16 грудня відбулась сесія Чернігівської обласної ради. Вона – остання у 2024 році, тому депутати зібрались у тому числі, щоб підвести певні підсумки. Кажуть, рік був непростий і головне – що Україна встояла.
Я думаю, висновки треба підводити не тільки за рахунок сесії, а за рахунок обставин у всій країні. Ми вистояли. На жаль, болючою, високою ціною. Але Україна є, Україна буде і Україна переможе - оце найголовніше, - говорить Дмитро БЛАУШ, заступник голови Чернігівської обласної ради.
Дмитро Блауш
Найголовніша проблема наразі – критична нестача бюджетних коштів.
З бюджетом області, як і громади, як і, мабуть, кожної української родини, сьогодні величезний дефіцит. Близько 95% - це захищені статті. Немає бюджету розвитку. Але область робить усе від себе залежне, щоб знаходити гроші на підтримку ЗСУ, ветеранів, медицини і всіх статей, які потребують люди, - говорить пан Блауш.
Народні обранці з різних політичних сил підтверджують, що нестача коштів – найбільша проблема, але в умовах війни в першу чергу потрібно забезпечувати ЗСУ.
У цьому році, не зважаючи на те, що ми мали проблемний бюджет, нам вдалося виконати задачі, які ми ставили на початку року. Ключове - підтримка ЗСУ. Нам вдалося з обласного бюджету залучити пристойну суму на підтримку тих частин, які знаходяться на території області. Також вдалося реалізувати важливу програму, яка дає доступ жителям сільських громад до питної води через будівництво свердловин, - каже депутат обласної ради Сергій КРАМАРЕНКО.
Сергій Крамаренко
Для мене як для депутата цей рік - третій рік війни, як і для всіх. Засідання проводились і онлайн, і офлайн. Депутати облради переривали засідання і спускались у бомбосховище. Це дуже тяжкий рік. Але рік був продуктивний, бо дуже багато програм прийнято на підтримку наших військових, - говорить депутат Олександр МИСНИК.
Олександр Мисник
В умовах нестачі бюджету багато громад Чернігівщини знайшли вихід: залучають грантові кошти, налагоджують контакти з іноземними партнерами і за рахунок цього розвиваються та відновлюються.
Всі бюджетні ресурси, як у громадах, так і на обласному рівні відправлялись на укріплення нашої обороноздатності. Тому особливо похвастатись чимось, що зроблено за рахунок державних коштів чи коштів місцевого самоврядування нічим. Але громади активно працюють із грантами, більше 20 громад активно використовують цю можливість. Як приклад - завершено проєкт нової школи в Ічнянській громаді, бомбосховище в Куликівській громаді тощо, - розповідає депутат Арсен ДІДУР.
Арсен Дідур
Більше того, 22 громади області активно допомагають військовим. Так, на сесію завітав заступник командира 1-ї окремої танкової Сіверської бригади Іван Берташ, щоб віддячити представникам місцевого самоврядування. Завдяки їх підтримці бригада отримала більше 200 квадрокоптерів, 48 засобів РЕБ та шість автомобілів.
Хотів би висловити слова подяки та привітань від командира бригади, особового складу 1-ї окремої танкової Сіверської бригади, - звернувся до представників місцевого самоврядування заступник командира бригади Іван БЕРТАШ.
Іван Берташ
Крім цього, за рішенням обласної територіальної виборчої комісії на сесії в складі облради зареєстрували двох нових депутатів. Голова комісії Юрій КОНОПЛЯ зачитав відповідні рішення:
Зареєструвати депутатом Чернігівської обласної ради обраного у територіальному виборчому окрузі №5 за територіальним виборчим списком від Чернігівської організації «Радикальної партії Олега Ляшка» Шкарупу Миколу Степановича. Зареєструвати депутатом Чернігівської обласної ради обраного у єдиному багатомандатному виборчому окрузі за єдиним виборчим списком кандидатів у депутати за списком Чернігівської організації партії «Європейська солідарність» Шалая Ігоря Віталійовича.
Юрій Конопля
Наступна сесія Чернігівської обласної ради збереться вже у новому, 2025 році.
***
Час Чернігівський писав про таке: