Забруднення Сейму й Десни: яка ситуація на Чернігівщині та що робить місцева влада

30 СЕРПНЯ 2024, 15:12

1468

Василенко Соломія

Забруднення Сейму й Десни: яка ситуація на Чернігівщині

Забруднення Сейму й Десни: яка ситуація на Чернігівщині

За результатами випробувань води річки Сейм, досліджуваної в Сумській регіональній державній лабораторії Держпродспоживслужби виявлено значне перевищення вмісту пестицидів (4,4-ДДЕ; 4,4-ДДД; гептахлор) у 2-7 разів від гранично допустимих концентрацій. Про це повідомляє Сумське управління Держпродспоживслужби

Сейм – річка в рф (в межах Бєлгородської, Курської областей) та в Україні, в межах Сумської (Сумський, Конотопський райони) та Чернігівської областей (Корюківський, Ніжинський райони), ліва і найбільша притока Десни (басейн Чорного моря). Перетинає російсько-український кордон поблизу с. Бояро-Лежачів у Конотопському районі Сумської області.

Так, 19 серпня фахівці зафіксували забруднення річки Сейм та наявність у ній «снулої риби» на Путивльщині. За попередніми результатами вимірювань показників складу та властивостей води, проведених Державною екологічною інспекцією у Сумській області виявлено низький вміст розчиненого кисню – 2 мгО2/дм3 (при мінімально допустимій концентрації кисню для водойм господарсько-побутового значення не менше 4 мгО2/дм3, а для водойм рибогосподарського призначення – 6 мгО2/дм3).

Чому низький вміст кисню у воді - це погано? 

Розчинений у воді кисень належить до найважливіших фізико-хімічних показників, які впливають на екологічний стан водної екосистеми. Він є одним з найбільш потужних природних окислювачів. Розчинений кисень забезпечує життя рослин та риб у воді.

Під час забруднення водойм пестицидами і промисловими стоками, які містять сполуки, що легко окислюються, спостерігається різке зниження розчиненого кисню і при цьому ускладнюється визначення дійсного вмісту кисню у воді. Крім того, пестициди отруюють фотосинтезуючі організми, які насичують водойми киснем.

Ворожі підступи

У Держагентстві з розвитку меліорації, рибного господарства та продовольчих програм впевнені: забруднення річок - справа рук ворога. 
Зокрема там наголосили, що ворог продовжує вчиняти екологічні злочини: починаючи з 14 серпня, ймовірно скидаючи відходи невідомих речовин у річку Сейм, терористи рф спричинили масштабне забруднення водойми.

«За результатами гідрохімічного аналізу поверхневих проб води р. Сейм, зафіксовано значне перевищення гранично допустимих концентрацій забруднюючих речовин, зокрема, амонію та завислих речовин.

Результатом забруднення річки стала масова загибель риби внаслідок критично низького вмісту розчиненого у воді кисню (менше 1 мг/л при мінімально допустимій нормі 4 мг/л), спричиненого процесами його біохімічного споживання органічними речовинами, що потрапили у водне середовище». 

За вказаним фактом відкрито кримінальне провадження.

Що кажуть екологи?

В свою чергу, т.в.о. Голови Держекоінспекції Ігор Зубович в ефірі телеканалу «Ми Україна» повідомив, що на Київщині, Чернігівщині та Сумщині його відомство працює в посиленому режимі. 

Екологи говорять: в річках Сейм та Десна не виявили перевищень хімічних або високотоксичних компонентів, але зафіксували забруднення органічного характеру. Також триває збір риби через мор. 

«Наразі на Сумщині зібрано майже 10 тонн риби. Злочини фіксуються та розраховується шкода довкіллю. Зареєстровано кримінальне провадження, проводиться розслідування», - зазначив Ігор Зубович. 

Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Руслан Стрілець в ефірі національного телемарафону заявив, що загрози питному водопостачанню населення немає. Адже питні водозабори для населення з річок Сейм та Десна в Чернігівській та Сумській областях не здійснюються. Усі служби на місцях роблять усе, аби населення не постраждало.

Що робитимуть задля стабілізації екологічної ситуації? 

29 серпня державна комісія з техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій визначила комплекс заходів для локалізації та  ліквідації наслідків забруднення річок Сейм та Десна.  

Держекоінспекція, Держводагентство, Чернігівська та Київська ОВА, Міндовкілля здійснять абсорбцію забруднюючих речовин в річці Десна шляхом внесення до поверхневих вод активного мулу та інші заходи.

Крім того, Держводагентство напрацює варіанти перекидання додаткових обсягів чистої води для розбавлення концентрації забруднюючих речовин у річці Десна.

Держрибагентство з органами місцевого самоврядування за участі ДСНС, Держекоінспекції, Держпродспоживслужби продовжать збір та захоронення мертвих рибних біоресурсів (у випадках мору риби). 

Для недопущення вторинного забруднення річки Десна також доручено встановити бар’єрні рубежі – сітки для вилову мертвої риби за течією річок.

Заборона ловити рибу з річок Десна та Сейм та здійснювати її продаж триває. Держпродспоживслужба запровадила посилені заходи контролю за реалізацією риби на Сумщині та Чернігівщині. 

Нині на річках Сейм та Десна здійснюється кризовий моніторинг стану якості води — Держекоінспекція разом з Держводагентством щоденно здійснюють відбір проб. Вже відібрано більше 50 проб води та проведені відповідні лабораторні дослідження. 

Жодних перевищень високотоксичних компонентів не виявлено. Фіксується забруднення органічного характеру.

За даними Держводагентства на ділянці річки Сейм у Сумській області відмічається позитивна динаміка збільшення рівня розчиненого кисню у воді.

Щодо якості води у річці Десна. За результатами останніх досліджень вона перебуває в межах норми. 

Що робить місцева влада 

На території Ніжинського району продовжується робота з ліквідації наслідків на річці Сейм. На даний момент здійснюється збирання та захоронення мертвої риби.

Для ліквідації задіяні всі служби. Територіальні громади надають відповідну допомогу.

У районі діє заборона купатись в р. Сейм, використовувати річкову воду для побутових потреб, напування худоби, вилову та збирання риби. 

Возможно, это изображение 1 человек и ловит рыбу

У Новгород-Сіверському районі також здійснили дослідження якості води. 

Фахівці Новгород-Сіверського міськрайонного відділу Державної установи «Чернігівській обласний Центр контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров’я України» 28 серпня 2024 перевірили воду у Десні, за результатами яких встановлено, що вода не відповідає за трьома показниками: кольоровість, вміст заліза та розчинного кисню. Стафілококу у воді не виявлено.

Перевищення норми заліза у воді може призвести до розладів шлунково-кишкового тракту та виникнення алергічних реакцій. Зниження розчинного кисню у воді призводить до задухи риби, наголосили фахівці. 

Нет описания фото.

У Чернігівському районі також діє заборона купатися у Десні та використовувати воду звідти у господарських цілях. 

Таке рішення прийняли 27 серпня на засіданні Чернігівської РВА, у зв'язку із забруднення річки Десна в Чернігівському районі.

Обмеження стосуються Березнянської, Гончарівської, Деснянської, Іванівської, Кіптівської, Киселівської, Куликівськоі, Остерської та Чернігівської громад.

Авторка: Євгенія Замковська

"Час Чернігівський" писав про таке: 

Схожі новини

У громадах на Чернігівщині поховали пʼятьох загиблих воїнів

20 ВЕРЕСНЯ 2024, 00:05

"Болота тушите, а хати?" На Чернігівщині згоріли будинки поки чекали пожежну

19 ВЕРЕСНЯ 2024, 22:22

Стало відомо, де режим Лукашенка утримує політвʼязня-чернігівця

19 ВЕРЕСНЯ 2024, 19:00

Майже 54 тисячі вибухонебезпечних предметів ліквідували на Чернігівщині за 2,5 роки

19 ВЕРЕСНЯ 2024, 17:48

Неподалік чернігівського кордону білоруси будують військове містечко за майже $100 млн

19 ВЕРЕСНЯ 2024, 16:51

Чотирьох бійців поховали у громадах на Чернігівщині

19 ВЕРЕСНЯ 2024, 08:37

Вiдео

Профтехучилищам у Чернігові знайшли власника і фінансування

18 ВЕРЕСНЯ 2024, 22:54

ТОП-переглядів