У Верховному суді білорусі 14 червня почали розглядати апеляцію чернігівця Андрія Шмая, якого режим Лукашенка звинувачує за статтею про шпигунство.
Андрій Шмай разом з дружиною Вікторією - родом з Чернігова. Чоловік 10 років жив у Вітебську та працював у облвиконкомі на технічних посадах. Був затриманий у січні 2023 за звинуваченням у двох статтях: шпигунство та агентурна діяльність. Начебто через родинні звʼязки - його брат прикордонник, у минулому прикордонником працював і сам чернігівець.
За кримінальне переслідування правозахисники визнали чоловіка політв'язнем.
Телеграм-канал «Витебск, я гуляю!» стверджує, що у квітні цього року автори каналу помітили у суді Жовтневого району заяву дружини Андрія Вікторії Богомолової про розлучення. Пара виховує сина-підлітка.
Андрій Шмай
Що відомо про справу?
Андрій Шмай жив у Вітебську з 2013, працював у Вітебському облвиконкомі робітником з комплексного обслуговування будівель. Його заарештували 19 січня 2023 на робочому місці. Матір затриманого Ірина, яка живе у Чернігові, розповідала журналістам, що він просто зник – і лише за два тижні рідні дізналися, що Андрій затриманий, коли їм зателефонував слідчий.
Сім'я навіть через адвоката не могла зрозуміти причини затримання, поки 5 квітня цього року з пропагандистського фільму вони не дізналися, що Андрія звинувачують у співпраці з українською розвідкою.
З сюжету випливає, що Андрій “направляв інформацію в Україну через спеціальний додаток”. Мається на увазі месенджер Signal – доступний для будь-якого користувача телефону з iOS або Android - сервіс обміну повідомленнями, що використовує алгоритм наскрізного шифрування.
Повідомлення Шмай нібито відправляв молодшому братові Руслану, який служить у Чернігівському оперативному командуванні "Північ" заступником командира з оперативної роботи.
У фільмі Андрій Шмай каже, що брата начебто цікавила інформація щодо посилення навчань на білорусько-українському кордоні за участю російських військ. Але що саме передав братові Андрій – працівник, який не мав доступу до жодних секретних відомостей, – у сюжеті не повідомляється.
"Не мав доступу до документів, зате мав очі та вуха", - йдеться у матеріалі білоруських пропагандистів.
Також у сюжеті наголошується, що Андрій – колишній військовослужбовець ЗСУ, з 2006 до 2013 він служив на чернігівському кордоні у пункті пропуску “Нові Яриловичі”.
Наразі Шмай у СІЗО, його звинувачують за ст. 358-1, "Агентурна діяльність". Покарання за цією статтею – позбавлення волі від 3 до 7 років. Навесні розпочалися судові слухання у закритому режимі.
Як можна зрозуміти з коротких і украй скупих повідомлень у білоруських медіа - чоловік не здався і навіть пробує оскаржувати незаконне рішення білоруської Феміди.
28 червня на День Конституції вдалося здійснити обмін 10 українців, які мали у рф та білорусі так звані «політичні статті». З-поміж усіх інших є і пʼятеро колишніх вʼязнів режиму Лукашенка.
Троє жінок: Катерина Брюханова, Людмила Гончаренко та Наталія Захаренко утримувалися у гомельській жіночій колонії. Двоє з них - Гончаренко та Захаренко з Чернігова. Андрія Шмая серед обміняних не було.
"Час Чернігівський" писав про таке: