14 вересня для Холминщини та Корюківщини не було радіснішої новини за цю: серед 103 обміняних військовополонених – наш земляк, 31-річний морпіх Андрій Турас із Холмів! Про емоційну зустріч із Андрієм, котрий пробув у російському полоні 2 роки і 5 місяців, розповіли його рідні.
Двадцятидев`ятирічна Олена Турас, дружина Андрія вже так звикла до обмінів, серед яких її чоловіка не було в списках, що досі не вірить своєму щастю. Неймовірна новина про його звільнення застала її за кордоном, у Польщі, де вона гостювала з сином Леоном, якому 1 рік і 10 місяців, і 11-річною Андрієвою сестричкою Настею.
- Мені напередодні подзвонив наш із Андрієм добрий знайомий, командир, який і повідомив, що 14 вересня Андрія мають обміняти, - пригадує Олена. – Я негайно зателефонувала мамам, миттєво зібралася й вирушила в дорогу. На сам обмін не встигла, приїхала вже пізніше в госпіталь, куди їх відвезли потім. Та до цього побачилися по відозв`язку. Кажу йому: «Зайка, я тебе люблю, вже їду до тебе!», показую йому Леона, а він дивиться і слова не може вимовити, просто cкладає руками сердечко. А потім питає: «Ти що за кермом?» Так, кажу, їду Києвом. Він же не знав, що в нас є авто і я - водійка. «Я в шоці», - тільки й промовив.
На обміні були батьки Андрія та тітка з чоловіком. Надія Турас, мама Андрія, пригадує, наскільки хвилюючою була ситуація й момент очікування сина, котрого не бачили майже два з половиною роки. З автобусів виходили зневоднені, знесилені хлопці, хворі, деяких виносили на ношах і везли на каталках.
- Серце калатає, сльози застилають очі й нервове напруження таке сильне, що я боялася його не впізнати й обійняти чуже дитя! - ділиться Надія Олексіївна. – У результаті й не впізнала… З його ста кілограмів ваги залишилися шістдесят. Тяжка й довга дорога з Мордовії й літаком, і автобусами знесилила хлопців. Син спочатку навіть не міг нічого говорити.
Зустріч батьків із сином
Пізніше розказав батькам, що цього разу не сподівався на обмін, бо росіяни «возили» його туди вже багато разів, а в результаті потрапляв лише по етапу в нові в’язниці.
- Розповідав, що йому вдягнули на голову мішок, у якому він прогриз дірочку й побачив спочатку російський новозибків, - ділиться мама. – Ну, думає, знову те саме, обманули. Зрозумів, що таки везуть додому, в білорусі. Андрій дуже зрадів, коли їм зняли ті мішки, бо біля нього сидів його друг, а поруч – його хлопці!
Перші кадри вдома, на українській землі
З полону Андрій Турас написав своїм рідним п’ять листів. Стільки ж і вони йому відправили. Ніхто не отримав жодного. Понад два роки тяжкої неволі, де очі взагалі не бачили природного світла, в умовах відсутності інформації про рідних і свою країну, витримати складно. Щоправда, знав, що Олену звільнили. Але звістка про народження сина дійшла до нього лише цьогоріч у квітні!
Йому переказували, що Олена – активна учасниця акцій за звільнення військовополонених, тож грів себе думкою, що за нього борються. Переживав за батьків, які на початок війни опинилися в окупації, і картав себе за те, що не попередив їх сховати свою військову форму.
Між ними - майже два з половиною роки полону і кілька метрів одне до одного
У перший день в Україні Андрієві не вдалося взяти на руки свого синочка. Не дозволили, доки не пройде обстеження, щоб не наражати дитину на небезпеку, бо з полону повертаються з різними хворобами. Свою маленьку копію побачив на відстані декількох метрів.
Дружина розповіла: попереду в Андрія медобстеження й відновлення, після чого зможе побачитися з усіма - рідними, друзями, знайомими, земляками. І, можливо, навіть відсвяткує свій день народження, який тричі пропустив.
Подружжя Турасів. Знову разом
- Я доки не можу спокійно спати, - зізнається мама Андрія. – Ще бурлять такі емоції, котрі не дають адекватно сприймати те, що відбувається. У всі попередні обміни я постійно плакала й думала: всіх звільняють, а чого ж не мого сина?! Мабуть, якась мати і після цього обміну так само думає про свою кровиночку та плаче. Я бажаю всім мамам дочекатися своїх синів, бо це наче їхнє друге народження. Бажаю об’єднання зі своїми рідними всім українським родинам.
Звільнення з полону Андрія Тураса й справді дає надію сім`ям тих, чиї рідні досі в російських катівнях. Чекаємо на кожного!
Джерело: "Сусіди.Сіty", авторка Наталія Рубей
"Час Чернігівський" писав про таке: