ринок – запорука продовольчої безпеки України і виконання зобов’язань виробника перед державою під час війни.
Нині посівна у розпалі: у компанії стартували 25 серпня. Планують завершити посів на початку жовтня, використовуючи тільки власний парк техніки.
«У попередні роки наші підприємства починали посів озимої пшениці в середині вересня, хоча оптимальними були б перші числа місяця. Тож цього року ранній початок – це досить добре. Посівний матеріал маємо переважно власний, засоби захисту насіння є, попри проблеми з постачанням добрива теж вдалося закупити в необхідному обсязі», - резюмує Гірман.
Тож нині робота налаштована на максимум. У серпні аграрії завершили обмолот озимої пшениці. Зернову обмолотили на площі 18,3 тис га й отримали вал збіжжя майже 123 тис тонн із середньою врожайністю 6,7 т/га, що є рекордним показником за всі роки ведення господарської діяльності компанією, та на 18% перевищує урожайність пшениці, зібраний торік, відзвітували у ІМК.
Довідково
«ІМК» — інтегрована сільськогосподарська компанія, яка спеціалізується на вирощуванні зернових, олійних культур, а також виробництві молока. Земельний банк — 120 тис га. Входить до Топ 10 латифундистів України. Регіони діяльності: Полтавська, Чернігівська, Сумська області.
Компанію заснував колишній власник холдингу «Клуб Сиру» Олександр Петров. Генеральний директор — Алекс Ліссітса. Акції «ІМК» з травня 2011 торгуються на Варшавській фондовій біржі. «Індустріальна молочна компанія» у квітні 2017 офіційно змінила назву на «ІМК».
Час Чернігівський повідомляв, що Чернігівські аграрії торгують зерном через румунські і польскі порти