У серпні 2023 року на запрошення власників квартир журналісти «Часу Чернігівського» знімали сюжет про проблемний будинок у центрі Чернігова. Після резонансу та звернень до забудовників у будинку нарешті включили всі комунікації. Люди можуть завершувати ремонти та вселятись. Розповідаємо як все було.
Обіцяли вселити у …2020-му
Цей будинок у центрі Чернігова по вулиці Гончій почали зводити ще в 2017 році. А завершити мали ще у 2020-у.
Журналісти «Часу Чернігівського» у серпні 2023 року спілкувались із власниками квартир.
Валерій придбав у багатоповерхівці квартиру і чекав на новосілля вже довгих 5 років. Родина отримала ключі, але в’їхати і почати ремонт не змогла.
«Ми з дружиною продали квартиру, щоб вкласти в цю квартиру, але 6-й рік не можемо нічого зробити, проблема не вирішується. Живемо на зйомній квартирі. Це не може продовжуватися безкінечно", - розповідав Валерій.
Валерій
Врешті, у 2022 році будинок ввели в експлуатацію. Але у помешканнях не було ані електрики, ані води.
"Я, дружина і двоє діток, тому вибирали будинок в центр. І сам будинок такий піде і квартира підходить. Розуміємо – війна, є нюанси, але настільки довго тягнути. Це не правильно. Будинок здано, але якщо не підклюечно світла,води, ліфта, то як здали? У чаті нас годують обіцянками: завтра, через тиждень, через два. Хтось захворів, хтось в лікарні, хтось у відпустці. Обіцянками годують, жодного документу - чому не підключають - немає", - розповідав журналістам Олексій, власник квартири.
Олексій
Позиція забудовника
Будинок по вулиці Гончів 59-61 із двох секцій будувало ТОВ «ЖИТЛОКОМУНПОСТАЧТОРГ», керівник Соронович Іван Євгенійович.
Кінцевий бенефіціар Соронович Лев Іванович, відомий у Чернігові забудовник (він помер 3 листопада 2023 року у віці 82-х років).
На сайтах продажу квартир є коментарі від людей, які датовані ще 2021 роком – стосуються строків здачі в експлуатацію будинків по Гончій 59-61.
Мешканці квартир кажуть, що зверталися до забудовника.
"Зверталися письмово до Сороновича (забудовник – ред.), він обіцяв, що наступного тижня. Але пройшло вже 3 місяці. Насуваєтсья зима. Нема електрики, нема води, ліфту, ми заручники. У нас безвихідь. Чіткої відповіді не отримали", - розповідала Наталія, власниця квартири.
Наталія
Мешканці квартир кілька років тому створили ініціативну групу і самотужки шукали правду –з’ясовували причини відсутності світла та води в їх квартирах. Писали запити, зв’язувались із компаніями, які мали підключити комунікації, вимагали реакції та дій від забудовника. І врешті – звертались до ЗМІ за допомогою, коли стало зрозуміло, що проблема не вирішується.
На прохання мешканців будинку в серпні 2023 року «Час Чернігівський» звернувся за коментарем до забудовника. Той зустрічатися не захотів, посилаючись на зайнятість і лікування.
Телефоном повідомив, що, начебто, працює над вирішенням проблеми. Чому так сталося, що будинок здано в експлуатацію, а умов для проживання нема, так відповісти і не зміг.
"Не знаю, не готовий. Цим питанням займаюся 1,5 місяці, до цього не займався. Приступив до роботи 2 місяці тому. Зараз дві проблеми - підключення води і світла. Зі світлом проблему вирішимо цього тижня, а по воді, сподіваюсь, цього тижня питання закриємо", - каже Євген, представник забудовника.
Проблеми із водою
У «Чернігівводоканал» нам повідомили, що будинок не підключено до мережі через те, що забудовник не ліквідував недоліків, які виявили під час комісійного обстеження новобудову.
«У травні 2022 року на новому вводі на новобудову ставався порив водопроводу. Витоки були зафіксовані на зварному стику поліетиленової труби діаметром 100 мм. Усунення аварії на водопровідному вводі будинку, підключеному до комунального водопроводу, проводило приватне акціонерне товариство «Житлокомунпостачторг» власними силами.
У вересні 2023 року ПАТ «Житлокомунпостачторг» запросило комісію КП «Чернігівводоканал» на прийняття другої черги будівництва. Але, станом на 12 вересня до КП «Чернігівводоканал» забудовником не були надані паспорти та висновки санітарно-гігієнічної експертизи на використану трубу, паспорти на засувки, люки, колодязі тощо. Не передано до КП акти прихованих робіт, документи на зварювальні роботи, що підтверджують якість їх виконання та іншу документацію. Зазначимо, що цих документів не було надано і на першу чергу будівництва. І без них вводити водопроводи та каналізаційні мережі в експлуатацію неможливо», - розповіли у КП «Чернігівводоканал».
Під час комісійного огляду виявлено, що підключення виконано не за проектом. Для ремонту не було фізичної можливості доступу до двох засувок. А неповний комплекс документів від забудовника не дозволяв зрозуміти, яким чином подається вода двома поліетиленовими трубами під дорогою – вони мали бути в сталевих футлярах, щоб не допустити проривів.
У свою чергу, ПАТ «ЖИТЛОКОМУНПОСТАЧТОРГ» зобовʼязалось усунути недоліки.
У жовтні 2023 року було проведено огляд будівництва, але жоден із зазначених у приписі пунктів виконано не було. І визначено новий термін – 30 листопада.
Врешті, в грудні 2023 році воду в будинок подали.
Можна починати ремонт!
Січень 2024 року – у будинку підключено всі комунікації. Мешканці радіють, бо можуть розпочати ремонт і вже в найближчим часом вселитись.
"Не було ні світла, ні газу, ні води. Наче маємо квартиру, але жити не можемо. Завдяки журналістам«Часу Чернігівського», до яких ми звернулися, було знято сюжет. Далі він потрапив у соцмережі. І процес пішов. Увімкнули світло, підключили газ і воду", - каже Тетяна, власниця житла.
Тетяна
У Тетяни та Валерія попереду ще чимало турбот, адже за власний рахунок доводиться робити те, що мав би виконати забудовник.
"Теплий пол самі робили, стяжку, електрику. Забудовник обіцянки не виконав, нічого. Багато обіцянок було. Робимо за свій рахунок, і все це коштує інших грошей", - розповідає Валерій, власник житла.
"Тут у нас буде наша з чоловіком кімната, тут дитяча, ванна, велика кухня-вітальня", - каже Тетяна.
"Із дружиною дуже раді, бо знімаємо житло. А своє – це головне. Орендна плата росте. Жити у своєму житлі - це дуже добре.
Дуже щасливі і завдяки вам, бо журналісти «Часу Чернігівського» теж зробили всій внесок. Із досвіду: ситуація рухається краще, коли є розголос. Ми зверталися за інформаційною підтримкою дорізних медіа. Однак, місто маленьке, забудовник – впливовий, не всі ризикнуть. Та й таких історійбагато і зазвичай закінчуються однаково. Втім, лише журналісти "Часу Чернігівського" охоче взялисядо справи. Знаєте, коли журналісти дзвонять за коментарем до різних структур, то потім і змешканцями зовсім інший діалог
Дуже щасливі і завдяки вам, бо журналісти «Часу Чернігівського» теж зробили всій внесок і якби не ви, були б без електрики води і газу", - каже Валерій, власник квартири.