День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу: у Чернігові відкрили виставку

19 ТРАВНЯ 2024, 09:06

489

День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу: у Чернігові відкрили виставку

У чернігівському музеї-заповіднику Михайла Коцюбинського до Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу відкрилась нова виставка.

"Називається вона «Крим – погляд у минуле». Тут зібрані ті матеріали, які є у нас у фондовій колеції. У перш у чергу – це листівки, які колекціонував Михайло Михайлович. Він був тісно зв’язаний з Кримом, там працював, разом із дружиною, з родиною їздив туди на лікування і на відпочинок. Він досить точно описував побут татар у своїх творах. І тому спало нам на думку показати те, чого ще ніхто не бачив, що до цього не експонувалося. Тому тут і листівки, і фотографії, і ілюстрації до творів Коцюбинського саме того періоду", - каже Дмитро МЕЛЬНИЧЕНКО, директор літературно-меморіального музею-заповідника ім.М.Коцюбинського.

Дмитро МЕЛЬНИЧЕНКО, директор літературно-меморіального музею-заповідника ім.М.Коцюбинського

Дмитро МЕЛЬНИЧЕНКО

Михайло Коцюбинський був у Криму неодноразово. Вперше митець поїхав туди для роботи на виноградниках.

"Він працював на філоксерних роботах, на виноградниках. Цілих два сезони, 1896 і 1897 рік. Це була сезонна робота з березня до кінця листопада. Ось стільки місяців він працював на виноградниках, як розвідувач філоксерної комісії. Але оскільки він людина був емоційна, спостережлива, вразлива, то, звичайно, він спостерігав за життям місцевого населення. Як він писав, що потрапив у справжнє татарське царство без жодного впливу московщини. І писав, що дуже цікавить його татарське і може колись щось і напишу", - пояснює Наталія КОЦЮБИНСЬКА, заступниця директора літературно-меморіального музею-заповідника ім.М.Коцюбинського.

Наталія КОЦЮБИНСЬКА, заступниця директора літературно-меморіального музею-заповідника ім.М.Коцюбинського

Наталія КОЦЮБИНСЬКА

Коцюбинський першим з-поміж українських письменників писав про кримських татар. Це три його новели: «На камені», «У путах шайтана» та «Під мінаретами». Виставка цікава тим, що багато листівок, хоч і зроблені в кінці ХІХ – на початку ХХ століття, кольорові. Тут можна побачити автентичний Крим, до світових воєн, репресій та депортацій, які стали трагедією для кримськотатарського народу в ХХ столітті. Щоб більш детально дізнатись про зображені місця в музеї можна замовити екскурсію.

"Можна замовити ще й екскурсію і більш детально проговорити, прослухати інформацію про кримські місця, яким чином Коцюбинський до цього пов’язаний і, власне, де там ця творчість Михайла Михайловича", - каже Дмитро МЕЛЬНИЧЕНКО.

Нагадаємо, 18 травня в Україні відзначають День пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу. 80 років тому радянська влада без жодних пояснень депортувала татар, почала нищити культурні пам’ятки та історичну спадщину цього корінного народу України.

Автори: жуналіст Арсен Чепурний, камера Дмитро Фальчевський

"Час Чернігівський" писав про таке: Як зберігають військову історію у Чернігові?

Схожі новини

Авіакатастрофа в Броварах: родина загиблого бортмеханіка з Ніжина очікує на правду

15 ЧЕРВНЯ 2024, 21:33

Вiдео

"Клас безпеки" створили для дітей із вадами зору в Чернігові

15 ЧЕРВНЯ 2024, 20:42

77 дітей й досі під обстрілами

15 ЧЕРВНЯ 2024, 18:50

На Чернігівщині фермер замість льону вирощує гарбузи

15 ЧЕРВНЯ 2024, 15:48

Вiдео

«Із 2013 року наш підрозділ врятував до 100 людей», - спецпризначенець ДСНС Олександр Ольховик про врятовані життя, медаль і професію

15 ЧЕРВНЯ 2024, 14:11

Заповів поховати себе біля дружини: на Чернігівщині прощались із бійцем ЗСУ

15 ЧЕРВНЯ 2024, 13:26

В овочево-ягідних рядах Чернігівщини падають ціни. Почім суниця, кабачки й молода капуста

15 ЧЕРВНЯ 2024, 10:21

ТОП-переглядів