В Україні з 19 по 25 травня триває Національний тиждень безбар’єрності, який не про якихось «інших» людей, а про всіх нас, це про рівність, справедливість та гуманність. А наскільки Чернігів безбар’єрний, наскільки він зручний для людей на колісних кріслах – розбираємося у нашому сюжеті.
Наша знімальна група вирішила спершу оглянути центр Чернігова. Тут загалом для безбар’єрності зроблено чимало: майже всюди є пандуси на пішохідних переходах, біля лікарень та аптек. Тротуари здебільшого у гарному стані. Хоча трапляються також заклади та установи, куди людина на колісному кріслі не потрапить без допомоги. Окремо варто відзначити підземні переходи: вони в гарному стані і також мають пандуси. Ми запитали перехожих: наскільки Чернігів безбар’єрний? Ось що кажуть люди:
Я б сказав, відсотків на 40. Тому що сам пандус під кутом 45 градусів, ну, вибачте мене, це не зовсім розумно.
Гдє сдєланий переход, то і єсть. У Києві не вєздє, а тут єсть вєздє.
На мою думку, у нас в принципі непогано оснащений центр, непогано зроблений. У нас досить велика кількість пішохідних переходів, є дуже зручні спуски, є спуск з площі, з Драмтеатру, наприклад. Але, якщо будемо говорити про місця і райони, які дещо віддалені від центру і, на жаль, навіть ті райони, де у нас є лікарні, то не все так добре, як хотілось би.
На мою думку, не завжди є підходящі місця для того, щоб люди на візках могли пересуватися. Але у більшості місць, думаю, пристосований Чернігів.
Тож можна впевнено сказати: центр Чернігова відносно непогано пристосований для людей з порушенням рухових функцій.
Підземні переходи у центрі міста оснащені пандусами
Але варто ступити пару кроків – і опиняємось у місцях не таких гарних. Приміром, ось один із житлових секторів – ані пандусів біля під'їздів, ані навіть простого тротуару (!) біля будинків нема і як людям на колісних кріслах тут пересуватись – загадка.
Відсутні тротуари в одному з районів Чернігова
Поруч – кілька магазинів і контор, до яких теж просто так не потрапити. У деяких районах міста, які дещо віддалені від центру, можна помітити вкрай погані тротуари: із вибоїнами та ямами. Але, кажуть перехожі, деякі заклади не в центрі міста роблять все для того, щоб ставати безбар’єрними.
На Лук’яненка є стоматолог, в «Дентарії», він буквально недавно поміняв собі повністю все біля свого місця, де він робить зуби. Він поставив ліфт біля ганку, поміняв, само собою, брущатку поруч, щоб можна було під’їхати. І там не пандус, а саме ліфт, щоб можна підняти візка.
До речі, якщо у вас є знайомі з порушенням рухових функцій, поділіться з ними цим відео. Можливо, вони зможуть підказати, що варто зробити в Чернігові для того, щоб наше місто стало дійсно безбар’єрним.
***
Час Чернігівський писав про таке: