Газовик з Чернігова Олександр Ященко: “Вариш – а воно бабах-бабах в двох метрах"

03 ЧЕРВНЯ 2022, 09:08

2018

Газовик з Чернігова Олександр Ященко: “Вариш – а воно бабах-бабах в двох метрах"

Фото Влад Спешилов

Що робить Чернігів містом-героєм? Не лише героїчна оборона його захисників, а й спільна, буквально, командна робота багатьох його жителів задля перемоги. Мова йде про представників критичної інфраструктури, зокрема, комунальників. Непоказну сміливість в період російської блокади виявляли сотні енергетиків, водопровідників і… газовиків. Видання “Українська правда. Життя” опублікувало матеріал про чернігівського представника газового господарства Олександра Ященка. Він одружений та виховує 4-річну доньку, яка лишилася із батьками у місті, майже місяць переховувалася разом з матір’ю у бомбосховищі на роботі батька.

Чернігівець вирішив стати зварювальником після армії. Думав, це тимчасово. Але прийшов працювати в міськгаз і залишився. Сестра ще до війни пропонувала йому влаштуватися на небрудну роботу з більшою зарплатою. Але він відмовився. Бо шкода кидати місце, якому віддав стільки років життя.

24 лютого герой розповіді збирався на роботу під завивання сирен у Чернігові. Каже, одразу зрозумів, що почалася війна. Однак не міг збагнути, що буде далі. Тривожна валіза уже стояла напоготові.

"Підготувалися, хоча до останнього не могли повірити, що це станеться", – згадує чоловік.

Щойно почалася війна, багато колег Олександра були змушені вивезти рідних з Чернігова. Два десятки машин міськгаз віддав на потреби Збройних сил України. На все місто залишилися працювати лише аварійка та дві машини по три особи на кожну.

"Ще два начальники і ми втрьох: водій, майстер та я, зварювальник. І все", – розповідає Олександр.

Не треба бути математиком, щоб зрозуміти, як складно такій невеликій кількості людей забезпечувати газопостачання у багатотисячному місті, яке ворог майже щодня обстрілює з повітря.

"Ми розуміли, що одна машина (аварійка – ред.) на місто – це мало. Переробити все неможливо. Багато людей поїхало – це більше ніж 50%. Але тисяч 120 залишалися у місті. Багато людей похилого віку, які не могли виїхати", – каже зварювальник.

Олександр пригадує одну з найнебезпечніших ситуацій за час війни, коли ремонт газопроводу міг коштувати життя - тоді ремонтували газогін, ще й під час артобстрілу.

"...Зварювання досить трудомісткий процес, а під час обстрілів – і поготів. Але воно не так важко, як стрьомно, вибачте за таке слово, варити трубу, коли над головою снаряди свистять. Вариш – а воно "бабах-бабах" в двох метрах. А ти мусиш продовжувати варити", – наголошує чоловік.

Олександр розповідає, що працювати доводилося без продиху майже 50 днів. Щойно припинялися обстріли – потрібно було виїжджати усувати витік на черговому газопроводі, аби у чернігівців був принаймні газ. "Принаймні", тому що з усіх комунікації міста в умовах бойових дій вдалося втримати лише газопостачання.

Окупанти пошкодили багато міської інфраструктури: і газоредукувальні пункти горіли від обстрілів, і підземні газопроводи розбомблені, і будинкові від уламків – як решето. Коли проїхати було неможливо, то наслідки "русского мира" ходили ліквідовувати пішки.

"Але після авіабомб нам вже, мабуть, нічого не страшно. Шкода дуже загиблих та скалічених людей і місто. Зруйнували жахливо, – зі смутком в голосі каже Олександр і тут же додає, – але нічого, все відбудуємо!"

Олександр додає, що за роботу в умовах війни на йому обіцяють дати "шостий розряд" зварювальника.

Рідні дізнавалися новини про Чернігів та сферу роботи Олександра лише з відеозвернень голови Чернігівської військової адміністрації В’ячеслава Чауса, адже зв'язок зник повністю.

Нині, на щастя, брат із сестрою зідзвонюються регулярно.

Читати також: Дороги, газ та електрика: як відновлюється Чернігівщина

Схожі новини

Менше обстрілів, більше "шахедів": ситуація на Чернігівщині на ранок 22 листопада

22 ЛИСТОПАДА 2024, 08:10

Відключення електроенергії на 22 листопада по Чернігівщині: чого чекати?

22 ЛИСТОПАДА 2024, 01:54

Вiдео

Секретар Чернігівської міської ради знову не зміг зібрати депутатів на сесію

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:53

Відстоював Батьківщину з 2014-го: рідні просять за петицію щодо присвоєння звання Героя України (посмертно)

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:41

Валентина Драгунова приїхала на похорон батька. І залишилась

21 ЛИСТОПАДА 2024, 18:55

Півтори години детонації: наслідки ракетного удару ЗСУ по Брянщині

21 ЛИСТОПАДА 2024, 17:27

Фото

Сучасні системи відеоспостереження за лісами показали... дітям

21 ЛИСТОПАДА 2024, 16:15

ТОП-переглядів