Зима близько - це не лише девіз дому Старків з екранізованої саги Джорджа Мартіна «Пісня Льоду та Полум‘я», а ще й найближче майбутнє українців.
Чернігівщина - як найпівнічніший регіон, що зіткнувся з російськими загарбниками, також сповна відчує на собі усі лиха цього опалювального сезону вкупі з морозами. Тим паче, що у березні Чернігівська ТЕЦ зазнала суттєвих ушкоджень внаслідок російських обстрілів. Збитки оцінюються у понад 800 млн грн.
Містяни поступово готуються до холодів - так, у чернігівських шопінг-молах найперше розгребли усі теплі на флісі жіночі домашні костюми, усіх розмірів та кольорів, також розкупили усі теплі чоловічі шкарпетки. А ще ж тільки вересень. Продавці лише руками розводять у відповідь на такий ажіотаж і обіцяють новий підвіз.
Але, самого тільки теплого одягу замало для того, щоб перезимувати. Також у топі закупів - пічки-буржуйки (ціна питання від 4500 грн), печі булер’ян, дрова та інші паливні матеріали, генератори тощо.
Письменниця та коуч Оксана Мороз виклала у мережу власний перелік усього необхідного. Її допис став вірусним - його поширили з півтисячі разів.
«Зима близько, а з нею і терор росії. Я готуюся заздалегідь. Мені так і спокійніше, і можна купити поки ще все є. Ділюся своїм списком. Можливо він стане вам в нагоді або ви порадите щось ще. І так, це довгий список», - пише автор.
Тепло
- Термозахист вікон (плівка);
- Заклеїти основні вікна;
- Електрообігрівач (краще мати два, про всяк випадок);
- Обігрівач гасовий (керосин) на випадок відсутності і електрики, і опалення. Автор має японський Corona RX-29W. Як з’ясувалося, це розробка, якою користувалися після Хіросіми;
- Запас гасу;
- Очищувач та зволожувач повітря. Теж краще у двох варіантах - великий, який “чистить” повітря та портативний на USB, щоб працював без електроенергії;
- Електроковдра, простирадло та взуття валянки або чуні чи уггі - на випадок, коли не буде опалення чи воно працюватиме на мінімум;
- Водяні гумові грілки. Є в аптеках і в інтернет-магазинах. Дешеві, зручні, ергономічні, ефективні на всю ніч;
- Спальний мішок на мінусову температуру;
- Термоковдра (туристична);
- Термобілизна;
- Хімічні грілки-устілки у взуття і не тільки;
- Флісовий одяг;
- Теплі шкарпетки та шарф.
Світло
- Павербанки. Краще мати потужні - авторка як приклад наводить власні 4 шт Xiaomi Mi Power Bank 3 20000 mAh і це оптимальне рішення для ноута та телефона (звісно, якщо у вас не айфон, тоді вистачить на добу не більше) на кілька днів. Плюс, вони добре заряджаються в машині.
- Роутер для альтернативного мобільного інтернету.
- Перехідник для зарядки павербанків в машині.
- Свічки.
- Ліхтарики.
- Батарейки.
Вода
- Запас питної води в бутлях та в пляшках. Краще на кілька днів.
- 100 л технічної води для побутових потреб.
Їжа
- Газова туристична горілка.
- Запас газових балонів до горілки.
- Сухий спирт.
- Сірники.
- Сублімована їжа.
- Шоколад.
- Сухофрукти або пастила.
- Сухе молоко.
- Крупи, краще їх зберігати у пластикових пляшках з кришечками, так не заведеться міль.
- Борошно.
- Консерви, м‘ясні, рибні, з кашами, молочні.
- Сухі супи, борщі, мівіна.
- Кава, чай.
- Термос.
Собака або кіт
- Запас корму на 3 місяці.
- Запас ліків.
Інше
- Ліки.
- Запас речей, якими користуюся постійно (креми, миючі, серветки і тд).
- Постійно повний бак в машині.
- Запасна каністра бензину.
- ТО машини.
В свою чергу, військовий медик Артур Дорохін радить пройти курси з надання домедичної допомоги, це важливо і може знадобитися будь-де і в будь-якій час. Навіть у Чернігові.
- В екстремальних обставинах це може врятувати як вас, так і людей поруч, як дорослих, так і дітей.. як на війні, так і в мирному житті, при дтп чи інших обставинах.
Телеведучий-хімік, а також учасник шоу «Пара на мільйон» Гліб Репіч дає поради як зробити фільтр для води у польових умовах з деревного вугілля та попелу. Інструкцію він виклав у власному ТікТок, на який підписалися вже понад 700 тис користувачів.
Також там є корисні поради як виготовити активоване вугілля, саморобне мило, свічку, тощо.
Ще одна порада - у випадку якщо це можливо - краще на зиму переїхати до родичів, які живуть у приватному будинку.
А як готуєтеся до зими ви?