Подружжя, 55-річний Володимир та 52-річна Тамара Шовба з Горбового, що на Куликівщині, після початку війни першими в селі купили генератор.
— У нас раніше було чотири корови. Чоловік уже давно купив мені доїльний апарат. Нині тримаємо три корови. Під час окупації області було, що світло пропадало і доводилось доїти худобу вручну. Після звільнення теж час від часу зникала електрика. Отож і виникла думка придбати генератор. Стали шукати в інтернеті на різних сайтах. За номерами телефонів, хто продає. І натрапили на двох шахраїв, — веде до свого «рятівника» Тамара Шовба. — Аферисти наперед просили гроші, усю суму. Та ми не повелися.
Чоловік сказав їм: «Присилайте «Новою Поштою», я подивлюся, тоді оплачу». Вони і «відпали». Поділилися, що шукаємо, і сусідка наша, Ірина Кірик, сказала: «Я теж хочу купити». У неї дві корови, морозильна камера. Чоловік знайшов ще сайт, зателефонував і там був генератор за майже 15 тисяч гривень. Це було наприкінці літа. Заздалегідь обрахували, що купуватимемо такий, аби вистачало напруги і на апарати, і на холодильники, і на станцію, щоб води набрати, і на бойлер, аби була гаряча. Замовили на 3,5 кВт.
— Китайський?
— Так.
— Інструкція китайською?
— Авжеж. Чоловік сидів, розбирався, вмикав, перевіряв, як працює. Після нас багато хто почав у селі купувати. Отож приходили консультуватися. Вмикати ми його почали, коли одного разу після бурі зникло світло. Підключали доїльний апарат і морозилку на двітри години. Нині, коли електрику подають шість на три, генератор рятує. Із теплом у нас проблем немає — газовий і твердопаливний котли є в хаті. Тепер і електрика для різних потреб теж своя.
— Односельці ходять до вас заряджати мобілки?
— Ні. З діючим графіком відключень, коли по три години подають струм, ще можна розрахувати, аби телефон завжди був заряджений.
— Скільки «жере» генератор?
— Аби подоїти вранці і ввечері корів, накачати води і холодильники трохи «зарядити», витрачаємо літр бензину.
— Гарантія на генератор є?
— На пів року. Проте скоро вже спливе.
— Якщо, не дай Бог, зламається?
— Чоловік розбирається в техніці. Він трактор, машину, станцію для забору води і мікрохвильовку вміє полагодити. Отож сам розбереться, а ні, то шукатимемо в Чернігові сервісний центр.
"Час Чернігівський" писав про генератори для громад Чернігівщини - куди йдуть ті, які надсилають до регіону благодійники:
- З теплом, водою і освітленням: громадам Чернігівщині передали десятки потужних генераторів
- Радіомовлення на Чернігівщині: більшість мовників з генераторами, також у нас тепер мовить найпопулярніше радіо ЗСУ
- У Менському зоопарку тваринам буде світло і тепло: там є потужний генератор
Джерело: «Вісник Ч», 8 грудня 2022 року, авторка Валентина Остерська