Спілкуємося із Інною Черевко про вивчення іноземних мов у Чернігові: як змінилось викладання, за який час реально вивчити англійську і у чому головна складність викладання у воєнний час.
Журналіст Арсен Чепурний: Hello, guys! Продовжуємо розповідати про вивчення іноземних мов у Чернігові. І сьогодні спілкуємося з співзасновницею мовної школи Private Language School Інною Черевко у передачі «Наші люди». Як народилася ідея відкрити приватну мовну школу?
– Школу ми відкрили 13 років назад, разом з моєю рідною сестрою Наталією. Вона у той час працювала в університеті. Я працювала у великій міжнародній компанії. Ми сиділи на кухні і думали, як нам рухатися далі. І ось виникла така ідея – створити мовну школу. Раніше вона називалася «Приватна школа англійської мови», тому що я і Наталія володіємо лише англійською мовою - вільно, щоб можна було це викладати. Пізніше, коли ми додали інші мови, то назву школи було змінено. І зараз ми називаємося «Приватна мовна школа» або англійською мовою, як ви можете прочитати у нас на логотипі «Private language school».
– Які мови викладаєте?
– Раніше у нас було багато мов. Із рідких мов - була китайська, турецька мова також була дуже популярною. Зараз основною популярною мовою є англійська. Тому 99% у нас англійської мови. Є заняття з німецької, але ми цей напрямок поки що не розвиваємо.
– Працюєте з дітьми чи дорослими?
– Важко сказати, який напрямок переважає більше. Тому що ми працюємо з дорослими, працюємо з дітками, починаючи з першого класу. І окремий напрямок великий – це корпоративне навчання, коли ми навчаємо компанії, навчаємо співробітників.
Говорячи про дітей, зараз і завжди, в принципі, батьки ставили собі за мету, щоб діти володіли англійською мовою. Тому що це такий квиток або дорога у майбутнє. Для дорослих учнів зараз стало необхідним вивчення іноземної мови, тому що у зв 'язку з військовими діями дуже багато людей були закордоном. Побули, повернулися назад і вони розуміють, наскільки важливе знання мови англійської, яку розуміють у всій Європі. Наскільки важливо це людям для того, щоб просто вижити закордоном, щоб можна було піти в магазин, звернутися до лікаря, або просто на банальні теми побутові поспілкуватися.
– Викладаєте онлайн чи офлайн?
– У нас працюють обидва напрямки, і онлайн напрямок, і офлайн. Але люди трошки втомилися від онлайну. Я можу казати про наших студентів. Тому що спочатку був карантин, ми вимушені були великий період часу працювати онлайн. Потім у нас були активні бойові дії, і ми були вимушені зробити перерву в навчанні, тому що людям було не до цього.
Зараз ті студенти, особливо дорослі, та й діти також, якщо вони приходять з бажанням вивчити мову, то відсотків 90% хочуть приходити особисто і займатися особисто.
Зараз існує переконання в тому, що якщо це особисте спілкування, якщо ви, як кажуть англійською мовою face-to-face, то ефективність буде більшою. Хоча заняття онлайн також ми практикуємо. У нас є і групові заняття, і також індивідуальні.
– Як змінилось вивчення мови після початку повномасштабної війни?
– Зараз змінився підхід до вивчення мови. Раніше багато дорослих приходили до нас вивчати мову, тому що це круто. Вони могли зробити класні фотки із занять, запостити їх в Інстаграм, випити смачної кави. Зараз люди приходять через те, що їм необхідно. Раніше було багато людей, які вивчали мову на високому рівні: починаючи з рівня B1, B2, були навіть C1 рівні. Зараз більшість 80% – це дорослі, які починають вивчати мови, як то кажуть, взагалі з нуля. І все тому, що вони побули за кордоном і зрозуміли, що це базовий навик для життя і для виживання.
Якщо ми говоримо про дітей, то велика кількість дітей виїхали і не всі повернулися, на жаль. Тобто вони залишаються закордоном. Ці діти займаються онлайн. А ті, які повернулися, вони також хочуть очної форми і хочуть у школу.
– За який час реально вивчити англійську мову?
– Кожна людина унікальна, кожен має свої здібності до запам'ятовування, до мови. Хтось боїться говорити, хтось класно слухає. Тому сказати якусь таку універсальну пігулку, що ось у вас, наприклад, за декілька занять або за декілька місяців буде класний рівень, таке неможливо. Можу сказати єдине, що рівень кожен розрахований приблизно на 86, ну може 92 години занять. Тобто це комплексний підхід. І завжди кажу друзям, знайомим, нашим студентам: якщо хтось обіцяє вам вивчити англійську мову за місяць, за два, навіть за три, то в принципі це неможливо. На це потрібен час. Але якщо ви дуже вмотивовані і вас цікавлять тільки конкретні теми - наприклад, плануєте поїздку за кордон - то це можна зробити, звичайно, набагато швидше.
– Яка найбільша складність у викладанні мови у воєнний час?
– Це трудність із безпекою. Маємо розуміти, що ми живемо в період війни, яка носить пряму загрозу життю людей. Укриття знаходиться поряд, тому завжди, коли повітряна тривога, нам це страшно. Я навіть поділюся: декілька тижнів тому, коли в Чернігові пролунало два достатньо гучних вибухи, ми закрилися буквально за декілька хвилин, повністю всі покинули територію, всі покинули приміщення. І, скажу чесно, було дуже страшно.
– Кількість людей, які знають англійську у Чернігові зростає?
– Коли ми створювали школу, у нас була дуже велика мета, щоб люди говорили англійською. Мені здається, що зараз ми ближче до цієї мети, ніж раніше, тому що люди всі вмотивовані.
Вони хочуть вивчати мову, вони хочуть говорити, їм це потрібно не тільки «для галочки», або, знаєте, як то кажуть, для резюми. Вони розуміють, що це їхня дорога у майбутнє. Мене дуже радує, що багато дорослих приходять. Приміром ті, які, якби не військові дії, то вони б не прийшли до нас у мовну школу. Тому це круто, що Україна рухається в правильному напрямку, і ми людям у цьому допомагаємо.
– Чи працюєте з носіями мови?
– Заняття із носіями мови є онлайн. Раніше, мабуть, 4 роки тому в нас працювали навіть іноземці. Зараз, на жаль, цього немає. Але ви розумієте, що це більше кліше: якщо вивчають мову з носієм мови, то це дасть гарний результат. Насправді, це не так. Треба бути гарним педагогом, щоб можна було навчити людину говорити англійською. Необов 'язково для цього бути носієм мови.
* * *
Дивіться попередні випуски програми: