Новий рік і Різдво – це особливі свята, до яких кожна родина готується по-своєму. Закуповують подарунки для близьких і рідних, готують особливі страви, прикрашають свій будинок, наряджають ялинку… і сім’я Михайла Коцюбинського тут винятком не було. Так склалася доля, що М. Коцюбинському за своє життя довелось зустрічати Новий рік та Різдво на різних локаціях. На яких саме? Зараз дізнаєтесь.
Дивіться відео, або читайте скорочену текстову версію.
Перша локація - це місто Вінниця, де Коцюбинський народився і з цим містом у нього пов’язані найбільш трепетні почуття та спогади, пов’язані зі святкуванням Нового року та Різдва. Коли Михайло Михайлович був зовсім маленьким, його родина дотримувалась багатьох традицій святкування Різдва і Нового року.
Так, наприклад, напередодні Різдва готували особливу вечерю, стіл перед вечерею застилали ароматним сіном, клали зверху ажурну скатертину, на столі обов’язково була велика свіжовипечена паляниця. Обов’язково їли кутю, приготовану із пшениці. Також варили юшку із солоної риби і узвар із фіг. А сідали до столу, коли на небі з’явиться перша зірка.
Друга локація, де Михайло Михайлович зустрічав Новий рік – це Житомир, 1897 р. У Житомирі він жив один, без своєї родини і дуже сумував за своєї сім’єю. Кожного дня він писав листи до своєї дружини. 31 грудня він написав: «Мій лицар над канапкою насупився чогось, певно, згадав свою родину. Бідний, певно, і йому невесело стрічати Новий рік, хоч він уже і звик на самотинні. Отак ми обидва, я і лицар, стрічатимемо нині Новий рік, далеко від усього милого, дорогого, чужі серед новорічних веселощів незнайомого нам города».
У чернігівському будинку Михайло Коцюбинський разом із сім’єю оселились у 1898 році. До свята Різдва та Нового року ретельно готувались: прикрашали будинок, ставили ялинку. У родині виготовляли саморобні іграшки для ялинки, також виготовляли гірлянди. Михайло Михайлович брав активну участь у прикрашанні цієї ялинки. Разом із дітьми він співав колядок і щедрівок, запалював бенгальські вогні, хлопав хлопавки. Ось так готувались до свята.
Ще одне місто, де Михайло Михайлович зустрічав Новий рік – це місто Київ, 1908 рік. Він побував в гостях у багатьох відомих українців: Миколи Лисенка, Михайла Грушевського, Лариси Черняхівської, Олени Пчілки і багатьох інших. Тож без перебільшення можна сказати, що Новий рік у Києві для Михайла Коцюбинського був святом у колі друзів.
Ще одна локація, де Михайло Коцюбинський зустрічав Новий рік – це острів Капрі в Італії. Додому в Чернігів він відправив два поштових ящика із солодкими капрійськими мандаринами, а також ляльку у традиційній італійській сукні для своїх дітей.
Отримавши подарунок від Михайла Коцюбинського, його дружина теж надіслала йому дещо у подарунок, отримавши який Михайло написав:
«Спасибі тобі, дорога Вірунечко, за добрі бажання на Новий рік. Мені так приємно було дістати ваш лист якраз під Новий рік, та ще й з ялинкою! Я повішав ялинку в столовій на лампі і запросив на свято всіх. Так і у нас була ялинка. Правда, маленька, з одним волоском, зате – чернігівська ялинка».
Отак на Новий рік та Різдво на далекий італійський острів Капрі потрапила невеличка чернігівська ялинка.
Ось таким було святкування Нового року та Різдва у житті Михайла Коцюбинського.