Директорка наукового ліцею з Чернігова про зміни в навчанні та учнях

24 КВІТНЯ 2024, 20:45

4953

Ганна Коломієць, директоркою Чернігівського обласного наукового ліцею

Говоримо із Ганною Коломієць, директоркою Чернігівського обласного наукового ліцею, про те, як війна змінила навчання та учнів, про розвиток ліцею та плани на майбутнє. 

Дивіться відео або читайте редакторську текстову версію.


Журналіст Арсен Чепурний: Привіт, друзі! Говоримо сьогодні про зміни в освіті і зміни серед учнів із директоркою Чернігівського обласного наукового ліцею Ганною Коломієць у передачі «Наші люди».

– Як повномасштабне вторгнення вплинуло на навчання в ліцеї?

– Війна змінила все в нашій країні і змінила кожного, але в той же час спонукала кожного до активних дій. Це стосується і нашого ліцею. Ми готувались до війни. У нашому навчальному закладі на той час навчалось 177 дітей, більшість з них – це були діти з регіону. Тому ми готували евакуацію дітей на випадок війни. 24 лютого я о 5.20 ранку почула голос нічного вихователя: «Війна, діти в укритті».

Я за 40 хвилин я вже була тут, були всі педагоги, адміністративні працівники, лікарі, медсестри. Ми домовлялись із батьками про те, що вони повинні по нашій команді за три години забрати дитину. Якщо не зможуть (адже у нас були діти з Новгород -Сіверського, приміром), то вони давали довіреність, що хтось із чернігівських знайомих чи рідних зможе це зробити. І ми повернули дітей батькам за 2 години 38 хвилин.

А потім ми прийшли в навчальний заклад і зрозуміли, що дітей немає, нам треба робити те, що треба робити. Ми зберігали документи, закривали вікна, двері. Ніч із 27 до 28 лютого 2022 року була трагічною для ліцею. Адже ракета, яка прилетіла на подвір'я ліцею, вона фактично знищила всю тильну сторону ліцею: вилетіли вікна, пошкоджена покрівля

– Про відновлення навчання

– 4 квітня 2022 року ми відновили навчальний процес в режимі онлайн. Ми були готові. А з 11 квітня ми фактично почали відновлення ліцею. Наскільки потужно це відбувалось говорить той факт, що 1 вересня ми розпочали навчальний процес. Були вставлені вікна, двері, замінене опалення. Тобто фактично ми готові були працювати і в зимовий період. Одночасно продовжували облаштовувати ліцей всередині.

Ми через ЗМІ, Facebook, WhatsApp, Telegram змогли мобілізувати на відновлення ліцею своїх випускників, їхніх батьків, знайомих з Америки, Великобританії. Наші діти в той час вже працювали по всьому світу. Донати йшли від 80 доларів і до сотень доларів. І допомагла держава. Міністерство регіонального розвитку допомогло нам відновити тепломережу, вікна, двері.  Долучались благодійні організації. Finn Church Aid (організація із Фінляндії), італійці.

На відновлення ліцею витрачено більше 5 мільйонів гривень. Внутрішній дизайн ліцею розробляли самі учні. Ми співпрацювали з кафедрою архітектури і дизайну нашої чернігівської політехніки.

Навчальний клас Чернігівського обласного наукового ліцею

Навчальний процес другий рік йде форматі ротаційної моделі. Тобто один курс два тижні вчиться тут, а другий курс – в цей час в режимі онлайн. Це зроблено з питань безпеки, тому що ми можемо один курс спустити в укриття під час повітряних тривог і продовжувати там освітній процес. Діти дуже цінують приїзд саме на навчання в реальному часі, цінують кожну хвилину.

У нас на сьогодні навчаються діти з 37 територіальних громад Чернігівщини. Із них 16 були під окупацією. Уявляєте, які діти повернулись до нас? Хоча педагогічні працівники, вихователі підтримували зв'язок з дітьми з першого дня і до дня їх повернення в ліцей.

Уявіть, в якому стані був педагогічний колектив, коли ми не могли однієї дівчинки знайти, вона не виходила на зв'язок. А потім виявилось, що вона була в окупованому селі і не могла вийти на зв'язок. І потім вона сказала: «Я нічого розповідати не буду, не питайте мене.» Тобто ви розумієте, що першочерговим завданням, повернувши дітей на навчання, було ментальне здоров'я дітей. Нам треба було привезти дітей до хоч би нормального психологічно-емоційного стану. Тому всі тренінги, які пройшли педагоги в літній період 2022 року знадобились нам в щоденній роботі. Крім того, маємо потужну психологічну службу, релаксаційні програми були включені, особистісні тренінги, тренінги на емоційну компенсацію. Причому ці тренінги проводилися як для дітей, так і для дорослих.

Ганна Коломієць, директоркою Чернігівського обласного наукового ліцею

– Як змінились учні за час воєнного стану?

– Слід відзначити відповідальність дітей. Вчора було засідання Батьківської Ради, йшла мова про те, що зараз складна ситуація в Чернігові: повітряні тривоги, ми вночі і вдень спускаємо дітей чи в бомбосховище в пансіоні, чи в укриття в ліцеї. Уявіть, як діти приходять на заняття після трьох нічних повітряних тривог. Але коли ми спитали батьків, чи будемо ми повертати дітей в режим офлайн, чи два тижні попрацюємо в онлайн всім ліцем, то батьки сказали, що всі діти чекають навчання в реальному часі. Оце відношення дітей до своєї освіти.

– Чи відчувається падіння рівня знань учнів?

– Є результати, які показали діти ліцею на ІІ етапі всеукраїнських предметних олімпіад. У нас із 53 дітей, які брали участь в олімпіадах ІІІ етапу 30 дітей мають диплома І, ІІ та ІІІ ступенів. Діти написали і подали на захист 14 конкурсних робіт в рамках Малої академії наук. 13 із цих робіт відзначені дипломами. Це говорить про те, що діти думають про своє майбутнє і до нього відповідально готуються.

Цього року ліцей відзначає своє 30-річчя. Однак статус наукового ліцею ми здобули офіційно в 2022 році. Ліцей створювався з ініціативи науково-педагогічних працівників нашого Національного університету «Чернігівський колегіум» ім.Т.Г.Шевченка. І першими педагогами в ліцеї були викладачі університету, адже із 53 наших педагогів 35 – це сумісники, із них 14 - це кандидати наук, 2 доктори наук.

Серед 53 педагогів ліцею 11 наших випускників, які вже мають вчені ступені кандидатів наук, докторів філософії, ступінь магістра.

Надзвичайно плідна співпраця в нас із Чернігівською політехнікою, Харківським університетом ім.Ярослава Мудрого, Київським національним університетом, колишньою академією сільськогосподарських наук, яка зараз називається НУБіП, Університетом харчових технологій, КПІ, Києво-Могилянською академією. Мені приємно, що ми отримуємо запрошення на навчання з пропозиціями дуже заманливими.

– Про плани розвитку ліцею

– Щоб бути першим - треба крутити педалі, треба бігти. У 2022 році ми отримали статус наукового ліцею. І ми не зупинились на цьому в час війни.

У 2023 році ми відкрили новий профіль - четвертий профіль, тобто ми збільшили континент учнів. На сьогоднішній день у нас навчаються 202 учні, а на наступний рік у нас буде їх 240. Тобто наступний набір вже буде оголошений на чотири спеціалізації: техніко-технологічний профіль, біологічно-хімічний, суспільно -гуманітарний. І з 'явився новий профіль, який відповідав вимогам часу – економіко-правовий.

Це виклик для ліцею, тому що треба освоювати нові спеціальності, розміщувати учнів,

Ми раніше, як обласний ліцей для обдарованої сільської молоді, брали на навчання тільки учнів з регіону. На сьогоднішній день ми беремо з регіону 70% набору, а 30% місць маємо право віддати кращим учням міста Чернігова.

Мені надзвичайно приємно, що 30-річний досвід старшої профільної школи, а саме так позиціонував себе ліцей весь час, тому що в нас навчаються діти тільки в 10-11 класах, привернув увагу Міністерства освіти і науки. І ми увійшли в проєкт по формуванню стратегії і нормативних документів про старшу профільну школу.

Автори: журналіст Арсен Чепурний, камера Дмитро Фальчевський

* * *

Дивіться попередні випуски передачі "НАШІ ЛЮДИ":

Схожі новини

Відключення електроенергії на 22 листопада по Чернігівщині: чого чекати?

22 ЛИСТОПАДА 2024, 01:54

Вiдео

Секретар Чернігівської міської ради знову не зміг зібрати депутатів на сесію

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:53

Відстоював Батьківщину з 2014-го: рідні просять за петицію щодо присвоєння звання Героя України (посмертно)

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:41

Валентина Драгунова приїхала на похорон батька. І залишилась

21 ЛИСТОПАДА 2024, 18:55

Півтори години детонації: наслідки ракетного удару ЗСУ по Брянщині

21 ЛИСТОПАДА 2024, 17:27

Фото

Сучасні системи відеоспостереження за лісами показали... дітям

21 ЛИСТОПАДА 2024, 16:15

Сказ виявили у лося на території Чернігівського району

21 ЛИСТОПАДА 2024, 15:48

ТОП-переглядів