Попри те, що Чернігівщина не знаходиться на сході, не має окупованих територій, проте досі являється одним з найгарячіших куточків України - через прикордонні обстріли з Брянщини.
Видання «Трибунал для путіна» порахувало: цивільні обʼєкти нашої області з лютого 2022-го по травень 2023-го росіяни обстріляли стільки ж разів, скільки наполовину окуповане Запоріжжя - 4279. У цьому чорному рейтингу ми треті за кількістю, разом із Запоріжжям.
Загалом же, на обстріли припадає 84% усіх воєнних злочинів, що вчиняються в Україні. Ініціатива T4P задокументувала понад 30 тисяч обстрілів цивільних об’єктів від 24-го лютого.
Найбільше обстрілів стається у тих регіонах України, де рф веде наступальні дії. Лідерами за кількістю обстрілів цивільних об’єктів, згідно з даними T4P, є Харківська та Донецька області — саме тут тривали одні з найбільш запеклих боїв. Хоча після осіннього наступу Харківщина була майже повністю звільнена українськими силами, регулярні обстріли з боку Росії продовжуються й нині. Найбільше потерпають прикордонні містечка та селища, до яких росіяни можуть “дістати” мінометами та іншою недалекобійною артилерією безпосередньо з території рф .
У такій ситуації опиняються й населені пункти Херсонщини, Сумщини та загалом більшість міст та селищ України поруч із кордоном: російська армія здійснює систематичні обстріли, часто роблячи життя місцевих мешканців нестерпним. Чернігівщина, на жаль, теж у цьому сумному переліку.
З лютого по травень по регіону задокументовано 18 ракетних обстрілів, 8 атак дронів-шахедів, але і це ще не все.
Документаторами T4P також було зафіксовано 43 епізоди обстрілів цивільних об’єктів із важких вогнеметних систем ТОС-1 “Буратіно” та ТОС-1А “Сонцепьок”. Зокрема, у Харківській області — 30 епізодів, у Київській — 5, Донецькій — 4. На четвертому місці - Чернігівщина. Тричі її територія зазнавала уражень від важких вогнеметних систем.
3560 цивільних обʼєктів регіону зруйновані. Багато це чи мало? Це більше ніж на Херсонщині - 3526.
Римський статут передбачає окремий захищений статус об’єктів, призначених для релігійних, освітніх, мистецьких, наукових чи благодійних цілей, а також історичних пам’яток, госпіталів та місць зосередження хворих і поранених. Одначе, росіяни і тут наплювали на міжнародне право.
З 2 711 обстрілів таких об’єктів, зафіксованих документаторами T4P - 187 чернігівські.
"Час Чернігівський" писав про обстріли: Ворожі обстріли серйозно пошкодили енергетичну систему прикордоння Чернігівщини