Бачив синьожупанників і написав про це у власному щоденнику. Григорій Тимофійович Гринь з десятирічного віку вів власний щоденник, в якому описував події, що відбувались в його рідному селі Кудрівка, що на Сосниччині.
Частину його спогадів опублікувала директор Сосницького літературно-меморіального музею Довженка Ольга Ярмуш. За словами дослідниці, відомий радянський режисер Олександр Довженко також воював у загонах Петлюри, а на батьківщину не їздив, бо сосниччани, які пам’ятали його в гайдамацькому однострої, писали доноси.
Дослідниця і хранительниця памяті славетного земляка Олександра Довженка Ольга Ярмуш опублікувала частину щоденника уродженця села Кудрівка. Дід Григорій народився 1903 року, але щоденник, який став своєрідним літописом села, почав вести з 1913-го року.
«Є там і розділ про те, як гайдамаки Петлюри приїздили в село. А один (син попа з Борзни) згодом був убитий більшовиками і похований на городі (тіло потім забрали рідні)...», - розповідає пані Ольга.
«Гайдамаки у Кудрівці»
Так називається один із розділів щоденника Григорія Гриня. Ось як описує ті події селянин:
«Ранньої весни 1918 отряди синьо-жупанцов и гайдамаков навідались і в Кудровку. Вони собирали групи селян, об’ясняли Програму Петлюри. Яка це буде власть при Петлюри, які будуть закони. Селяни з великим інтересом приостанавлювали коло зборні, коло мосту, на перекрьостку старших синьожупанцов і допитувались, а що ж це за право, да яка буде власть при Петлюри. Старші сідя на конях, коротенько інформировали селян про будущую їх програму. Разом из гайдамаками приезжала і бариня Палажка. Вона брала дещо из свого дому у Сосницу, де жила в той час – другий дом уліво як повернуть из мосту вліво к центру… Через деякий час отряд гайдамаков з німцями знов завітали у Кудровку, а з ними і бариня Палажка.
Виезжаючи из Кудровки, деяки гайдамаки заходили у двір до селян. Один залітний гайдамака, високий ростом у шинели и з гайдамацькою позолоченою китицею на шапці заскочив до Клименка Севастяна. Поглядів у скриню Параски Карповни, невістки хазяїна Севастіяна, яка стояла у дворі из малою дитиною. Гайдамака щось поворсав у тряпках у скрині і побіг нагонять отряд свій».
Ось така невелика, але пізнавальна історія від простого селянина, яка зберігається в музейному фонді Довженка.
«Між іншим, - додає директор музею Ольга Ярмуш, – Довженко теж діяв у загонах Петлюри на Сосниччині, чим потому і закрив для себе можливість їздити додому, бо сосничани пам'ятали його в гайдамацькому строї і шпарили доноси».
Автор: Віталій НАЗАРЕНКО
"Час Чернігівський" писав про таке: