Чим мити кицю? Ту саму. Жіноча піхва — ніжне й вразливе місце. Потребує правильного догляду та уваги.
Господарчим милом?!
Чим підмиватися, щоб не пересушити шовковисту жіночу красу? Запитала в Олени ЗАКРЕВСЬКОЇ, дерматовенерологині Козелецької лікарні інтенсивного лікування.
— У жінки там є лакто- й біфідобактерії. Корисні мікроорганізми, які живуть у кишечнику і сечостатевій системі. І в кожної свій склад. Своя особливість слизової.
Є жінки, у яких в піхві така сухість, що навіть не можна взяти мазок. Як вони акуратно не миються, які тільки аптечні гелі для інтимної гігієни не беруть, які тільки лікувальні свічки не використовують — не допомагає. А буває, що й погіршується. Розказувала пацієнтка: в аптеці купила засіб для догляду, два-три дні помилася і почалося свербіння, печіння. Помилася сірим брусковим милом — усе нормально. Є жінки — і я таких знаю особисто, — що все життя підмиваються господарчим милом. Їхня мікрофлора підлаштувалася. Є жінки, які підмиваються просто чистою теплою водою. Усе індивідуально. У кожної, повторю, своя мікрофлора. І чим більше жінка міняє статевих партнерів, кохаючись без презерватива, тим мікрофлора в неї більше порушується та змінюється.
— Це погано? Чи добре, що відбувається таке своєрідне тренування?
— Не можу сказати ні так, ні так. Якщо дискомфорт, це погано. А якщо почувається нормально, то все ок.
Штопати, щоб не носити яйце
Інколи жіночу красу треба штопати, бо навіть попісяти не зможеш. Отже, як не пропустити опущення органів малого тазу?
— Одна з ознак опущення чи випадіння вагіни (піхви) — затримка сечі, — пояснює Ольга ПАВЛЕНКО, гінекологиня Куликівської лікарні планового лікування. — Якщо випадає передня стінка піхви, вона тягне за собою стінку сечового міхура. Та наче перегинається. Сеча починає затримуватися. Треба вставити те, що випало, назад. І тільки тоді людина зможе помочитися. А буває, і не зможе. Бо страх з’явився. А сечовий міхур перерозтягнутий. Тоді сечу можна тільки катетером випустити.
— Скільки в міхурі вміщається сечі?
— Усе залежить від того, наскільки він розтягнутий. Один літр 100 мілілітрів точно я особисто випускала. У жінки була травма статевих органів. Вийшла ввечері попісяти. Вирішила, що в туалет у дворі не піде, бо темно. І присіла біля кущика. Травмувала сечовивідний канал. Виник набряк. Не потребувало хірургічного втручання. Але ж це травма. Тканини придавилися. Боліло.
Ще одна ознака опущення чи випадіння, — продовжує Ольга Анатоліївна, — коли людина каже: «У мене там щось з’явилося». Не було, не було, а тут є. І це лякає: зі статевої щілини виглядає стінка вагіни. Як мішечок висить.
Воно опускається й опускається. Наче невеличке висіло, та з часом більшає. І коли воно більшає, жінка скаржиться: «І з цього боку тягне, і з того боку тягне». З’являються тягнучі болі.
Це «щось», яке виглядає з вульви (статевої щілини), може бути не тільки стінка вагіни, передня або задня. Це може бути опущення сечового міхура, прямої кишки, шийки матки і сама матка. Вона опускається й випадає найостаннішою.
Випадіння буває неповне, коли висить, як куряче яйце між ногами. Або повне, як гусяче за розміром.
— Якщо бачать між ногами яйце, лякаються?
— Жінки зазвичай прекрасно знають свій стан, їх уже попереджав лікар: «У вас опущення. Більше семи кілограмів у руки не беріть». Та хто цього дотримується. Жінки важко працюють. За гігієною праці більше семи кілограмів жінка в руки брати не повинна. Кажу: «Ви ж важкого не піднімаєте?» Відповідають: «Звичайно ні. Піднімаю, починаючи з 15, 20, 30 кілограмів».
Лікар уже їм радив: «Зробіть зарядку для тазових м’язів». Вправи Кегеля. Коли треба стискати-розслабляти м’язи промежини. Та більшості ці вправи Кегеля... Вони їх двічі якщо зробили, то й добре. От і виходить: чим старша жінка, тим більше все опускається.
Рекомендуємо пластику. Якщо це буде вдала пластика, вона не допустить випадіння. Викроюють клапоть задньої стінки чи передньої стінки піхви й ушивають (див. на цій же сторінці про пластичні операції. — Авт.). Таким чином зменшується статева щілина. І нічого вже не висить, ніякі яйця.
Патологія поширена. Відіграє роль, що й не бережуть себе. І скільки було пологів. Наскільки важкі вони були. Якщо важкі, з великим плодом, якщо перерозтягнуті родові шляхи, — це ризик. Впливає, як добре були вшиті, за потреби, родові шляхи. Чи все там складено. Чи доглядала жінка за швами. Бо можуть ушити гарно, але розпалися ті шви через недогляд жінки. Плюс відіграє роль фактор спадковості.
Якщо маємо неповне випадіння, я рекомендую жінкам 50-60 років оперуватися. Кажу:«Ви ще досить молода. Прооперуйтеся, і випадіння не буде. А так через 10 років матимете проблеми».
— Направляєте в Чернігів, в обласну лікарню?
— Наше завдання дати напрямок. Це гінекологія. Яка буде лікарня — без різниці.
Не тільки шиють-штопають, а ще й ріжуть
Під час пологів киця розтягується, буває, рветься. Інколи роблять епізіотомію, тобто надрізають промежину та задню вагінальну стінку, щоб дитинка змогла народитися.
Отже, як не порватися під час пологів?
1. Зробити кесарів розтин.
2. Враховувати особливості.
— Має значення еластичність тканин жінки, — пояснює Ольга ПАВЛЕНКО, гінекологиня Куликівської лікарні планового лікування. — Хтось виношує вагітність і нема розтяжок. Це особливість генетична, спадкова.
Багато залежить від стану родових шляхів, з якими жінка прийшла в пологи. Якщо є запальні процеси, тканини більше травмуються. Лоп-лоп, і полопалися, ні про яку еластичність не йдеться.
Залежить, як жінка поводить себе в пологах. Хто слухається, вчиться, знає, як тужитися, як набрати повітря. А хто й на обліку не стояв. Наскільки професійна акушерка.
Інколи доводиться робити епізіотомію — надрізати. Скажу вам чесно, цього ніхто не любить. Епізіотомію проводять лише тоді, коли є загроза розриву. Коли розірветься до великих судин, і ти не знатимеш, як зупинити цю кровотечу. А рветься — ніколи немає рівної лінії. Рівна лінія — це там, де різали. Коли рівно, наклали три шви, ти нормально за ними доглядаєш, і все прекрасно зажило.
— Як запобігти?
— Багато факторів. Залежить від ваги плоду. Чи два з половиною кілограми народити, чи три, чи чотири, чи чотири з половиною. Чи це перші пологи, чи п’яті. Якщо п’яті, там і захист ніякий не потрібен. Тканини дряблі. Там діти по три кілограми самі вискакують. А коли це першородка, то треба враховувати, наскільки вузькі родові шляхи, наскільки крупний плід, яка пологова діяльність.
Чи робити зачіску?
— Часто приходять на прийом жінки з зачісками на киці, з пірсингом, татуажем?
— запитую в Ольги ПАВЛЕНКО, гінекологині Куликівської лікарні планового лікування.
— Часто. Може, ми не дуже звичні до цього, але це гарно. Доглянуто. Естетично.
— Бриті кицьки з точку зору гігієни — це добре?
— Волосся — один із захисних механізмів. Запобігає розвитку інфекції. Але підстригти трошки можна, щоб лікарю легше було оглядати. Теж саме можна сказати й про епіляцію. Воскову, лазерну (за допомогою апарата), шугаринг (видаляють цукром), механічну. Якщо вам подобається, робіть, але дбайте й про захист.
Як перешити та відбілити?
Кицю ще називають розкішницею. Але інколи її розкіш не ідеальна. Не така, як хотілося б. Що робити? Можна перешити та відбілити.
— Найпопулярніша серед дівчат — лабіопластика, пластика жіночих статевих губ, — розповідає Оксана ПАНТЮХ, акушер-гінеколог, лікар УЗД чернігівського центру Окclinik, який, серед іншого, спеціалізується на естетичній та пластичній гінекології. — А саме їх обрізання. Бувають вроджені або набуті дефекти статевих губ. Занадто великий розмір, обвисання. Коли малі статеві губи виступають назовні більш ніж на сантиметр. Інколи це заважає статевим стосункам. Інколи з естетичної точки зору не дуже приємно. Надягаєш купальник, а статеві губи заважають, вилазять.
Затребувані лазерні процедури. Відбілювання, наприклад. Якщо є пігментація на зовнішніх статевих органах, на статевих губах. Якщо вони темні, можна відбілити, зробити колір ніжним, рожевим.
Якщо є стресове нетримання сечі (виникає незалежно від віку, але найчастіше після пологів), теж лазерні процедури допомагають. Під впливом лазера виробляється колаген у тканинах і підвищується їхня пружність.
— Лазером всередині лікуєте?
— І навколо, і всередині. Укріплюємо самі стінки піхви. І передню, і задню. Це допомагає і від стресового нетримання сечі, і щоб самовільно не виділялося повітря.
— Щоб не пукати?
— Так. Щоб не пукати піхвою. Коли заходить повітря всередину, а при статевому акті неконтрольовано виділяється. Або коли дівчина чи жінка займається спортом.
— Якщо було багато пологів, і піхва та вульва розтягнені?
— Робимо пластичні операції звуження піхви. Називається леваторопластика. По-народному — ушивання. Викроюються клапті слизових — верхньої стіночки піхви і нижньої. А потім вони зшиваються.
— Якщо травматичний секс?
— Бувають такі випадки. Робили ушивання розрізів або тріщин.
— Можна зробити гіменопластику (захотіла баба стати дівкою)?
— Можна. Гіменопластика — це відтворення дівочої пліви. Дуже рідко звертаються з цим проханням.
Авторка: Тамара КРАВЧЕНКО, "Вісник Ч"