У кабінеті на прийомі з лікарем — Світлана Черних, медична сестра загальної практики сімейної медицини. Загальний медичний стаж понад 20 років. У Сновському Центрі первинної медичної допомоги — дев’ять років. До 2016 року працювала у Сновській залізничній лікарні.
— Медсестра — великий помічник лікаря, — наголошує Ганна СТЕЧЕНКО, терапевтка КНП «Сновський ЦПМД».
Наказ МОЗ від 5 грудня 2024 року передає медсестрі загальної практики багато нових функцій. І значно розширює її повноваження.
Медсестра тепер не під керівництвом лікаря, а у співробітництві з ним. У цьому переконалась у Сновському Центрі первинної медичної допомоги.
— Ми і до постанови робили те саме, — знизує плечима Світлана Григорівна.
Якраз на прийомі в лікаря 27-річна Наталія Качан.
— У кабінеті в кожного сімейного лікаря є кардіограф, — збирається робити кардіограму пацієнтці Світлана. — Це вже звично, як і вимірювання тиску.
Потім надягає на палець пульсоксиметр. Так вимірює сатурацію (насиченість крові киснем) і пульс.
— Сатурація в нормі, 98. Пульс 88. Трохи хвилюється, — констатує Світлана. — Тиск 110 на 60, — поміряла артеріальний тиск відвідувачці.
Піднесла до лоба, не притуляючи, безконтактний термометр. Температура 36,6 — видало електронне табло.
Заодно зважила Наталію і виміряла її зріст.
* * *
— Значно розширились повноваження медсестри вже з початку реформи медицини, — зауважує Наталія ЄРМОЛЕНКО, старша медсестра КНП «Сновський ЦПМД». — Медсестра робить швидкі тести. Вимірює тиск, рівень цукру.
Технічні можливості також виросли. З’являються нові прилади. Багато нам привозять благодійні організації.
У кожному кабінеті сімейного лікаря можуть зробити отоскопію (огляд вуха). Пікфлуометр — для вимірювання пікової швидкості видиху. Спірометр вимірює об’єм повітря, що виходить з легень. За новим наказом ці прилади в нас повинні бути, — показує новенькі прилади Наталія Єрмоленко, — Наші медсестри все це вміють і роблять. Апарати такі були, але старенькі. Тепер замінимо на нові. Отримали сім, на кожного лікаря. Від благодійної організації «Лікарі світу».
Плантограф виявляє плоскостопість. Користуються більше педіатри. Гуманітарна організація «Медичний корпус» надала допомогу.
Наталія Єрмоленко.
Камертоном вимірюють гостроту слуху. Також є в кожного лікаря в кабінеті. І в педіатрів, і в сімейних.
— Дві трубочки. Оцим молоточком треба легенько тюкнути пацієнта по голові. І тоді — прилад до вуха. «Чуєш?», — пояснює роботу камертона Світлана.
Крім того, медсестра може провести консультацію щодо раціонального харчування, здорового способу життя, — дістає методичні посібники Світлана.
За відсутності лікаря, медсестра може сама спрямувати пацієнта до потрібного спеціаліста. Наприклад, до хірурга, ортопеда. Дати направлення на рентген.
— А уколи медсестри тепер колють, чи вже ні?
— Звичайно. Якщо є необхідність, людина потребує допомоги, медсестра на прийомі має вколоти на місці. У менш екстрених випадках у лікарнях є окремі процедурні (маніпуляційні) кабінети. І пацієнтів зазвичай спрямовують туди.
— Функцій у медсестер додалося. А зарплати?
— Ні, — знизує плечима Світлана. — Бо спочатку додалася зарплата, ще до початку війни. А потім додали функцій, за зарплату вже мовчать.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Олена ГОБАНОВА. Фото авторки
"Час Чернігівський" писав про таке:
- Медична сестра у вихідні працює в цирульні
- Медсестра з Чернігівщини про свою роботу: не лякають окупація і повітряні тривоги
- Кохання на війні: на Чернігівщині побралися військовослужбовець та медикиня
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":