Ми вже писали, що підготовка до опалювального сезону у Чернігові під загрозою через конфлікт Чернігівської міської ради та ТОВ «ТехНова». Все через те, що чиновники та орендарі не можуть порозумітись щодо термінів повернення ТЕЦ у власність міста.
Читати про це тут: Через бездіяльність Чернігівської міської ради наступна зима може бути без опалення для половини міста
Взимку Чернігівська міська рада самоусунулась від проблем ТЕЦ - заява компанії
Як відомо, ще у травні 2022 року Чернігівська міська рада прийняла рішення про дострокове припинення договору оренди із «ТехНовою», повернувши ТЕЦ у власність міста. Далі депутати підтримали створення комунального підприємства "Теплокомуненерго". Йому планували передати цілісний майновий комплекс, що нині в оренді "ТехНови". А пізніше "Облтеплокомуненерго". Щоб це велике комунальне підприємство, яке б виробляло тепло та гарячу воду. Це подавалось у наближених до міської ради ЗМІ як велика перемога.
З наближенням зими ентузіазм чиновників мерії поступово згасав. Новостворене КП не отримало потрібну для роботи ліцензію і Чернігів постав перед перспективою зими без тепла.
Попри запевнення, що борги «ТехНови» НЕ передуть на міський бюджет, у вересні 2022 року чиновники мерії визнали: якщо місто прийме на баланс майновий комплекс ТЕЦ, міська рада буде змушена взяти на себе й борги ТОВ “Технова”, згідно з чинним законодавством.
Щоб чернігівці не замерзли, у ситуацію втрутилась держава та Чернігівська ОВА.
Було знайдено тимчасове рішення – ТОВ «ТехНова» продовжить експлуатацію ТЕЦ до 31 березня 2023 року з тим, щоб чернігівці отримали тепло. За це навіть проголосували депутати міської ради 27 жовтня, підтримавши рішення, яким визначено нову дату дострокового припинення договору оренди майна ТЕЦ – 31.03.2023.
За допомогою держави колектив ТОВ "ТехНова" зміг провести усі необхідні ремонтні роботи на енергетичному обладнанні і відновити роботу ТЕЦ, щоправда лише на газу.
«Крім обладнання була відновлена постраждала від обстрілів магістральна тепломережа, на якій було 32 масштабні пориви, і це не рахуючи пориви на відгалуженнях. В міжопалювальний період під патронатом Чернігівської ОВА на станції також було проведено ремонтні роботи по програмі капітального ремонту та відновлення», - повідомили у компанії.
У компанії додали, що "Чернігівська міська рада цієї важкої зими самоусунулась від будь-якої участі в допомозі життєдіяльності Чернігівської ТЕЦ".
Коли спливає термін оренди: вирішували через суд
Тим часом, у у міській раді вважали, що в управління громади Чернігівська ТЕЦ повернеться в другій половині серпня, 20-го числа закінчується договір оренди. А вже далі господарську діяльність здійснюватиме КП "Теплокомуненерго".
В самій компанії вважали, що договір оренди припинений 31 березня 2023 року.
«Так 20.07.2023 року суд постановив визнати Договір оренди єдиного майнового комплексу №1 від 25 грудня 2000 року, укладеного між Товариством з обмеженою відповідальністю ФІРМА «ТЕХНОВА» та Фондом комунального майна Чернігівської міської ради припиненими 31 березня 2023 року», - повідомили у ТОВ «ТехНова».
Попри те, що у міській раді вважають, що ТЕЦ все ще в оренді, із бюджету вже виділяють десятки мільйонів гривень на роботу підприємства, яке по факту не має чим управляти і що робити. Рішенням виконкому у липні погодили виділення КП "Теплокомуненерго" у розмірі додаткових 40 млн грн.
— Коли ми приймали бюджет на 2023 рік, на підприємство "Теплокомуненерго" була закладена сума 90 млн грн. Сьогоднішнім рішенням ми не додаємо кошти до цієї суми, адже протягом року ми забрали 74 з цих 90 млн грн на інші, більш пріоритетні в той час напрямки, а зараз додаємо 40. Тобто, у нас сумарно на напрямок "Теплокомуненерго" буде виділено близько 56 млн грн, — пояснив під час засідання в.о. міського голови Олександр Ломако.
У міській раді уточнили, що ці кошти потрібні для фонду оплати праці, виконання ремонтних робіт на ТЕЦ та придбання хімічних реагентів.
Чи буде тепло?
Для вирішення проблемних питань 18 липня у Чернігові працювали представники Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України, а також НАК «Нафтогаз України». Зокрема, замміністра Олександр Бутенко.
"Діалог міської ради та компанії-орендаря "Технови" зайшов у площину судів. Цей процес може затягнутися, а осінньо-зимовий період вже за кілька місяців. Відтак, ще у квітні дав доручення профільному Департаменту ОДА напрацювати варіанти вирішення ситуації. Також міськрада звернулась до Уряду з пропозицією передати ТЕЦ у власність Нафтогазу", - заявив начальник ОВА Вʼячеслав Чаус під час наради зі столичними посадовцями.
Читати про це тут: Конфлікт міської влади та "ТехНови": розрулювати приїздив замміністра
Як закінчиться кофлікт чиновників із орендарями невідомо. Головне щоб заручниками амібіцій влади у Чернігові не стали десятки тисяч жителів міста.
Тим часом, для одного із міських чиновників історія із ТЕЦ вже закінчилась увʼязненням: Віктора Геращенка, заступника мера Чернігова, зачинили в СІЗО за дорогий трансформатор.