Треба захищатися, а що робить? Кліщ кусає, хоче заразити, шпаки та ворони видзьобують урожай, кроти риють нори, слимаки повзуть до капусти! Сьогодні розкажемо, які способи боротьби придумали в Чернігівській області.
Захисна сітка від шпаків і сонця
Щоб вберегти врожай плодових дерев від шпаків, можна вкутати спеціальними сітками.
— Є різної щільності, — пояснює Олена БОГДАН, продавчиня на «Привокзальному» ринку в Чернігові. — Щоб птахи не клювали ягоду, потрібна нещільна. Є 40 і 30 відсотків щільності. Ширина чотири метри, — пропонує товар, розгортаючи рулон. — 85 гривень за метр. Є шириною три метри. 40 відсотків щільності. 75 гривень метр погонний. І навіть по шість метрів. Для великих дерев.
Після того, як ягідка зав’язалася, дерево накривають сіткою. З чотирьох боків обов’язково треба прив’язати гирі або інший вантаж. Коли вітер подме, щоб сітка не полетіла.
Прослужить не один сезон, якщо на зиму ховати. Знімається теж легко. Гирі відв’язати і стягнути. До того, як почне опадати листя. Щоб не чіплялася за гілки. І вже потім дерева обробити від шкідників.
Олена Богдан показує сітку, якою накривають дерева
Щільність 80 відсотків для цієї справи не підійде. Її більше використовують для паркану. Темно-зеленого кольору. Натягують на стовпчики. Коштує така сітка 95 гривень за метр погонний.
Є 60 відсотків щільності. Беруть, щоб накривати огірки та помідори. Захищає від сонячного проміння. Рослина дихає, пропускає вологу. Але не горить на сонці. Господині кажуть, огірки під такою сіткою плодоносять до пізньої осені.
Кліщекрутки
— Кліщекрутки — необхідна та зручна річ. Колись давно кліщ причепився мені в одному місці. Звернувся до лікарів «швидкої». Вони, навіть не глянувши, направили до хірурга. Тож краще мати допоміжні засоби вдома. Ще у квітні у ветаптеці купив набір з трьох штук. Задоволений: і в себе, і у тварин витягуємо кровопивців. Викрутки пластикові. Схожі на цвяходери. Підходять для комах різних розмірів. Підсунув викрутку, підчепив, провернув і витяг без проблем, — розповідає 58-річний Сергій ГЛАДКЕВИЧ, фотограф-натураліст, колишній заступник директора та головний природознавець Ічнянського національного природного парку. Нині з дружиною Іриною живе в покинутому селі Киколи на Ічнянщині. Тримають коней, кіз, собак та котів.
— Якщо часто буваєте на природі, слід обробляти одяг репелентами (речовини, які відлякують комах. — Авт.). Оглядати час від часу себе, чи не причепилися кліщі. Також захищає від них костюм «дурника». Це коли штани заправлені в шкарпетки, — радить Гладкевич.
* * *
Витягувачі кліщів можна купити в аптеці, у ветеринарному кіоску, замовити через інтернет. Ціна набору стартує від ста гривень. У набір входять три пластикові гачки різного розміру (для великих і маленьких кліщів), пробірка (раптом захочете відвезти кліща в лабораторію на дослідження), антисептична серветка та бактерицидний лейкопластир.
... і балконна варта Ворони проти голубів
Голуби поселилися на відкритому балконі в Чернігові. Пожаліли викинути пташок разом з гніздом. Бо вони вже й пташенят висиджували. Ми здуру їх навіть підгодовували. Ніколи такого не робіть!
І почалося… До тих голубів додалися сусіди-голуби. Дві-три сім’ї. Балкон незасклений, так просто не виженеш. Птахи миру загидили комірчину, усі кімнатні квіти, винесені туди на літо. І сам балкон. На нас дивились, як на небажаних сварливих сусідів. Безперервно кохалися і виводили пташенят.
Викидати малих рука не підіймалася. Але коли ці нелюди почали закльовувати пташенят конкурентів просто в нас на балконі, терпець урвався.
По-перше, закрили наглухо комірчину, де ті іроди гніздилися.
В інтернеті чоловік знайшов опудала чорних ворон. Від 150 гривень за штуку. Замовив і купив два.
Це муляжі. Натуральної величини, досить реалістичні. Одна стоїть, друга в польоті. 200 і 350 гривень відповідно. Син скептично зауважив: «Обісруть і їх».
Ту, що стоїть, прикрутили дротом до тримача мотузок для сушіння. Там, де полюбляють сідати голуби. Подіяло: саме туди вже не сідають.
Ворону з розправленими крилами треба підвісити. Защіпка і мотузка є. Цей муляж працює на відлякування краще, особливо, коли хитається вітром. Зачепили за мотузку для білизни. При першому ж штормі (а їх цього літа було) птах стукнувся об стінку і розлетівся. Зібрали, склали. І так кілька разів. Добре, що штормить не щодня.
А що голуби? Іноді прилітають до колишньої домівки. Сідають з іншого краю, де ворон нема. Навіть залицятися намагаються. Зате гнізд не в’ють і на балконі не селяться.
Можливо, їх більше вразила закрита балконна комірчина.
Можна відлякувати і справжнім опудалом, пір’яним. Зробленим з тушки птиці. На Городнянщині, проїжджаючи редакційною машиною селом Невкля, на воротях одного з дворів бачили розіп’ятого дохлого яструба. Самі злякалися! Такі розп’яття відлякують не тільки дрібних птахів, а й самих коршаків.
«Відро води на них шуронуть». Щоб кроти не заважали
— Щоб кроти не рили нори?
— Ставлять вертушки, щоб торохтіло, — описує старий народний спосіб Любов КРАСІЙ з Віженя в Ічні. — Млинки з жестяних банок роблять. У мене де-не-де понаривали. На городі шкоди не роблять. У дворі, у саду риють.
Кажуть, вони собі шукають у землі черв’ячків. Оту землю, яку нарили, беруть на розсаду, для квітів. Бо в ній нема шкідників. Кроти їх поїли. Я землю розрівнюю, кротів не чіпаю.
Любовь Красій з палицею, на якій пакети, щоб ворон відлякувати
— Якщо коріння дерев підривають?
— Дивлячись, які деревця. Якщо ще молоденькі, звичайно шкодять. Треба їм у нірку води налити. Відро, а то й більше. Щоб тікали.
Кажуть, від них є якісь електричні приспособи. На батарейках. У землю ставлять, іде вібрація. Кроти туди не лізуть. Але я так далеко не заходила, щоб купувати, — сміється.
В інтернеті пропонують електричний відлякувач для кротів та інших гризунів. Працює від сонячного заряду. Вставляється в землю, як садовий ліхтарик. Вібрує кожні 30 секунд. Радіус дії — 30 метрів. Коштує така приспособа від 300 гривень.
Від ворон — пакети
Город Любові обставлений дерев’яними палицями з целофановими пакетами. Так відлякує.
— Мо’, більш як 30 кілків стоїть, — веде на город Любов Андріївна. — Син вбивав. А я вже нав’язувала на них пакети. Допомагає. Обв’язала зверху, наче шапочки. Ще прив’язала пакети, щоб теліпалися. Пролетить: «Кар… кар…», а не сідає на город.
Це, щоб ворони не витягували з землі насіння, — пояснює жінка. — Витягують росточок і шукають в землі. Під кінець літа гарбузи клюють. Кавуни б’ють. І кукурудзу тягають.
— Де пакетів стільки набрали?
— Невістка в магазині працює. Непотрібних, які викидають, вистачає.
Раніше сусід застрелить ворону. Мертву за крило повісить на високу тичку. Щоб не підлітали до городу. Уже покійний. Було в нього ружжо. Офіційно зареєстроване.
Білокрилці — червоний перець
— Білокрилка в нас — відносно новий шкідник. Нападає на капусту. То беремо червоний гострий перець. Чим більше, тим краще. Чорний не допоможе. Каламутимо у воді. Додаємо полин. Оцим розчином обробляємо капусту. І троянди — від тлі.
Молоком з йодом обробляємо помідори від фітофтори. П’ять крапель йоду на відро води. І літр молока туди влити.
Джерело: "Вісник Ч", авторки Юлія СЕМЕНЕЦЬ, Марина ЗАБІЯН, Валентина ОСТЕРСЬКА, Олена ГОБАНОВА
"Час Чернігівський" писав про таке:
- На Чернігівщині чоловік вирощує самосад: розповів як це робить
- Град побив людям капусту та огірки у прикордонній громаді
- На Чернігівщині чоловік відмовився від полуниць і розводить екзотичні дерева
Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":