До Дня Незалежності України: як це було і чому важливо

24 СЕРПНЯ 2025, 09:06

849

Чепурний Арсен

Як Україна виборювала незалежність?

24 серпня Україна відзначає День Незалежності, головне державне свято. Як Чернігівщина виборювала незалежність – дізнавались у свідків та учасників подій.

Ця область одна з найбільш винищених у плані всього патріотичного, експлуатовано зі страшною силою. І вага ніби невелика. Але в той же час вона одна з перших (п’ята), де був створений Народний Рух України, який націлився на проголошення Незалежності, - розповідає Сергій Бутко, історик, представник Українського Інституту національної пам’яті.

Сергій Бутко, історик, представник Українського Інституту національної пам’яті.

Сергій Бутко

Ще до проголошення Акту про Незалежність наша область відіграла важливу роль.

Ну, це був ГКЧП, державний переворот у Москві. І 19 серпня ми зібрались, керівники 19 організацій патріотичних, і на мою пропозицію ухвалили телеграму. Телеграма була такого змісту: «протестуємо проти московського двірцевого перевороту. Такий Союз нам Україні потрібен. Вимагаємо негайного виходу України зі складу СРСР». Коли цю телеграму зачитали на безперервному засіданні Президії Верховної Ради СРСР, вона викликала здивування, бо всі думали, що вона з Галичини така радикальна, а виявилось – із русифікованого Чернігова, - згадує журналіст Василь Чепурний.

Василь Чепурний, журналіст

Василь Чепурний

Але що таке Незалежність? Для кожного відповідь буде своя.

Бути самими собою, свобода, - говорить Сергій Бутко.

Можливість самостійно ухвалювати рішення щодо подальших своїх дій. Думаю, це було б найбільш точне формулювання, - вважає Іван Ващенко, заступник начальника Чернігівської ОВА.

 Іван Ващенко, заступник начальника Чернігівської ОВА.

Іван Ващенко

Для мене незалежність – це вільна людина у вільній країні, - каже Василь Чепурний.

Незалежність – це, як виявилося, те, що не помічаєш, коли воно є. До 2014 року я, вже отримавши освіту, почавши працювати, я на цьому не зациклювався, це не було якесь масштабне. Це те, що було завжди, - ділиться Михайло Жирохов, військовий історик. 

Михайло Жирохов, військовий історик. 

Михайло Жирохов

Для мене незалежність – це перш за все можливість для нації наробити власних помилок і навчитися на них. Це болісний процес росту, але необхідний для будь-якої держави. А ще незалежність – це можливість українському народу нарешті перестати ставитись до держави як до ворога, як до чогось, з чим треба боротися, як до чого, від чого треба ховатися, з чим не можна мати справи. Виростає покоління, яке звикає, що держава, державний апарат – це їхнє, це їхні можливості, - каже вчитель Іван Баран.

Іван Баран, вчитель

Іван Баран

***

Час Чернігівський писав про таке: 

 

Схожі новини

Ексочільниця Чернігівської ОДА розповіла, ким працює зараз

10 ЖОВТНЯ 2025, 18:31

На Чернігівщині поранений залізничник - через атаку дронів

10 ЖОВТНЯ 2025, 17:19

На Чернігівщині виділили 14 гектарів на створення вже другого індустріального парку

10 ЖОВТНЯ 2025, 16:26

Замість друкарні в Прилуках буде супермаркет?

10 ЖОВТНЯ 2025, 15:03

У Чернігові частина шкіл не працює навіть дистанційно: дізнавались чому

10 ЖОВТНЯ 2025, 13:58

Військового залишили помирати: мати загиблого захисника вимагає покарання для лікаря

10 ЖОВТНЯ 2025, 13:40

Фото

Дрон вдарив по лісу й офісу, село згоріло вщент: як живе найпівнічніше лісництво Чернігівщини

10 ЖОВТНЯ 2025, 12:16

ТОП-переглядів