Жінці з Чернігівщини видалили восьмикілограмову пухлину

16 ЛИПНЯ 2024, 21:13

5017

Надії Шевченко з Чернігівщини видалили восьмикілограмову пухлину

Надія Шевченко, пацієнтка, та Олександр Зуб, гінеколог-онколог Чернігівського медичного центру сучасної онкології

Восьмикілограмову пухлину із живота Надії Шевченко видалив лікар Зуб. Операція тривала аж шість годин. Після неї пацієнтка лежала в онкоцентрі всього шість днів.


— Сподіваюся, усе буде нормально, — каже Надія ШЕВЧЕНКО із села Сальне на Ніжинщині. 

Разом з чоловіком Ніна Федорівна приїхала на перевірку в Чернігівський медичний центр сучасної онкології. Жінку очікують сеанси хіміотерапії. Знадобляться терпіння, сила. Заради життя.   

Воно врятоване. Добре, що звернулася вчасно. Завдяки злагодженій роботі операційної бригади у складі Олександра ЗУБА, клінічного гінеколога-онколога, Сергія САРАНЧУКА, анестезіолога, Богдани Гнип, операційної медсестри, Аліни Литвин, анестезистки, зробили вдалу об’ємну операцію.

Із живота молодої жінки — їй 45 — видалили восьмикілограмову пухлину. Точніше, яєчники, які переродилися в злоякісні новоутворення. Один вагою 5,5 кілограма, другий — 2,5 кілограма. Довелося забрати також матку, труби, сальник та 68(!) лімфовузлів.

— Пацієнтка без супутніх патологій, що дуже рідко трапляється, — каже  Сергій Саранчук, анестезіолог. — Молода, активна, спортивна, велосипед любить. Зазвичай у віці 40 плюс уже є проблеми з венами, тиском, зайвою вагою. У нашому ж випадку такого не було. Тож і розраховувати наркоз, і підтримувати та забезпечувати життєдіяльність під час операції було легше.

До операції пацієнтка бачила, що збільшився живіт. Спочатку думала, що просто поправляється. Але груди, ноги лишалися такими ж. Вісім кілограмів (вага пухлини яєчників) —  це немало. Важко нагнутися, по господарству працювати, виконувати повсякденну роботу.

До того ж, з’явилася слабкість. Апетит знизився. Нудота виникала. Оскільки пухлина тиснула на шлунок, Надія могла їсти лише невеликі порції їжі. Втрачала вагу.   

Зрештою, потрапила в онкоцентр. Звісно, були сподівання, що утворення доброякісне. Але аналізи показали інше. Під час операції роблять змиви. Змив — це частини крові, рідини, пухлини.

— Зрошуємо фізіологічним розчином черевну порожнину, — пояснює Олександр Зуб. — Забираємо змив і відправляємо на дослідження. Щоб цитологічно, під мікроскопом, подивилися, чи є зміни в клітинах, чи немає.   

Змив із живота пацієнтки показав, що ракові клітини є. Тому показане видалення не тільки яєчників, але і матки, і сальника (складка очеревини, що спускається від шлунка в малий таз).

Зробили перед операцією томографію. Побачили, що збільшені всі групи лімфовузлів — і біля нирок, і в легенях. Видалили 68 лімфовузлів. Удвічі більше, ніж зазвичай.

— Слава Богу, усе вдалося видалити, — задоволений результатом хірургічного втручання Олександр Зуб.

Величезна, обплутана судинами

Яєчник являв собою величезну — 5,5 кілограма — пухлину, обплутану кровоносними судинами. Товстою веною, капілярами. Другий яєчник-пухлина  теж був у судинах.

— Вдалося видалити, не порушивши цілісність пухлини, —  хвалить роботу бригади Олександр Валерійович. — Це важливо. Бо може відбутися поширення ракових клітин. Якщо  радикально прооперовано й осіменіння не відбулося, це для пацієнта краще.

— Оперували з коагулятором, щоб різав і припікав, зменшував кровотечу?

— На жаль, у цьому випадку ми не могли використати коагулятор, — каже лікар, — тому що такий діаметр судин — дуже великий — апарат не може зкоагулювати. Коагулятори  призначені для різних судин, але є обмеження: 10-12 міліметрів у діаметрі. Тому скористалися золотим методом: перетисли, перев’язали вікриловими нитками. Це надійніше, ніж коагулятор.

Вікрил — сучасні нитки, краще переносяться, ніж кетгут (теж нитки). Вікрилові самі відпадають, знімати їх не треба. Зашивають так, щоб кінчики опускалися в середину рани. Вони розсмоктуються.

Знеболюють епідурально (катетер біля хребта)

— Для знеболення використовуємо, — продовжує лікар, — якщо довготривалі операції, спеціальні катетери, які вводяться епідурально. У спину робиться укол, ставиться катетер, у нього  вводиться препарат. Тобто внутрішньовенно надходить менша кількість ліків. Катетер лишають і після операції. З ним жінка не прив’язана до ліжка. Заболіло — ввели. Це зручно: менше побічних проявів на шлунок, швидше знеболює.

Після великих операцій лікар рекомендує післяопераційний бандаж. Він продається в аптеках або в магазинах засобів реабілітації. Важкого не піднімати, до п’яти кілограмів перший місяць. Удома шви спеціально обробляти не треба.   

— Наступного дня після операції ми дозволяємо приймати душ, — радить Олександр Зуб. — Це буде найкраща профілактика запалень.

Раз на рік жінку має оглянути гінеколог

Зі слів Олександра Зуба, проблеми — не тільки з яєчниками, а й з маткою, трубами —  виникають, коли закінчується менструальна функція, починається перехідний період.

Дуже багато факторів, які впливають на формування кіст яєчників, відмічає лікар. Це і полікістоз яєчників, і відсутність вагітностей.

Екстракорпоральне запліднення (якщо було) теж може стати ризиком. До утворення кісти призводить те, що вводять спеціальні препарати, щоб формувалися яйцеклітини. Це гормональний  стрес для організму і ризик утворення доброякісних кіст яєчників збільшується.

Специфічної профілактики раку яєчників немає. Немає профілактичних таблеток чи уколів. Потрібно проходити скринінгові обстеження.

— Кожну  жінку раз на рік має оглянути гінеколог, — нагадує Олександр Зуб.  —  Раз на три роки необхідно здавати спеціальний тест.

Зі слів Олесандра Зуба, за пів року в центрі сучасної онкології зробили сотню операцій раку яєчників. Це четверта частина хірургічних гінекологічних втручань.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО. Фото авторки

"Час Чернігівський" писав про таке:

* * * 

Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":

Схожі новини

Відключення електроенергії на 22 листопада по Чернігівщині: чого чекати?

22 ЛИСТОПАДА 2024, 01:54

Вiдео

Секретар Чернігівської міської ради знову не зміг зібрати депутатів на сесію

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:53

Відстоював Батьківщину з 2014-го: рідні просять за петицію щодо присвоєння звання Героя України (посмертно)

21 ЛИСТОПАДА 2024, 19:41

Валентина Драгунова приїхала на похорон батька. І залишилась

21 ЛИСТОПАДА 2024, 18:55

Півтори години детонації: наслідки ракетного удару ЗСУ по Брянщині

21 ЛИСТОПАДА 2024, 17:27

Фото

Сучасні системи відеоспостереження за лісами показали... дітям

21 ЛИСТОПАДА 2024, 16:15

Сказ виявили у лося на території Чернігівського району

21 ЛИСТОПАДА 2024, 15:48

ТОП-переглядів