Дифтерія, ротавірус, ГРВІ: репортаж із лікарні інтенсивного лікування на Чернігівщині

12 СІЧНЯ 2025, 12:39

1320

Чепурний Арсен

Пацієнт Петро ПИЩОЛКА та лікарка Тетяна Руденко

Пацієнт Петро ПИЩОЛКА та лікарка Тетяна Руденко

Козелецька лікарня інтенсивного лікування, інфекційне відділення. Палати-бокс на п’ять ліжок. Окремий вихід на вулицю. Окремий туалет. Душова кабіна з теплою водою. Чим останнім часом хворіють - розповідає Тетяня РУДЕНКО, завідувачка відділення.

«Болів живіт. Але головне, що я не бачу. Замість вас — пляма»

— Сусід мій, що навпроти, — не бачить, — переживає Сергій ФІРСОВ. — Зовсім. Йому б оформити інвалідність. Ніякого доходу.

Сергію Фірсову жалко Петра Пищолку. Сусіда по палаті. Обидва лежать в лікарні. Козелецькій. Інтенсивного лікування. В інфекційному відділенні. В палаті-боксі на п’ять ліжок. Окремий вихід на вулицю. Окремий туалет. Душова кабіна з теплою водою.

Петро Пищолка потрапив у лікарню з животом. Сам із села Красилівки. Живіт майже наладився. Заодно у лікарні очі обстежить.

— Огляне офтальмолог, — обнадіює Тетяна РУДЕНКО, завідувачка інфекційного відділення. — Ми вас відведемо.

— Майже нічого не бачу, — пояснює Петро ПИЩОЛКА. — Де людина — пляма, силует. Якби хоч одним оком щось видіти. Удома в хаті своїй — без питань — все знаю. На вулиці — по слуху орієнтуюся. Палкою прогупав. І знаєш, де що. Палиця з орішника. Є й куплена. Жаль, що працювати не можу. Пастухом був у колгоспі. Три роки в школі охоронцем. А тоді вже — то там, то там... На підробітках.

Лежать у відділенні пацієнти з ковідом. З ГРВІ. Гострою респіраторною вірусною інфекцією.   

— Два тижні тому захворіла, —  каже Валентина СІКАЧОВА. Начальниця відділу соціального захисту населення Козелецької селищної ради. Лежить під крапельницею. Голос простуджений. — Думала, сама поправлюся. Парила ноги. Робила інгаляції. Багато пила рідини. Теплі чаї з малинки, смородинки. Але не пройшло. Довелося  звернутися в лікарню.   

Валентина Сікачова під крапельницею, Козелецька лікарня

Валентина Сікачова під крапельницею

Розмовляємо з Валентиною Захарівною. А в цей час у бокси й палати заїжджає обід. Його завозить Оксана ФЕДОСЕНКО. Молодша медична сестра.   

— Васильович! Ваша ложка! Підніміть праву руку, — звертається до Пищолки Тетяна Руденко.   

У глибоких тарілках суп. Пахне смачно. Гороховий.

— І горох добре, і квасоля добре, — хвалить Васильович.

— А на друге оладушки, — подає тарілку Оксана Федосенко.

Апетит у пацієнтів є — йдуть на поправку.

У коридорі для них — холодильник. Мікрохвилівка. Чайник.

Війна убила ковід?

Кажуть, що війна убила ковід, — звертаюся до Тетяни РУДЕНКО. Завідувачки інфекційного відділення Козелецької лікарні інтенсивного лікування.   

— Ні. Але його стало менше, — каже мені Тетяна Миколаївна. — Зараз хворі набагато легше переносять ковід. Вірус мутував, ослаб. А в людей з’явився імунітет. Як і раніше, ковід несе загрозу, — продовжує інфекціоністка. — Особливо тим, у кого цукровий діабет. Або гіпертонічна хвороба. Їм треба вакцинуватися. Берегти себе. Судини й так уражені при гіпертонії, — пояснює. — А ковід додає. В судинах утворюються мікротромби, тромби. Розвивається дихальна недостатність. Серцева. Можуть бути інсульти.

Коли почалася війна, було повне відділення ковідних, — згадує. — Потім про ковід забули. Але ми підготовлені, — Тетяна Руденко показує кисневі концентратори. — Кисень також підводиться централізовано, по трубах. Біля відділення стоїть киснева станція. Бере повітря, переробляє на кисень. І подає нам у відділення. Також завозять кисень, вже готовий, в балонах. Весною 2022 року бабусі, дідусі — всі були на кисні. Підключали й штучну вентиляцію легень (ШВЛ).

— Чи правда, що на ШВЛ переважно не виживають?

— Неправда. Ми багатьох врятували, дякуючи ШВЛ. Є два методи. Перший, коли трубочку вводять у середину, в гортань. Інтубують. Але при ковіді це неефективно. Другий метод — СІПАП (СРАР). Коли кисень йде в легені через спеціальну маску. Під тиском. Завдяки помпі.

Тетяна Руденко нагадує, як передається ковід. Як і грип, як і всі вірусні інфекції. Повітряно-крапельним шляхом. І контактним. Тому перша профілактика: часто мити руки.

— Був ковід — у нас практично не було кишкових інфекцій, — зауважує. — Люди мили руки. Обробляли антисептиком.

Отже, руки обов’язково миємо з милом: після туалету, перед їжею. Або коли вони забруднені. Протягом дня обробляємо антисептиком.

Ще одна важлива профілактика: провіт­рювання. Закрите приміщення — це просто рай для всіх вірусів.

Ротавірус

Тетяна Руденко нагадує симптоми ротавірусної інфекції:

— Підвищення температури тіла. Нудота, блювання, біль у животі, діарея (пронос). Може й горло боліти. Як при ГРВІ. Може бути нежить. Недарма ж ротавірус називають кишковим грипом.

Лікування симптоматичне. Якщо болить горло — лікувати горло. Якщо блювота, пронос — людина втрачає рідину. Тому пити багато рідини. Маленькими ковточками. Дуже часто. Щоб не було зневоднення. Бо при втраті рідини можуть бути навіть судоми. Особливо у дітей,

Інколи навіть ложка рідини викликає блювоту. Потрібно звернутися до лікаря.

— Кладемо в лікарню, — каже Тетяна Руденко. — Проводимо дегідратаційну терапію. Лікування зневоднення. Не може пити — через вену вводимо ліки. Крапельниці прокапуємо. Сольові розчини.

Блювота — даємо протиблювотні засоби. Наприклад, метоклопрамід. Є таблетки, є ін’єкції. Якщо у дитини дегідратація (зневоднення), потрібна і крапельниця. У серйозних випадках. Коли діарея, нудота, блювота. І все це на фоні температури.

Коли хворий може пити, є РЕО-водичка. У ній баланс електролітів. Калію, натрію. Сорбенти показані. Ентеросгель. Атоксіл. Активоване вугілля. Це допоміжна терапія.

Грип

Нині, зі слів Тетяни Руденко, поодинокі випадки. У другій половині січня, у лютому буде пік. Коли холодно, люди ховаються у закрите приміщення. А там, повторює, для них рай. Тому й частіше хворіють люди в холодний період.

Від грипу знайдені специфічні ліки. Озельтамівір. Ми знаємо його також під назвою таміфлю. Вірус — будь-який — мутує, змінюється. Тому й шукали препарат майже 100 років. Після іспанки. Іспанського грипу 1918-1920 років.

Дифтерія, скарлатина, кір, ботулізм, лептоспіроз, менінгіт

— У цьому році скарлатина була, — розповідає Тетяна Руденко. — Був ботулізм. І в тому році, і в 2024-му. Зараження через непатрану рибу. Ботулізм — страшна хвороба. Пацієнти одужали. Вводили антитоксин — протиботулінічну сироватку. Був лептоспіроз. Два підтверджені випадки. Перевели в Чернігів. Бо супутні захворювавння.

Була менінгококцемія (менінгоковий сепсис), — продовжує. — Захворіла дівчинка. Важке ускладнення. Блискавичний перебіг. Відправили в Чернігів. Там померла.

А був випадок, коли дівчинка одужала. У 2017 році. Ми врятували. Подужали менінгококову інфекцію. Я тоді прожила в реанімації півтори доби.

Як правильно мити руки?

Виявляється, не все так просто.

— Беремо не менше 2-3 мілілітрів мильного розчину, — показує Катерина БУРУН. Медсестра інфекційного відділення Козелецької лікарні інтенсивного лікування.

Починаємо терти долонею об долоню, включаючи зап’ястя.

Права долоня по тильній стороні лівої і навпаки.

Терти між пальцями, внутрішні поверхні пальців.

Терти тильною стороною пальців долоню іншої руки.

Терти пальці круговими рухами. Кожен палець ніби витягувати.

Знову долоні: терти їх круговими рухами.

Терти, терти. Й робити це не менше 45 секунд — хвилини.   

Катерина Бурун, медсестра Козелецької лікарні

Катерина Бурун, медсестра

Джерело: "Вісник Ч", авторк Тамара КРАВЧЕНКО. Фото авторки

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":

Схожі новини

Фото

Чернігівська бригада ТрО розповіла про додаткові навчання для бійців

12 СІЧНЯ 2025, 20:03

Пурпурове небо на Чернігівщині — не привід для паніки

12 СІЧНЯ 2025, 18:56

Батько майже 12 років виховує дітей, а служба дала висновок, що позбавити матір прав недоцільно

12 СІЧНЯ 2025, 15:45

Бійці прикордонного загону з Чернігівщини розповіли як учотирьох виграли бій проти підрозділу ворога

12 СІЧНЯ 2025, 15:15

ОК "Північ" повідомили про ракетний удар по Чернігівщині

12 СІЧНЯ 2025, 13:13

Дифтерія, ротавірус, ГРВІ: репортаж із лікарні інтенсивного лікування на Чернігівщині

12 СІЧНЯ 2025, 12:39

На Чернігівщині вночі збили "шахеди"

12 СІЧНЯ 2025, 11:55

ТОП-переглядів