Як живе прикордоння? Сьогодні розповідаємо про Корюківську громаду

05 СЕРПНЯ 2022, 19:11

2649

Продовжуємо знайомити наших глядачів із громадами Чернігівщини і сьогодні - завітаємо до Корюківської громади. Місцеві жителі дізнались про вторгнення одними з перших. Відразу ж і почали діяти.

"Я відразу проїхався по лікарні, водоканал, пожежні, швидка допомога. Заспокоював, дякував, що вони на робочих місцях, бо була в людей паніка. Черги на АЗС, черги в магазини, банкомати... звичні речі на перший день", - каже Корюківський міський голова Ратан Ахмедов.

Комунальні служби працювали в Корюківці стабільно, вирішуючи проблеми з електрикою, пальним та звязком. Був план заходів, за допомоги якого навіть за найгірших обставин місто було б із водопостачанням, лікарня - забезпечена теплом тощо. Окупанти пройшли Корюківку і не залишились в самому місті. На території громади їх зустрічали гаряче: зупиняли танки, партизанили в навколишніх лісах, перекривали дороги. Але, опинившись у блокаді, Корюківка гостро потребувала, наприклад, ліків.

"Аптеки зразу ж стали порожніми, хоча там було десь на півтора місяці запасу всіх основних популярних медикаментів. Хтось зробив собі запас на півроку, а в когось не було і на тиждень, Тому було питання по постачанню медикаментів", - каже Ратан Ахмедов.

Організувати доставку медикаментів допомогла обласна військова адміністрація, залучивши добровольців

"Ми завдяки волонтерам доставляли з блокованого Чернігова ці засоби. Вони досить важкі. Човнами переправляли через Десну, потім декілька видів транспорту, потім це все доставлялося до нас. Пацієнти отримували належну допомогу, у тому числі ті, хто евакуювалися з Чернігова", - каже міський голова Корюківки.

Волонтери (а їх тут було дуже багато) діяли в Корюківці на базі місцевого молодіжного центру з перших днів війни.

"Хотілося допомогти, але ми погано ще розуміли, як, кому і чим ми можем допомогти. Але згодом зявились потреб у людей, які ми могли задовольнити і зявилась ідея створити волонтерський центр, бо було багато бажаючих допомагати іншим", - каже Анна Станіславська, заступниця директора молодіжного центра.

Дуже швидко у місцевих зявились потреби в ліках та продуктах.

"Спочатку це були елементарні потреби. У нас не було продуктів, магазини спустошили і місцеві підприємці надавали мясо, молоко і багато людей не могли просто достоятись у чергах. Наприклад, літні люди або одинокі матері з дітьми. І перша допомога була постояти в черзі, щоб купити буханку хліба. Потім зявилась велика потреба в ліках. Бо в лікарнях і аптеках ліків не було зовсім, особливо від тиску, а люди нервували і потреба виростала. Всі мости були зірвані і не було жодної логістики", - каже Анна Станіславська, заступниця директора молодіжного центра.

Волонтери домовлялись зі знайомими із Західної України, Києва тощо. Ризикуючи власним життям, волонтери привозили в Корюківку речі першої необхідності. Зараз магазини в місті заповнені товарами, але загалом економічна ситуація складна.

"Ми зараз не бачимо логістики. І, наскільки я розумію, її у нас нормальної і не буде. Ті мости, які були знищені в перші дні широкомасштабного вторгнення, вони не відновлені. 10 тон навантаження - це ніщо. Залізничного транспорту, який возив у порти - портів немає або майже немає. Наші аграрії мають на залишках величезні запаси в тонах і гривнях. Вони не можуть їх реалізувати по нормальним цінам. Ті ціни, які їм пропонують - нижче собівартості і вони  вимушені їх продавати, щоб просто мати поповнення обігових коштів", - розповів Ратан Ахмедов. Якщо ми говорим про ліс, то ліс у нас програє по відношенню, наприклад до лісгоспів Житомирської, Рівненської області. Це наші прямі конкуренти. Вони мають зростання реалізації до 200% в порівння з минулим роком, у наших лісгоспів - спад виробництва на 50%

Наразі ця ситуація патова. Щоб з неї вийти, каже пан Ахмедов, необхідні державні інвестиції або програма допомоги Чернігівській області, адже вона є однією з найбільш постраждалих від військових дій. Непроста ситуація тут і з інформаційною безпекою, але журналісти працювали в Корюківці навіть у найгарячіший час.

"Щодня була новина. Зранку я виходила і йшла по місту. Де що бачила, де що чула. Перша це була лікарня. Я шукала проблемні місця", - розповіла Ірина Гайова, редакторка місцевого видання.

Пані Ірина в перші дні зняла окупантів, які проїжджали Корюківку, на відео.

"Вони сиділи зверху на танках, вони зі зброєю в руках і невідомо як вони могли себе проводити, Але перше - це виставити у Фейсбук і сказати: нам не страшно (хоча було дуже страшно)", - каже Ірина Гайова.

Зараз люди все менше вірять російським фейкам і намагаються перевіряти інформацію.

"З одного боку - недопрацьовуємо всі в інформаційному просторі. З іншого боку, дорослішає нація. Війна - це не тільки кулі, але і критичне мислення. Еволюційно люди до цього йдуть, починають не довіряти, перевіряти інформацію", - каже Ахмедов.

Громада з 24 лютого прийняла більше тисячі внутрішньо переміщених осіб. І, не зважаючи на складну економічну ситуацію, в час вторгнення жителі громади демонстрували єдність, допомагали одне одному, а тому є надія, що і після перемоги таку ж єдність продемонструють у відбудові рідної землі.

Читати такожЯк живе прикордоння? Цього разу розповідь про Добрянську громаду

* * *

Проект реалізується за підтримки Інституту економічних досліджень та політичних консультацій в рамках програми «Громадськість за демократизацію», яка фінансується Європейським Союзом

Як живе прикордоння? Сьогодні розповідаємо про Корюківську громаду

Схожі новини

Олігофренія чи алкоголізм? На Чернігівщині чоловіка засудили за неявку до ТЦК

22 ЛЮТОГО 2025, 19:37

Вiдео

«Чернігівводоканал» засекретив інформацію про кошти, які витратив на піар

22 ЛЮТОГО 2025, 17:44

Пацієнтка з Чернігівщини: «Прищик був невеличкий. Виріс. Став пухлиною»

22 ЛЮТОГО 2025, 15:18

Шукають свідків: у дитячому кафе обмалювали стіни, розбили два унітази, люстри та сигналізацію

22 ЛЮТОГО 2025, 14:42

Над Чернігівщиною збивали "шахеди": статистика за добу

22 ЛЮТОГО 2025, 11:17

Син вбив матір і пішов до церкви

22 ЛЮТОГО 2025, 10:24

Який підхід допоможе учням швидше освоїти математику в школі?

22 ЛЮТОГО 2025, 10:18

ТОП-переглядів