Президент України Володимир Зеленський запропонував парламенту кандидатуру першої віцепремʼєрки - міністерки економіки Юлії Свириденко на посаду Премʼєр-міністра України.
Тобто, удруге в історії України уряд держави може очолити жінка. З тим самим імʼям.
Що відомо про Юлію Свириденко?
Усього лише за десятиліття вона зуміла пройти шлях з чиновницької посади в ОДА до очільниці найвищої ланки виконавчої гілки влади.
Юлія Свириденко народилася 25 грудня 1985 року в Чернігові. У 2003-му закінчила першу школу з поглибленим вивченням іноземних мов.
Потім вступила до Київського національного торговельно-економічного університету, який у 2008 році закінчила з відзнакою та ступенем магістра за спеціальністю «Менеджмент антимонопольної діяльності».
Того ж року вступила до аспірантури Київського національного торговельно-економічного університету за спеціальністю «Економіка та управління національним господарством».
Крім основної освіти, вона також навчалася на різних післядипломних програмах, отримавши також спеціальність бухгалтера та сертифікованого Фондом держмайна спеціаліста з оцінки нерухомості та обладнання та оцінки бізнесу, цінних паперів, нематеріальних активів та інтелектуальної власності.
У 2015 році Свириденко призначили спочатку радницею голови Чернігівської ОДА, а від серпня 2015 — директоркою Департаменту економічного розвитку там же. Далі — нові підвищення: у вересні 2017-го вона стала в.о., а від 2018-го - вже першим заступником очільника Чернігівської ОДА, цитує ТСН.
29 вересня 2019 року Свириденко стала заступницею міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.
У грудні 2019-го її обрали очільницею правління Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. У липні Свириденко призначили першою заступницею міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства.
Однак вже менш ніж через півроку вона стала заступницею Єрмака (грудень 2020), замінивши на посаді Юлію Ковалів. В ОП вона займається економічними питаннями, зв’язками з інвесторами.
Співрозмовники пояснюють швидкий карʼєрний ріст чернігівки тим, що до неї прихильний очільник Офісу Президента України Андрій Єрмак. У свою чергу, у владних колах називають причини такого вибору кандидатури тим, що Свириденко відрізняється феноменальною працьовитістю, відсутністю корупційного шлейфу та скандалів.
Яка процедура призначення на посаду прем’єр-міністра?
За Конституцією України, прем’єр-міністра призначає Верховна Рада за поданням президента.
Кандидатуру прем'єра президент вносить за пропозицією коаліції депутатських фракцій у парламенті, або депутатської фракції, до якої входить більшість народних депутатів. Це передбачено в статті 114.
Цю норму також деталізує стаття 17 закону "Про Кабінет Міністрів України". Вона встановлює, що президент вносить подання про призначення прем’єр-міністра після консультацій із парламентськими фракціями, цитує Liga.net.
Крім того, в умовах воєнного стану діє обмеження на припинення повноважень головних органів влади.
Згідно зі статтею 10 закону "Про правовий режим воєнного стану", не можуть бути припинені повноваження Президента, Верховної Ради та Кабміну.
Варто зазначити, що навіть у разі відставки чинного Кабміну уряд продовжує виконувати свої повноваження до моменту початку роботи нового складу.
Авторка: Євгенія Замковська
"Час Чернігівський" писав про таке: