Прилуцький міськрайонний суд визнав Світлану Дурдас, колишню керівницю Прилуцького ЦНАП (Центру надання адміністративних послуг), винною відразу за трьома статтями Кримінального кодексу. А саме: в незаконному переправленні осіб через кордон, перешкоджанні діяльності ЗСУ та одержанні неправомірної вигоди з використанням наданих повноважень.
У ЦНАПах виписують і прописують людей, видають довідки про кількість зареєстрованих у помешканні, реєструють нерухомість, дають різні витяги тощо.
Їй світив реальний строк. Та суд зважив на те, що Дурдас визнала провину, має на утриманні малолітню дитину і пішла на угоду з прокурором. Тому призначив п`ять років із встановленням іспитового строку тривалістю два роки. Тобто, умовне покарання. Також позбавив права три роки обіймати посади, пов`язані з наданням публічних послуг.
Її затримали торік у серпні й закрили у СІЗО. Як сказано у вироку, на початку лютого 2023 року двоє підозрюваних вступили у злочинну змову і розробили план незаконного переправлення ухилянта до Польщі за 2500 доларів, тим самим зменшуючи мобілізаційний ресурс. Не пізніше кінця травня до своєї діяльності залучили ще одну людину та очільницю ЦНАП Дурдас.
23 травня, відповідно до раніше розробленого плану, вона здійснила зміну місця проживання чоловіка з однієї адреси на іншу. Сама по собі виписка і реєстрація (прописка ) — це одна з послуг ЦНАП, і нічого протизаконного в ній немає. Проте Дурдас звинуватили в тому, що зробивши це, вона створила умови для подальших дій інших учасників групи. Також надала витяг з гербовою печаткою ЦНАП з відміткою про вибуття на постійне проживання до Республіки Польща. Витяг, до речі, можна отримати і через Дію, не заходячи до центру адмінпослуг. І це цілком законно.
Проте цю дію чиновниці правоохоронці розцінили як надання засобу для незаконного переправлення. Адже внаслідок і її внеску в спільну оборудку задум групи втілився. 17 серпня чоловік поїхав до Чернігова, в управління державної міграційної служби. Там йому на підставі наданих документів у внутрішньому і закордонному паспортах поставили відмітку «Оформлено виїзд на постійне проживання до Республіки Польща». 23 серпня через пункт пропуску «Шегині» Львівської області він покинув Україну.
У травні до Дурдас звернулася людина, матеріали щодо якої в окремому провадженні, з пропозицією за шість тисяч гривень зареєструвати у Прилуках трьох людей без їх присутності, повного комплекту необхідних документів (паспорту, довідок, що підтверджують право на проживання, військово-облікового документа та згоди власника житла). І вона прописала їх у своєї матері, не ставлячи її до відома. Гроші за послугу начальниця отримала у прилуцькому ресторані «NUMO».
У цій історії вина колишньої посадовиці у тому, що зробила реєстрацію без присутності сторін і документів, як це передбачено законом і за винагороду. Отож, їй інкримінували одержання неправомірної вигоди для себе за вчинення дій з використанням наданих повноважень в інтересах третіх осіб.
Після проголошення вироку Світлану Дурдас випустили з клітки в залі суду. До цього вона пробула майже п’ять місяців у СІЗО. Також суд постановив стягнути з неї 3824 гривні за проведені по справі експертизи.
По двох інших фігурантах справа окремо розглядається прилуцьким судом. Третій за кордоном.
Джерело: "Вісник Ч", авторка Валентина ОСТЕРСЬКА