Як живе Любецька громада нині?

07 ВЕРЕСНЯ 2022, 13:11

2516

Як живе Любецька громада нині?

Фото із відкритих джерел

Любецька громада завжди була дещо обособленою з-поміж інших. По-перше, завдяки розташуванню - водночас і біля кордону, і в той же час - чимала межа з внутрішніми чернігівськими громадами.

По-друге, завдяки особливостям логістики. Любеч розташований убік від основних магістралей регіону - трас М-01 та М-02. А отже, трафік тут навіть до 24 лютого був не надто інтенсивний. Щоправда, у лютому та березні це стало в нагоді - російські загарбники не окупували громаду, а пройшли повз.

Як жило увесь цей час ОТГ? Тим паче, що поруч були з одного боку окуповані Ріпки, з іншого - такий самий окупований Славутич, а на півночі - вже ворожа білорусь?

Селищний голова Валерій Костильов розповідає: життя було непростим, хоч і набагато спокійнішим, аніж у сусідів.

- У громаді не було збитків, руйнувань чи загиблих внаслідок російського вторгнення. Не було нічого. З іншого боку був окупований Славутич, але це жодним чином на нас не позначилося. Все відбувалося дуже швидко, настільки швидко, що люди не встигли зрозуміти, що сталося. І добре, що все закінчилося, - трохи схвильовано коментує Костильов.

Як живе Любецька громада нині?

У період часткової окупації Чернігівщини у Любечі спостерігалися перебої з усім необхідним. Не було і критичного - зв‘язку. Від квітня усе відновили.

- У нас же поруч білорусь, тому бувають інколи й перебої зі зв‘язком. А зараз все працює без проблем.

Щоправда, українське телебачення транслюється без поміх.

Громада працює у звичному режимі. У магазинах є асортимент необхідних продуктів та промтоварів. У єдиному в ОТГ банкоматі є готівка. Коли були бої на підступах до Чернігова - апарат не працював.

- Ніхто не привозив коштів, тому що не було змоги доїхати до Любеча. Потім вирішили питання, інкасація приїхала, привезла гроші, люди отримали, - додає голова.

Тут досі є дефіцит пального. Як вирішити цю проблему - у громаді поки не знають.

- У Любечі є заправна станція, але вона не працює. Їздимо заправлятися у Чернігів. У Ріпках заправка теж працює так, з трудом, - розповів Костильов.

Атаку з території білорусі, коли на Гончарівську громаду здійснили ракетний удар, у Любечі теж відчули. 28 липня вранці на Чернігівщину випустили 25 ракет.

- Звісно, ми це все чули. Перелякалися.

У аграріїв - скорочення посівних площ. Великі аграрні корпорації, які мають угіддя тут - поки не засівалися. Планують робити це восени озимими.

- Великі компанії, такі як ІМК, Кернел, вони не сіяли ані кукурудзи, ані соняшника. Поки обробляють землю, готуються до осінньо-польових робіт.

Коли були буремні лютий-березень, то чимало жителів обласного центру переїхали до спокійного Любеча. Нині більша частина з них вже повернулася додому. До громади приїхали жителі Донецької та Луганської області. Поки живуть тут, розповідає Валерій Костильов.

Як живе Любецька громада нині?

Валерій Костильов

З наповненням бюджету - важко. Як і скрізь, зауважує голова. Субвенції порізані, надходження зменшилися.

- Виживаємо, як можемо. Будемо виходити самі по собі. У нас аграрії платять якісь гроші. Зрозуміло, що чекаємо і державної підтримки. 

У ефективність грантів у Любечі вірять мало.

Поки триває теплий серпень, але у громаді вже планують заготовлювати дрова на зиму - для котелень, які працюють на твердому паливі, у ФАПах, для старостинських округів.

- Переживаємо, як будемо робити, бо у нас є школи на газовому опаленні… - підсумовує Валерій Костильов.

Також, у регіоні налагодили видачу гуманітарного забезпечення. Це вже не приватна ініціатива від волонтерів, а цільова допомога - від держави.

Любеч відомий як давнє поселення, з багатою історією та архітектурою. На щастя, досі доля берегла тутешні пам‘ятки архітектури. Сергій Заліський, заступник директора історико-археологічного музейного комплексу «Древній Любеч» зізнається: у музеї дбали і про безпеку працівників.

Як живе Любецька громада нині?

- В одному з підвалів ми облаштували укриття для наших співробітників, де вони могли ховатися під час артобстрілів.

З пам‘ятками нині все гаразд. Стіни та вікна цілі. Знаменита альтанка Леоніда Глібова у Любечі - теж вціліла.

Читати також: Як живе прикордоння? Сьогодні розповідаємо про Корюківську громаду

* * *

Проект реалізується за підтримки Інституту економічних досліджень та політичних консультацій в рамках програми «Громадськість за демократизацію», яка фінансується Європейським Союзом

Як живе Любецька громада нині?

Схожі новини

Олігофренія чи алкоголізм? На Чернігівщині чоловіка засудили за неявку до ТЦК

22 ЛЮТОГО 2025, 19:37

Вiдео

«Чернігівводоканал» засекретив інформацію про кошти, які витратив на піар

22 ЛЮТОГО 2025, 17:44

Пацієнтка з Чернігівщини: «Прищик був невеличкий. Виріс. Став пухлиною»

22 ЛЮТОГО 2025, 15:18

Шукають свідків: у дитячому кафе обмалювали стіни, розбили два унітази, люстри та сигналізацію

22 ЛЮТОГО 2025, 14:42

Над Чернігівщиною збивали "шахеди": статистика за добу

22 ЛЮТОГО 2025, 11:17

Син вбив матір і пішов до церкви

22 ЛЮТОГО 2025, 10:24

Який підхід допоможе учням швидше освоїти математику в школі?

22 ЛЮТОГО 2025, 10:18

ТОП-переглядів