Творчо підходять до написання оголошень, шукають в соцмережах та «по сусідах», навчають під себе - ці та інші інструменти наразі застосовують роботодавці Чернігівщини, аби не проґавити «свого» співробітника.
Питання працевлаштування в області завжди було досить тонким, додало підводних каменів повномасштабне вторгнення. А шукати шляхи їх подолання мають як роботодавці, так і охочі знайти роботу.
У Центрі зайнятості вакансій на будь-яку зарплату
За 8 місяців поточного року вдалося влаштувати понад 3 тисячі безробітних. Проте в області все ще зареєстровано майже 5 тисяч шукачів роботи. Їм пропонували 955 вакансій. Тобто на кожне вільне робоче місце претендувало у середньому 5 осіб.
Підприємства потребують фрезерувальників, токарів, водіїв, електрозварювальників, трактористів, швачок. Є вільні місця і в бюджетній сфері: кухарі в садочки та школи, медичний персонал, асистенти вчителя та вихователя.
Серед рідкісних вакансій: дефектоскопіст з магнітного контролю, роздавальник нафтопродуктів, апаратник стерилізації консервів, виготовлювач шнурових виробів, синоптик і навіть маркшейдер (технік або гірничий інженер, фахівець на будівництві підземних споруд).
За аналітикою обласного центру зайнятості, кількість безробітних серед колишніх керівників і технічних службовців у 2,5 рази перевищує кількість вакансій за цими професіями.
За різну роботу – різна оплата: від 8,5 до 17 тисяч гривень. Утім на малу зарплату охочих майже нема, а на велику – не вистачає кваліфікації.
Окрім того, щоб задовольнити безробітних, Центр має проєкти спільно з профтехами. Це дозволяє навчати нової професії, зокрема за запитом і роботодавців. Найчастіше це спрацьовує зі спеціальностями легкої промисловості чи кухарями. До слова, у грудні закінчить навчання водійка тролейбусу.
Безробітні віком 45+ можуть скористатися ваучером на отримання нової професії з метою самозайнятості. За минулий рік у такий спосіб з’явилося 5 ФОПів у сфері краси.
В установі зазначають, що з початком повномасштабного вторгнення, дещо змінилися підходи до роботи. Якщо раніше Центр послуговувався лише базою безробітних, які реєструвалися у них, то тепер фахівці «ходять» і по інших альтернативних платформах – сайтах пошуку роботи. Дані синтезують та працюють з більшим горизонтом.
Боротьба за кваліфікованих була завжди. Зараз – це битви
Леонід має невелику фірму, що займається наданням ремонтних та будівельних послуг.
«Моя фірма за критеріями не проходить, як критично важливе підприємство. Хоча саме ми відбудовуємо область. Так, не в промислових масштабах, але в значущих. Чимало приватних будинків відновлено нашими руками. З моїх бригад мобілізували близько 68% працівників, значний відсоток звільнився, щоб не потрапити під приціл ТЦК. Рятуємося пенсіонерами та тими, хто з якихось причин поки чи уже не може стати на захист країни. Звісно, це дуже вплинуло на якість роботи. Сформовані бригади – це єдиний механізм, та й репутацію вже мали».
Аграрій Олександр Левицький зауважує, що забронював усіх, кого дозволив закон, утім чимало працівників пішли добровольцями.
«На жаль, маємо загиблих співробітників. Допомагаємо родинам. Є і ті, хто отримав значні поранення і не може повернутися на службу. Їх ми радо зустрічаємо у себе. Робимо перестановку людей на процесах, підлаштовуємо робочі місця під потреби вчорашніх військових. Так і обходимося, але запит на кваліфіковані руки все ж є».
Олександр Левицький
Ірина має кілька точок торгівлі овочами та фруктами по обласному центру. На початку повномасштабного вторгнення майже всі продавчині виїхали з дітьми закордон.
«У мене досі висить одна вакансія, а одну дівчинку я вкрала (ред.: посміхається). Працювала в іншого підприємця, я запропонувала роботу майже біля під’їзду її будинку».
Змінюють підходи до підбору працівників і ІТ-компанії.
«Ми почали робити більший акцент на soft skills під час спілкування з кандидатами. Ще більше звертати увагу на те, чи є у нас співпадіння з кандидатом по цінностям (маю на увазі цінності компанії). Ну і звичайно, ще більше розмились горизонти щодо територіального знаходження колег. З ковідом була зміна, а з 2022 року - тим більше це перестало мати значення», - розповідає HRM at JEVERA.SOFTWARE & XME.digital Яна Печерська.
Яна Печерська
Відчувають кадровий голод, а відтак шукають шляхи його подолання, і на державній службі.
«На час дії воєнного стану конкурс скасовано. Більше уваги зараз на сайти розміщення вакансій. У такий спосіб зручно та швидко знайти бухгалтера та кандидата на посаду недержавної служби - інтерв'юера, до прикладу. Тож більш творчо підходимо до написання оголошень, щоб зацікавити, заманити. З часу повномасштабного вторгнення актуальнішим став і пасивний рекрутинг: підтягуємо кадри із районів та громад», - ділиться начальник відділу діловодства, юридичної та кадрової роботи - юрисконсульт Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю Чернігівської ОДА Катерина Ємельяненко.
Катерина Ємельяненко
Топ порад від рекрутерів
Де шукати працівника, якщо треба вже на вчора, - на такий випадок у досвідчених рекрутерів чи кадровиків є кілька порад.
- Відкрити контакти та соцмережі: пошукати серед «своїх» колишніх та ймовірних працівників;
- Кинути клич через соцмережі на сторінці компанії чи тімлідів;
- Піти до професійних установ та платформ: Центр зайнятості, Work.ua., Rabota.ua., Jobs.ua., Hh.ua (headhunter);
- Професійні форуми і біржі фрілансу ;
- Друковані ЗМІ (особливо актуально досі для сільської місцевості);
- Навчальні заклади (якщо готові найняти студента чи людину без досвіду).
Час та обставини також диктують свої умови: роботодавцям радять звернути увагу на облаштування робочих місць під потреби людей з інвалідністю, а також продумати стратегію інтеграції таких працівників до колективу.
"Час Чернігівський" писав про таке: