В укритті, під наглядом, за цікавим заняттям та ще й безкоштовно. Дитячо-підлітковий клуб «Чайка» - знахідка для батьків та дітей Чернігова.
У серці обласного центру безкоштовне місце дозвілля для дітей шкільного віку є вже близько 17 років. Стільки ж часу тут педагогом-організатором працює Тетяна Васкова. Вона опікується не лише групами дозвілля, а й є керівником гуртка «Креативне рукоділля».
«Чайка» входить в мережу клубів Комунального закладу «Центр роботи з дітьми та молоддю» за місцем проживання Чернігівської міської ради. Таких клубів по місту 15, плюс відділ соціально-профілактичної роботи, у штаті якого є психолог. Цього фахівця за потреби можуть долучати до роботи у будь-якому з клубів.
Кожен з клубів має своє спрямування. До прикладу, «Атлант» робить акцент на фізичній культурі та підготовці; у «Берегині» є англійська мова; а в «Чайці» можна розвивати навички рукоділля. Абсолютно в кожному із закладів передбачена організація змістовного дозвілля дітей та молоді: розважальні виховні та спортивні заходи, інтелектуальні ігри, майстер-класи, екскурсії містом, квести.
Як це працює
Днями клуб «Чайка» мав день відкритих дверей. Це чудова нагода батькам та дітям ознайомитися з можливостями організованого дозвілля біля дому. Втім, як каже Тетяна Васкова, гостям тут раді завжди. Щодня, окрім суботи та неділі з 13 до 17 (а в гурткові дні й до 19:00) тут працює педагог-організатор, яка надасть всю потрібну інформацію.
Беззаперечна перевага саме «Чайки» - місце знаходження. Це цокольний поверх однієї з багатоповерхівок у центрі міста. Відтак під час повітряної тривоги заняття не перериваються.
«За час повномасштабного вторгнення загалом діти звикли спускатися до укриттів. Однак, це завжди стрес. Наш простір дає відчуття безпеки відразу», - каже Тетяна Васкова. – «Це заспокоює і батьків. Вони можуть бути певні, що їх дітей небезпека з повітря не застане на відкритиму просторі».
Тетяна Васкова
Хоч клуб і має у визначенні «за місцем проживанням», але наразі тут займаються діти не лише, які проживають поряд. Вільний позашкільний час тут проводять учні найближчої школи або ж діти, батьки яких працюють неподалік.
Принцип зарахування до клубу простий: один з батьків має заповнити нескладну форму-заявку. Там обов’язково мають бути не лише дані про дитину, а й чіткі контакти батьків. Сучасний формат комунікації через месенджері дозволяє батькам ефективно відстежувати місце знаходження дитини, а педагогу дає кількісне розуміння контингенту у конкретний день.
«Мабуть, оцей високий рівень довіри і визначає дисциплінованість. Діти, навіть підлітки, не зловживають моєю чи батьківською довірою, не прогулюють під прикриттям відвідин клубу. Хоч жорсткого контролю нема», - каже Тетяна Васкова.
Педагог-організатор відзначає, що з початком повномасштабного вторгнення, дітей стало більше. Вони приходять сюди часто для того, щоб просто поспілкуватися та реалізувати себе, якщо це меншою мірою виходить у школі.
«Я помітила, що діти, які з тієї чи іншої причини менш активні у школі, дуже активні тут. Вони самі ініціюють заходи. До прикладу, турніри з настільного футболу чи перегляд якогось фільму з подальшою вікториною. Моє ж завдання - підтримати», - акцентує педагог.
До слова, такі клуби тісно співпрацюють зі школами.
«Рекламку нам дали у школі. От вирішили завітати, подивитися що до чого. Зацікавив гурток з рукоділля. Заманливо, що безкоштовний. І беззаперечний плюс – живемо поряд», - розповідає відвідувачка Оксана.
А от подружки Даша та Маша ще з минулого року ходять до клубу. Кажуть, що тут відпочивають від навчання. Найбільше подобаються майстер-класи та кіноклуб.
Даша та Маша
На гурток та для годин дозвілля розхідні матеріали забезпечує клуб, за підтримки Центру, або ж шукаючи спонсорів.
«Щось дають з комунального підприємства, щось дають дружні громадські організації, меценати. Та ми не відмовимося від будь-якої допомоги від батьків. Із постійними відвідувачами у нас така співпраця вже склалася. Хтось має змогу принести нитки чи клаптики тканини, чийсь тато може нарізати основ для створення вітражів. До речі, є заходи, на які охоче діти запрошують батьків», - каже організаторка.
Щодо масштабних покупок для укомплектування простору, то тут в нагоді стають різні грантові пропозиції, серед них і «Бюджет участі». Наразі в клубі є і сучасний спортивний реманент, і настільні ігри, і великий екран з проектором, і навіть 3D ручки. Минулоріч у приміщенні зробили ремонт.
Наразі найбільшою потребою клубу є енергонезалежність. Є невелика лампа, але у час відключень, вона не освітлить усе приміщення.
«Звісно, раз чи два ми можемо придумати чим зайнятися. Однак, якщо відключення часті і тривалі…Якісне освітлення дуже важливе для гуртківців. Адже в роботі дрібні деталі та загалом для зору сутінки некорисні», - каже Тетяна Васкова.
***
Важливість позашкільної освіти у воєнний час зросла, у порівнянні із звичним мирним життям. Частина дітей довгий час перебувала або досі перебуває на дистанційному чи індивідуальному навчанні. Якщо ж освітні втрати наздогнати легше, то процес соціалізації має відбуватися своєчасно. Клуби дозвілля – чудове місце для формування комунікативних здібностей та колективної офлайн взаємодії.
"Час Чернігівський" писав про таке: