Телеграм-канали Чернігівщини перейшли в активну фазу заробітчанства: найпопулярніші ресурси розміщують у себе повідомлення із назвами по типу «Як стовідсотково отримати виплати», «Ракетні удари по критичній інфраструктурі. Які об’єкти під загрозою» та інше при тому продовження цієї інформації пропонують дізнатися лише за посиланням, що веде на інший ТГ-канал. Таким чином власники цих платформ набирають аудиторію для нових проектів і монетизують їх.
Інформація, яка містить такі заголовки, не є секретною чи принципово новою. У першому випадку це може бути реліз профільного міністерства, у другому – загально відомий список підприємств енергогенерації в місті. Візуалізація таких повідомлень, як і в онлайн-ЗМІ, найчастіше з червоним кольором та знаками оклику, аби відразу привернути увагу.
80% інформації, яка поширюється в ТГ-каналах, пов’язана з темою війни. Утім до таких повідомлень треба ставитися з підвищеним рівнем критичного мислення. До прикладу канал «Прилуки на зв’язку» поширює детальну інформацію про хід бойових дій, зокрема знищення ворожих БК. Така інформація є важкодоступною, її не завжди знайдеш навіть в офіційних повідомленнях Генштабу. Тож така глибока «поінформованність» віддаленого від лінії фронту ресурсу є щонайменш підозрілою.
Промайнуло на цьому каналі повідомлення з посиланням на невідоме джерело в американській розвідці, що прогнозує поразку Києву за 96 годин і це на 7 місяці повномасштабного вторгнення.
На іншому ресурсі поширювали документ за підписом керівника ДНР. При цьому сам ресурс не впевнений у достовірності цього документу і попереджає, що це може бути фейк. Виникає питання: навіщо поширювати неперевірену інформацію.
Найширше поле для маніпуляцій – тема політики. Щодо загальнонаціональних тем, то тут вдаються до неповного розкриття теми, виривання з контексту або ж посилаються на сумнівні першоджерела.
Так з’явилася інформація про курс долара. А також скасування права виїзду чоловіків за кордон, сплативши певну суму грошей. До слова, у другому випадку варто звернутися до першоджерела і стане зрозуміло, що від початку така опція мала бути доступна лише для підприємців, яким виїзд потрібен для продовження діяльності. Також благодатною для маніпуляцій стала тема мобілізації жінок, зокрема найчастіше припускали, що це – вимога НАТО.
Щодо місцевої політики, то повідомлення з цієї теми інколи навіть складно класифікувати, адже частіше за все вони нагадують плітки як-от: хтось кудись ходив, про щось з кимось домовився.
Чіткою маніпуляцією можна вважати гучні повідомлення та звинувачення ОВА про розкрадання гуманітарної допомоги або ж її приховування. Адже в усіх інформаційних матеріалах нема позиції самої ОВА або ж коментарів правоохоронців.
Найпоказовішим фейком, який підхопили і ЗМІ і ТГ-канали видалося повідомлення про транслювання російської пропаганди в одному з найвідомішіх спорт клубів.
Втім, згодом всі ТГ-канали спростували цю інформацію, коли ЗМІ звернулися і поширили коментарі власників закладу.
До слова, маніпуляції, фейки та маніпуляції у період з 1 по 20 вересня (вибірка дослідження) поширили виключно ТГ-канали, які є окремими проектами і не прив’язані до конкретного ЗМІ.
Натомість ТГ-канали, що є додатковою платформою онлайн-видань навпаки періодично розміщували інформацію, яка спростовує популярні в соцмережах фейки.
Зокрема видання «Челайн» спростувало фейк, що подорожував російськими ТГ-каналами.
Пропагандисти московії використали інформацію про вбивство бабці на Чернігівщині для створення чергової жахалки про укрнацистів. Зокрема у релізі правоохоронців йшлося про злочин на фоні алкогольного сп’яніння, росканали розтранслювали це як вбивство через наявність у старенької сім-карти російського мобільного оператора.
До слова, останнім часом як в російських, так і в сумнівних українських ТГ-каналах стала популярною тема відключень електроенергії. Зокрема цей наратив використовують для створення ворожнечі у суспільстві та поділ України на схід (північ, південь) і захід.
Що цікаво, такі вкиди роблять зовсім не заморочуючись – просто на одному і тому ж зображенні змінюють назву міста.
***
Виловлюємо, але не ловімося!