Зуби уві сні й наяву

28 СЕРПНЯ 2024, 19:50

1187

Косенко Максим

Наталія Дзюба, медсестра, Альона Шевчук, лікарка. За ними Інна Кедровська, анестезистка. Посередині у кріслі лежить Варя, донька Надії Верченко

Наталія Дзюба, медсестра, Альона Шевчук, лікарка. За ними Інна Кедровська, анестезистка. Посередині у кріслі лежить Варя, донька Надії Верченко

— Хвилююся трохи, — каже Надія ВЕРЧЕНКО. Вона мати п’ятирічної Варі. Живуть у Чернігові. Біженці з Харківщини. Переїхали родиною. Тут чоловік знайшов роботу агронома.

У Надії в  сумці красива м’яка іграшка. Варя прокинеться — зрадіє.

Вона спить у кріслі. У кабінеті чернігівської клініки «Естет-стоматологія». Й уві сні — під наркозом — лікує зуби.

0 9.25 наклали маску. О 9.45 повним ходом іде лікування. Дитина не реагує на шум обладнання. На роботу Альони ШЕВЧУК, лікарки, та Наталії Дзюби, медсестри. На яскраве світло. На біль.

Поряд апаратура, яка контролює стан дитини. Неподалік Олександр НОРИНСЬКИЙ, анестезіолог. Ближче до вікна Інна Кедровська, медсестра-анестезистка.

— Пульс 128, — дивиться Олександр Норинський  на апарат. — Дитині трошечки боляче. Я  додав наркозу, пульс має сповільнитися.

Олександр НОРИНСЬКИЙ, анестезіолог

Олександр НОРИНСЬКИЙ

У цей час Альона Володимирівна лікує карієс, пломбує. Не відволікається. Знає, що з дитиною все  нормально.

Це 390-й наркоз в «Естет-стоматології». Першу операцію під наркозом виконали  6 червня 2022 року.

Приїздять з усієї області. У містах Ніжин, Прилуки, Новгород-Сіверський зубної послуги «уві сні» ще нема.

Надія Верченко привела Варю в клініку 12 серпня.  11 серпня на лікування приїздив пацієнт з Козельця. Операційні дні в неділю й понеділок. Це зручно тим батькам, хто працює.

Наркоз з трьох компонентів

— Наркоз складається з трьох компонентів, — розказує Олександр Норинський. — Перше: медикаментозний сон. Друге: знеболення. Третє: міорелаксація або м’язова розслабленість.

Ще раз звертає увагу на наркозно-дихальну апаратуру:

— Функція дихання повністю контрольована. Альоні Володимирівні працювати комфортно. Під час операцій жодних несподіванок бути не може. Операції — це й видалення зуба. Пломбування каналів. Лікування карієса. Встановлення коронки. Реставрація. Дихання — найважливіша функція, —  нагадує. —  І вона контрольована. У трахею вводиться трубочка. Це інтубація. Це унеможливлює потрапляння сторонніх тіл. Стоматологічного матеріалу, залишків зуба.

Анестезіолог переконаний, що ендотрахеальний наркоз безпечний.

— Дивіться, у нас така штука є,  — показує.  —  Сюди заливається рідина, яка випаровується. І  перетворюється в інгаляцію. Для наркозу. Виключаємо цей випаровувач. І дитина через якийсь час прокидається.

Як до операції готуватися

Приходять із загальним аналізом крові. Довідкою від педіатра (мова йде про діток). Що нема важких хронічних захворювань. З електрокардіограмою.

— З кардіопатологіями в нас були дітки, — згадує Альона Шевчук. — У Києві спостерігалися. Від кардіолога довідку  приносили. Обстеження — це найголовніше. Якщо є серйозні неврологічні розлади, з енцефалограмою приходять. Дослідженням головного мозку.

— На операцію приходять голодними, — називає обов’язкову умову анестезіолог. —  Дитина засинає на масочці. Вона на обличчі. Через маску подається киснево-наркозна суміш. Повітря заходить не тільки в легені. Якась частина суміші заходить у шлунок. Якщо він повний, повітря його роздуває. Виникає блювота. Її частки можуть попасти у верхні дихальні шляхи.

Після операції лікарі цікавляться, як дитина почувається. Коли вже вона вдома. Поїла — не поїла. На що скаржилася. Як себе поводить.

Чому анестезію можуть не схвалити

Через черепно-мозкові травми, психічні розлади, грип, бронхіт.

— Головне, щоб не було гострого стану, —  попереджає Олександр Норинський. — Нежитю, температури. Температура може бути від зуба. Тоді це інша справа. А може від горла, ангіни, запалення легень. А наркоз послаблює імунітет. Тому цих дітей ми переносимо на пізніший термін. Відміняємо операцію.

Дітям з ДЦП, дитячим церебральним паралічем, наркоз, зазвичай, показаний. З аутизмом теж. І дорослим з цими станами. Звісно, якщо немає температури.

Згадують випадок. Молода людина. ДЦП. Неходячий. Йому Василь Моспанко, засновник, керівник, провідний хірург, видаляв під наркозом зуб, ставив імплант.

— Хто їм  допоможе, крім нас, — каже Альона Шевчук.

— Із самого початку наркоз був направлений саме на цю категорію, —  додає  Олександр Норинський.

Здоровим дорослим теж можна

— Найменша дитина, яка була в нас у наркозі, —  рік і два місяці. — Згадує Альона Шевчук. — Були недотримані правила гігієни, харчування. Розвинувся карієс.

Недавно в клініці почали лікувати зуби під наркозом і дорослим.

Втім, у віці 65 плюс часто є додаткова серцева патологія. Наркоз може спровокувати загострення. Тож потрібні обстеження, додаткова увага.

Ціна питання

Надія Верченко за наркоз і лікування дитини заплатила, ділиться, більше 10 тисяч гривень.      

— Вартість у кожного різна, —  каже Олександр Норинський. — Залежить від тривалості сеансу. Година наркозу — три тисячі гривень. Дві години —  шість тисяч гривень. До суми за наркоз додається робота лікаря-стоматолога.

За час наркозу, який би він не був, можна зробити багато. Це економить не тільки час, а й гроші.

Зі слів Альони Шевчук, був своєрідний рекорд. Три години 40 хвилин у наркозі. Пролікували 18 зубів. Одномоментна санація. Й інфекція видалена з рота. Стрес одномоментний. Не так, що приходиш і щоразу боїшся.

До речі, у комунальних стоматологічних клініках лікування теж платне. НСЗУ (Національна служба здоров’я України) не фінансує. Хоча є винятки (див. «Кому безплатно» внизу).

Кому безплатно

Городнянська міська лікарня лікуватиме безплатно зуби нашим захисникам. А саме  учасникам бойових дій (УБД), військовим, які ще не отримали статус УБД (ще воюють), ветеранам війни, інвалідам війни. Це повідомляє Городнянська міська рада.

Безплатними будуть:  огляд лікаря, рентген, лікування карієсу та ускладнень, видалення зубів, знеболення.

Вартість має не перевищити  24 952 гривні на рік.

Безплатні послуги для захисників можливі за умови укладання лікарнею договору з державою. З Національною службою здоров’я України.

Не всі лікарні можуть виконати умови НСЗУ. — Ми не уклали такий договір і не плануємо, — каже Володимир КОЛЕЙКО, генеральний директор Прилуцької центральної районної лікарні. — Немає можливості.

Є вибір

Зуби уві сні лікують у кількох  клініках Чернігова. Це може бути як наркоз, так і медикаментозний сон (поверхнева анестезія).

Крім «Естет-стоматології», у медичному центрі «Еліт», стоматологічних клініках «АннаДент» (АnnаDent), «Дентал Хауз» (Дental House).

Ціни приблизно однакові. Від 2900 гривень за першу годину до 3000.

Чистити до сніданку чи після?

— Думки стоматологів з цього приводу різняться, —  каже Наталія БУЧАРСЬКА, стоматолог-пародонтолог Чернігівської обласної стоматологічної поліклініки.

Дехто, зі слів лікарки, радить чистити до сніданку. Тоді приємніше вживати їжу. І для шлунку, кажуть, краще. Менше мікробів потрапить.

Дехто рекомендує після сну тільки прополоскати. А після сніданку чистити. Так менше розвиватимуться шкідливі бактерії. Бо не буде залишків їжі.

Головне: чистити вранці і ввечері обов’язково. Не менше трьох хвилин. Можна — це люблять діти —  купити пісочний годинник на три хвилини.

  • Вичищати кожен зуб вертикальними (не горизонтальними) та круговими рухами зверху і знизу.
  • Раз на три місяці міняти щітку.
  • Міняти періодично пасту. Не користуватися весь час однією. Бо мікроби звикають.
  • Користуватися зубною ниткою, зубочистками. Спеціа­льними йоржиками. Монощітками (з одного пучка, щоб вичищати зуби, які важко дістати). Іригаторами (пристрої, що чистять струменями води).  Ополіскувачами.
  • Полоскати водою після кожного(!) вживання їжі.
  • Їсти фрукти, овочі, бо це природне очищення.
  • Раз на пів року ходити до стоматолога на перевірку.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО.

"Час Чернігівський" писав про таке: 

* * * 

Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":

 

 

Схожі новини

Фото

Неподалік Чернігівщини впіймали палія. Продався агресору за гроші?

21 ВЕРЕСНЯ 2024, 13:30

Пряма мова

Дохли хижаки: щука, судак, мінога. Зараз вода чорна

21 ВЕРЕСНЯ 2024, 12:14

Обстріли у прикордонні Чернігівщини: ситуація на ранок 21 вересня

21 ВЕРЕСНЯ 2024, 10:08

Вiдео

Чернігів зранку в диму: які причини?

21 ВЕРЕСНЯ 2024, 08:56

В один день у громадах на Чернігівщині поховали шістьох загиблих бійців

21 ВЕРЕСНЯ 2024, 00:03

Вiдео

Будуть з питною водою: у селі під Черніговом прокладають централізований водогін

20 ВЕРЕСНЯ 2024, 19:13

У родини агрономів на Чернігівщині картопля вродила

20 ВЕРЕСНЯ 2024, 18:56

ТОП-переглядів