Національний архітектурно-історичний заповідник «Чернігів Стародавній» відкриває двері одного з найстаріших європейських соборів для усіх бажаючих.
З 28 червня о 13:00 Спасо-Преображенський собор відкритий для кожного українця. Щодня, без обідньої перерви, інформує сторінка заповідника.
«Завітайте і відчуйте силу 1000-річної пам'ятки і світло, що відтепер вона дає кожному! Врахуйте - 28.06. і 29.06.24 у Спасі Чернігівському буде експонуватися унікальний артефакт нашої історії - печатка князя Святослава Ярославича, одного із будівничих собору, дарунок Олексія Шереметьєва "Чернігову стародавньому"», - припрошує адміністрація НАІЗ.
Квитки на відвідування, екскурсійне обслуговування можна придбати у касі в приміщенні Колегіуму.
Щоб це стало можливим - довелося переробити у буквальному сенсі чимало брудної роботи. Себто, відчистити храм. Три провідні клінінгові агенції міста на благодійній основі кілька днів наводили лад усередині стародавніх приміщень. Це був унікальний і єдиний у своєму роді досвід.
Марія Ющенко, помічник директора клінінгової компанії «Погода в домі» (бізнес щодо наведення чистоти працює ось уже 19 років) розповідає: побачене усередині Спасу її вразило.
«Там були дуже брудні стіні, підлога, запущені картини, настінні розписи, кіптява. Ясно, що там роками не прибирали. Ми займалися миттям стін, стелі. Не чіпали ікони та розписи - це вотчина реставраторів», - говорить чернігівка.
Собор тривалий час освітлювався лише за допомогою свічок, тож чорні тіні на стінах не були так помітні. Однак коли ввімкнули електричне світло - стало ясно, тут таки брудно.
«Коли ввімкнули світло - став помітний бруд і занехаяність. Це наш перший досвід прибирання храму. Серед моїх колег по всій Україні такого досвіду ні в кого не було. Раніше хіба що допомагали чистити килими. Стіни тут пористі, закопчені так, що ледь відмили. Там, де стіни закривала лавка - вони були іншого кольору, різниця була дуже помітна», - каже Марія Руденок.
Також музейники висунули й певні умови щодо прибирання. Потрібно було дотримуватися певної вологості і не всі мийні засоби підходили. Довелося використовувати мʼякі лужні засоби.
Ще одна складність - будівельні риштування були лише одні, тож працівниці залазили на них по черзі.
Також у соборі дуже високі стелі. А персонал у храмі у віці, він не здатний був стежити за порядком.
«Наскільки мені відомо, наступним кроком стане відновлення старовиних розписів стін. Це вже будуть робити реставратори», - ділиться думками Марія Ющенко.
Загалом, лише від «Погоди в домі» у соборі наводили лад повних 2 робочих дні 8 чоловік.
"Час Чернігівський" писав про таке: