У суботу, 22 липня, у дворі Вікторії СОБЕЦЬКОЇ з Новоукраїнського Чернігівського району (Ріпкинської ТГ) працювала бригада дснсників разом з працівниками ветеринарної служби. У поросяти виявили і підтвердили вірус африканської чуми.
— Перше порося почало хворіти за тиждень до цього, — розповідає Вікторія Михайлівна. — Було слабеньке, погано їло, піднялася температура. Давала антибіотики. Від ліків стало краще, а потім ті ж самі симптоми. Випустила хворого в двір, аби не сидів разом з усіма. У четвер, 20 липня, позвала ветеринара. Той викликав спеціалістів з району. Щоб підтвердити або спростувати африканську чуму, кабанчика закололи, зразки відправили на аналізи. Київ підтвердив. У цей час уже інше поголів’я почало хворіти. Чахлі, не їдять. У частини малих поросят почали червоніти очі.
Тримали 21 свинку. Декілька свиноматок, 13 поросяток. Усіх умертвили безкровним методом. Вивезли, утилізували.
Це був наш заробіток, наш хліб. Працюю діловодом у старостаті. Зарплата мінімальна. Два тижні — і поросятка вже були готові до продажу.
— Минулого року поросят продавали по 3500.
— Я віддавала по 3700. Якщо підрахувати збитки, близько 200 тисяч гривень.
У дворі все продезінфікували: обсипали, обприскали. Усюди почепили таблички «Карантин». Бо це не пронос, а серйозні речі. Перед хвірткою, воротами встановлені дезбар’єри.
Рік нам не можна тримати свиней. Потім знову треба викликати спеціалістів, аби продезінфікували. І тільки потім заводити нових. Жити в будинку можна, іншим тваринам теж можна. Кажуть, є державна компенсація. Але чи працює вона у воєнний час, руки до цього не дійшли. Матеріальні збитки — то одне. Морально дуже важко, бо в дворі тепер тихо і порожньо, — зітхає жінка.
Вікторія
* * *
— Африканська чума не мутує, не змінюється. Усі симптоми, що були з 2014 року, є і зараз, — додав Юрій ПАВЛІШЕН, директор Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області. — На Ріпкинщині, якщо не помиляюсь, фіксували африканську чуму диких кабанів. Карантин накладено на епізодичне вогнище — двір власниці, де виявили факт африканської чуми. Зона захисту — три кілометри і зона спостереження — 10 кілометрів.
У перший день було розпорядження про введення карантину в селі Новоукраїнське. Спалили все поголів’я. Поряд, у сусідів, свиней немає.
— «Чумного» м’яса на базарі не буде?
— Рух поголів’я саме з Новоукраїнського і населених пунктів у радіусі трьох кілометрів заборонений. На базарах проводять дослідження. На прилавки м’ясо з цих населених пунктів не попаде.
— Чи є в інших районах спалахи африканської чуми? Кажуть, лютує вже і на Ніжинщині.
— На сьогоднішній день (говоримо 24 липня) офіційних підтверджень щодо нових випадків немає. Є підозри, роботу проводимо.
Юрій Павлішен
Джерело: "Вісник Ч", авторка Юлія СЕМЕНЕЦЬ
Час Чернігівський" знімав відео про це село: Велике горе і великі збитки: через спалах африканської чуми родина з села на Чернігівщині втратила два десятки свиней