Вже 7 місяців Україна у буквальному сенсі, як писав Довженко, у вогні. Ворог засипає наші міста та села ракетами, снарядами, мінує території, залишає вибухівку, міни-пастки та саморобні вибухові пристрої. Військові, ДСНС та гуманітарні організації з розмінування день і ніч працюють над тим, щоб деокупована частина Чернігівщини та вся Україна, стала безпечною. Насправді ж до відвідування лісу, річкових заплав, боліт - ще дуже далеко.
Про що свідчить випадок, який стався днями поблизу села Шестовиця. Люди у вихідні на власному авто поїхали по гриби. Результат поїздки – трагічний, 4 загиблих та випалена вибухом машина.
Центр протимінної діяльності при Міноборони України змушений констатувати: рівень мінного забруднення нашого регіону настільки високий, що область роками буде небезпечною для грибників, туристів і рибалок.
Гуманітарне розмінування територій самої області почалось 3 місяці тому. Скільки часу воно займе, залежить від площ забруднень та небезпек, які вони несуть. Як показує статистика, 1 місяць війни дорівнює 1 року розмінувань. Отже, попереду мінімум 7 років важкої та небезпечної праці.
Хто буде займатися гуманітарним розмінуванням?
Начальник відділу планування та аналізу заходів протимінної діяльності Центру протимінної діяльності МО України Володимир Шостак розповідає: в Україні є якісна стала практика співпраці з міжнародними операторами та донорами, які займаються саме гуманітарним розмінуванням. У попередні роки команди з гуманітарного розмінування вдало функціонували на Сході України. Це фінансувалося міжнародними фондами з гуманітарного розмінування.
Володимир Шостак
Від 24 лютого 2022 у саперів та операторів ПМД роботи стало у рази більше. Бо перевірці та відпрацюванню підлягає третина території країни. Чимало фахівців із сталих команд операторів ПМД пішли у ЗСУ, а отже, треба набирати новий та збільшувати штат вже існуючих команд, вчити новачків навичкам гуманітарного розмінування. На це також піде певний час та зусилля професійних інструкторів.
За інформацією Центру ПМД нині в Україні працює - 5 сертифікованих операторів протимінної діяльності, перші два - українські:
- Demining Solutions
- HK Group
- Благодійна організація Швейцарський фонд протимінної діяльності FSD
- Британська благодійна організація Halo Trust
- Представництво датської ради з прав біженців в Україні DRC.
До кінця 2022 ще дві міжнародні організації пройдуть сертифікацію в Україні - британська та норвезька. З початку 2023 ще 5 міжнародних операторів ПМД та один національний планують зайти до України, а отже, і до Чернігівщини також. Разом це буде становити 13 організацій.
- Якщо взяти Чернігівську область, то у нас працюють Demining Solutions, Halo, DRC, FSD, - розповів Володимир Шостак.
Діяльність операторів ПМД координується та коригується. За ними закріплені певні території та виставлені пріоритети на обстеження та розмінування. Кожна з організацій працює у різних куточках регіону - задля ліпшої ефективності та більшого охоплення.
Спочатку - фіксація
Найперший етап - дослідницький або нетехнічне обстеження ділянок (НТО). Оператор протягом 5 днів виїздить на місцевість, спілкується з органами місцевого самоврядування, опитує жителів, оглядає території, де велися бойові дії, фіксує координати місцини, потім формує звіт і передає його у Центр ПМД.
- Виходячи з цих звітів ми розуміємо, яка територія забруднена, які там є небезпеки і які є види мінного забруднення: міни, снаряди, розбита техніка. В залежності від цих звітів ми плануємо проведення технічної розвідки (ТО), а потім, власне, за результатами даних заходів, і розмінування, - каже наш співрозмовник.
У процесі роботи відбувається координація підрозділів МО України, ДСНС, ДССТ, Нацгвардії та піротехнічних підрозділів поліції з оперативного розмінування.
Розмінування теж може бути різним - в залежності від подій, які розгорталися на цій території. Також від цього залежить і час, витрачений фахівцями гуманітарного розмінування, на зачищення певної ділянки. До слова, безпосереднє знищення ВНП - це поза юрисдикцією операторів, вони - люди цивільні, тож ці операції проводяться військовими саперами або піротехнічними підрозділами ДСНС.
Одним із важливих напрямків діяльності операторів з гуманітарного розмінування є й інформування населення щодо ризиків поводження з небезпечними предметами.
- До першого снігу, поки оператори ПМД будуть бачити землю – вони будуть працювати у полях. Найважчий етап тут - очистка землі від ВНП. Фізично це дуже важко, незалежно від погодних умов годинами простояти на колінах та сантиметр за сантиметром передивлятись ґрунт на наявність небезпеки. В середньому 1 оператор, копирсаючись у багні на колінах, може безпечно обстежити близько 15-18 кв м на день. За кожен робочий день надаються звіти по території, скільки і чого знайшли та підняли на поверхню, кому вони це все передали, - зауважує Володимир Шостак.
Військові сапери та піротехніки ДСНС нині не займаються гуманітарним розмінування. Перші - тому що мають інші задачі, другі - тому що їм елементарно бракує людей для такої роботи. За словами Володимира Шостака, у регіоні крім військових саперів та піротехніків, працюють ще фахівці з інших областей України. Але навіть цих зусиль на третю за величиною область України замало. Потрібно ретельно обстежити кожен метр землі, куди заходила російська армія, або куди вона могла дотягнутися артилерією.
Чому потрібна допомога іноземних партнерів?
Хоча б через обсяг задач.
Військовослужбовці Центру ПМД разом із Держспецтрансслужбою Міноборони з 24 лютого зі зброєю у руках захищали країну. В тому числі й на підступах до Чернігова. Захисники також брали участь в обороні столиці України, а в подальшому - і в оперативному розмінуванні, знищенні ВНП на Київщині, Житомирщині і, звісно, Чернігівщині. Окремий пункт: розмінування Ірпеня, Бучі, Зони відчуження. Також обстежили і розміновували залізничні колії від Києва до Чернігова.
- За три дні групи з розмінування, пройшли з Києва до Чернігова усю “желєзку”. Це 135 км. Весь цей шлях ми пройшли пішки, із зброєю та засобами знищення ВНП. Залізнична колія - це ж не лише рельси та шпали, це ще й територія праворуч та ліворуч від неї. В залежності від місцевості та виявленої загрози виходило інколи і 200 м убік… Коли групи з розмінування дійшли до Ніжина, з керівництвом Укрзалізниці ми на деякий час стали «табором» в Ніжині і вже звідти виїздили на ділянки та місцевость. Дійшли до вокзалу у Чернігові. Така була головна задача - дійти до Чернігова, все перевірити, щоб можна було пустити потяг. Нам дали 5 днів. Ми впоралися за 3, - зауважив пан Шостак.
Вітчизняний досвід оперативного та гуманітарного розмінування некоректно порівнювати з закордонною практикою, бо нічого подібного в світі досі не траплялося у таких масштабах і з такою звірячою жорстокістю. Більш-менш актуальний приклад – Хорватія та Косово. Там більше 4 років тривали запеклі бої, було чимало замінованих і небезпечних територій. Попри те, що війна у Хорватії завершилася 27 років тому, там досі все ще є робота для операторів з гуманітарного розмінування.
- Але у них плюс був у тому, що під егідою ООН Хорватія із Сербією обмінялися картами встановлених мінних полів. Та все одно, вони витратили роки на очистку своїх територій. У нас цього нічого не має. У звільнених областях ми працюємо з нуля, а це колосальна робота, - каже Володимир Шостак.
Саме тому, враховуючи складність, обсяг і масштаб роботи, потрібна допомога міжнародних організацій-донорів та цивільних операторів і фахівців. І, безумовно, фінансування.
За грубими підрахунками, розмінування всієї країни коштуватиме від $400 до $900 млрд. Для розуміння проблеми – виготовлення 1 міни коштує близько $2, а її повна ліквідація - щонайменше удесятеро більше.
Що цікаво, левова частка найманого персоналу міжнародних гуманітарних організацій з розмінування - жінки. Робота рядового оператора не потребує первісних специфічних знань та навичок, достатньо рівня володіння українською мовою для складання звітів. Для керівників груп - також потрібна і англійська.
Фундамент знань новоприбулі отримують під час навчання та практики, які організовуються та проводяться в самих організаціях, а рівень підготовки та знання перевіряються в ході інспектування співробітниками Центру ПМД. Головна вимога – бажання працювати, хороший фізичний та психологічний стан. Варто зауважити, що у операторів протимінної діяльності доволі високий рівень зарплат - від 18-19 тис грн. Досвідченіші фахівці можуть розраховувати навіть і на більші.
* * *
Цю публікацію було створено за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ і справ Співдружності націй Великої Британії в рамках проекту "Обережно міни: як рятувальники звільняють Чернігівщину від небезпеки" (як частина проекту «Голоси України»). Відповідальність за зміст цієї публікації несе ГО "Разом до громадянського суспільства" і за жодних обставин не може вважатися таким, що відображає позицію Уряду Великої Британії.