Із нагоди річниці деокупації Ягідного поруч зі входом у сумнозвісний підвал школи, де загарбники тримали майже 400 дорослих і дітей, встановили пам’ятний знак.
Всередині час зупинився. Все, так як було рік тому. Місцеві жителі з жахом згадують 27 днів катування і не можуть забути і пробачити загарбникам зруйновані будинки, вбитих і закатованих земляків.
"Тихо, тихо прилетіли голуби, і сонечко, і ми зрозумліи що вони пішли і їх нема. 7Військові зайшли 30-го числа, а 31 приїхали волентери, привезли ліки їжу речі - і почалося життя, в оселі люди не могли вертаться. Бо гранати, розтяжки, побиті вікна, люди жили ще у підвалі. У кого не сильно пошкодені, пішли додому і обігрівалися як могли, і нас забрали", - згадує Ольга Матвієнко, жителька Ягідного.
У Ольги Сергіївни будинок був по сусідству із школою. Під час бойових дій був знищений. Жінці, як і ще кільком родинам, зараз відновлююють житло за допомоги Латвії. Частину будинків за гроші з українського держбюджету вже відновили.
До Ягідного приїздив Президент України Володимир Зеленський. Разом з ним усі жахіття, які приніс руський мір, змогли побачити віце-канцлер Німеччини Роберт Габек та Генеральна секретарка Ради Європи Марія Пейченович-Бурич.
"Таке катування, такий шлях героїв від дорослих до дітей пройшли. Дякую, що вижили і дочекалися наших воїнів. Треба розповісти світу про трагедію, яку принесла росія військові з їх керівництвом. Люди писали імена загиблих, щоб не забутись із датами, уявіть собі, а діти писали рядки гімну України. Це так важливо, що люди вижили", - сказав Президент.
Військові злочини, які чинили проти мирних людей російські загарбники, мають бути чітко зафіксовані. А тому у школі Ягідного планують створити музей російської окупації. Відновлювати школу, в стінах якої в нелюдських умовах померло 11 жителів села, неможливо, передусім з психологічної точки зору.
"Час Чернігівський" писав як двері з російського концтабору з Ягідного стали експонатом у Нью-Йорку в будівлі ООН.