Становище Agricom і сьогодні не з простих.
У Чернігівському кластері частина земель у 2023-му була недоступною через можливе замінування. Склади, адмінбудівлі, машинно-тракторна станція та завод із виготовлення пластівців частково після весни 2022-го були зруйновані і пограбовані. У Луганській області активи компанії повністю окуповані — це 28 тис га землі та елеватор у Білокуракиному місткістю 41 тис т. Саме в такому стані в кінці 2023 компанію прийняв нинішній СЕО Антон Яковенко. Про це представники компанії Agricom розповіли виданню Latifundist.
Антон Яковенко
Рік потому Agricom Group перейшла в антикризовий режим. Новий СЕО оновив 90% керівного складу компанії. Далі команда переглянула агротехнологію, структуру посівів та посилила переробку. За рік змін компанія, частина активів якої пережили тимчасову окупацію, повернутися до прибутковості. Сьогодні Agricom Group розширює експортні ринки та лишається №1 у Східній Європі по виробництву пластівців, розглядає можливість збільшення земельного банку та продовжує працювати в екосистемі проєкту Open Agribusiness від «Кернел».
Петро Шам, головний інженер Чернігівського кластеру Agricom Group розповідає: під час повномасштабного вторгнення росіяни сильно пошкодили, а подекуди і знищили майно компанії.
«Тут була масована авіаційна атака, працювали міномети та реактивні системи залпового вогню. Впало 14 авіабомб. Ми з хлопцями постійно приїжджали сюди, але через ті ворота, що ви бачите, зайти було неможливо. Заходили через поле».
Головний інженер показав відбудовані приміщення підприємства у селі Красне. У квітні 2022 на цьому місці були руїни будівель, згоріла техніка та вирви від вибухів. А осколків навкруги було стільки, що довелося розчищати територію навантажувачем, аби техніка могла безпечно заїхати на територію.
Село не було в окупації — ворог наблизився, але через природну перешкоду (низину та болото) не зміг просунутися далі. Це не завадило йому у березні 2022 впритул обстрілювати підприємство. Дехто з працівників навідувався, щоб врятувати уцілілу техніку. Мало хто вірив, що після таких руйнувань знову повернеться до роботи.
Минулого року в Agricom Group не сіяли кукурудзу через логістичні проблеми та брак сушильних потужностей. Цього року компанія повертається до цієї культури. Втім, як і багато інших аграріїв.
Кукурудза в сівозміні Agricom залишається на наступні п’ять років. Як і соняшник. Цього року під соняшник відведуть 2,7 тис. га, кукурудзу — 5 тис. га, ще 700 га під овес, а решту — під сою. Для власної переробки тут вирощують безглютеновий овес, бо він має вищу маржинальність. Хоча від традиційного вівса не відмовляються, але збільшуватимуть площі під ними тільки тоді, коли досягнуть врожайності 6,6-7 т/га.
Окрім рослинництва Agricom Group має у своєму активі переробку — завод із виготовлення пластівців «Добродія Фудз», розташований у Михайло-Коцюбинській громаді.
Наразі він забезпечує 20% загального бізнесу компанії. У 2022 компанія завершила другий етап реорганізації заводу, зокрема, останні інвестиції спрямувала на запуск цехів із виготовлення екструзії та граноли.
Сьогодні завод працює на повну потужність і є найбільшим виробником пластівців у Східній Європі.
Приблизно 70% продукції йде на зовнішні ринки, а 30% — на внутрішній. Географія поставок охоплює всю Європу, Північну Африку, Близький Схід.
Говорячи про переробку, Антон Яковенко не радить її сприймати як гарантоване джерело прибутку.
У 2022-му компанія відкрила свій торговий дім у Польщі. Це допомагає розширювати європейську дистрибуцію, каже Яковенко. У разі потреби компанія готова навіть відкривати нові представництва в інших країнах, зокрема, Румунії чи Словаччині. Хоча і зізнається, останній рік виявився непростим: експорт тимчасово призупинявся, логістичні витрати зросли вдвічі. Та й польсько-українські економічні відносини зазнали певного тиску.
"Час Чернігівський" писав про таке: