Шаблю гетьмана Івана Мазепи з чернігівського історичного музею перевезли на експозицію до Лондона. Там вперше в історії українська культурна спадщина представлена в Королівській зброярні. А саме - у Білій вежі — найстарішій частині Лондонського Тауера. Організаторами проєкту в рамках бою Усик-Дюбуа стали громадська організація Ukraine WOW разом із лондонським та чернігівським музеями.
Ярослава Гресь, співзасновниця Ukraine WOW:
Ми горді представити унікальний історичний артефакт в одному з найстаріших музеїв світу. Така подія ― можливість знову і знову говорити про українську культуру та спадщину, видатних постатей минулого. Століттями Росія намагалася спаплюжити ім'я гетьмана Мазепи. Сьогодні він отримає заслужене визнання: як герой, котрий боровся за суверенітет країни та її свободу. Ми дякуємо Сполученому королівству, Лондонському Тауеру та музею The Royal Armouries за підтримку ініціативи.
Нат Едвардс, генеральний директор Королівської зброярні:
Шабля Мазепи набула символічного значення, коли чемпіон світу з боксу у надважкій вазі Олександр Усик підняв її над головою на рингу після своєї перемоги над Тайсоном Ф'юрі у 2024 році. Це демонструє, яку силу можуть мати предмети у формуванні національної ідентичності та стійкості. Для нас велика честь представляти цю реліквію поряд із колекцією Королівської зброярні у Лондонському Тауері.
В Чернігівському музеї пишаються тим, що експонат з їх колекції став широко відомим і тепер подорожує світом, представляє Україну, її культуру. Завдяки таким проектам можна донести світу історичну правду.
Максим Блакитний, керівник чернігівського історичного музею:
Це привернення уваги до України до постаті гетьмана Мазепи, до його справ, до трагедії Батурина, що перекликається з сьогоденням. Ми доносимо правду, яка, нажаль, для інших країн обмежена чи майже не відома. Через такі проекти можна доносити історичну правду і поглиблювати історичні зв’язки.
Анастасія, відвідувачка чернігівського історичного музею:
Це дуже важливо після радянських часів, коли культуру обмежували. Зараз можемо показати хто ми є, які ми сильні. І те, що вона у Лондоні і подорожує світом неймовірний шанс і для них і для нас.
Шабля Мазепи стала фартовою для Олександра Усика. Двічі вона виїздила разом з ним у Саудівську Аравію та Британію, і двічі він перемагав. До Чернігова експонат повернеться у другій половині серпня.
Автори: журналіст Юрій Михуля, оператор Олександр Довбенко
"Час Чернігівський" писав про таке: Родина Героя України з Чернігова передала особисті речі сина в музей