Дві сім’ї, які виховують п’ятеро і більше неповнолітніх дітей, із сіл Івангород Ічнянської громади та Петрівське Сухополов’янської громади отримали нетелей. За обласною програмою.
Для родини Кривонос з Івангорода — це третя корівка і друга, яку отримали в межах виконання програми передачі нетелей багатодітним сім’ям, які проживають у сільській місцевості.
43-річний батько Сергій і 35-річна мати Вікторія виховують дев’ятеро дітей: четверо козаків і п’ятеро дівчат. Найменшому синочку — місяць, найстаршому — 16.
— Першу корівку отримали у 2017 році. Щодо другої, у серпні подали заявку і от минулого тижня вже привезли. Навіть не очікували, що так швидко буде, — радіє Вікторія КРИВОНОС. — Нова корівка трохи дика, не знала, що таке паша. Тільки сьогодні, через тиждень, стала плямкати траву.
— Ви в довгому декреті, а де працює батько?
— У відділі благоустрою сільської ради. Дітям 16, 15, 14, 12, 11, шість, три роки, трохи більше місяця.
Господарство маємо чимале: своя корова, дві за цією програмою, кобила, барани, ще є півні, кролі.
* * *
33-річна Ольга ГОЛУБКО з Петрівського чекала корівку Басню з літа. Разом з чоловіком, 48-річним Володимиром Сеньком, заготовили сіно і солому, побудували новий хлів. Разом виховують п’ятеро дітей: четверо синів і донечку.
— Улітку в сільраді запитали, чи треба нам така худобина? Вирішили взяти. Чоловік працює далекобійником, я домогосподарка. Облаштовували сарай. Усе робили вдвох, будували з нуля, — розповідає Ольга Голубко. — П’ятирічний Денис, найменший, — від Володимира. Від першого чоловіка — 14-річний Юрій, 12-річний Сашко, 11-річний Єгор і 10-річна Софійка. Господарства більше не тримаємо. Лише пес є.
— Доїти вмієте?
— Мати на фермі все життя працювала, бігала малою їй допомагати. Руки ще пам’ятають. Тож з Баснею впораюся. Вона спокійна, уже балакає з нами.
* * *
— Нетелей тільки почали видавати. Закупили коштом обласного бюджету. На купівлю цих 14 нетелей виділено 637,5 тисячі гривень. Середня вартість однієї — 45,5 тисячі гривень.
Минулого тижня ощасливили дві багатодітні родини, де виховують п’ятеро і більше дітей. Усього в цьому році надійшло 14 таких заявок. Припускаю, що за місяць усі інші також будуть з корівками, — запевняє Василь ЖУК, заступник директора департаменту агропромислового розвитку ОВА. — Програма працює з 2013 року. За дев’ять років, по 2021 включно, передали багатодітним родинам 232 нетелі. У 2022 році, зі зрозумілих причин, кошти на цю програму виділені не були.
— Якщо багатодітна родина забажає взяти нетель, як це зробити?
— Звернутися до старости чи голови громади із заявкою. попрацює відповідна комісія. На жаль, багатодітна родина не завжди дорівнює благополучна. Людям дають якісну високопродуктивну худобу. Для її утримання повинні бути відповідні приміщення і корми.
Авторка: Ольга САМСОНЕНКО, "Вісник Ч"