«Добробат» у Ягідному майже завершив відновлення двоповерхових будинків на одній з вулиць села. Замінено покрівлі, вікна та двері. Матеріалами допомагає держава та обласна адмінстрація.
Добровольці перейшли вже на іншу пошкоджену обстрілами вулицю. Кажуть, до осені повністю відремонутють 21 будинок.
"Ця вулиця на фінальному етапі. Зроблені всі дахи і вікна. Зробити залишилося відкоси і на 50% зроблена Лісова вулиця. Це теж в проекті 21-го будинку. Усі 2-поверхові завершили дахи, вікна зроблені, стараємося, швидко робимо", - каже Валерій, волонтер «Добробату».
Підтримати волонтерів та жителів Ягідного приїхали відомі українці. Шоумен Олександр Педан, шеф-кухар Володимир Ярославський та акторка Ольга Сумська з чоловіком. Вони в один голос кажуть, просто повинні бути зараз разом з українцями, доносити світу інформацію про злочини російських загарбників, шукати скрізь можливості для допомоги постраждалим.
"Ми приєдналися і скрізь будемо розповідати про добрі справи Добробату. Всім треба об’єднатися і відновлювати будинки українців, щоб до осені змогли вселитися в домівки", - розповіла Ольга Сумська, Заслужена артистка України.
"Це біль. Тут нормально жили люди, нікого не чіпали і пришов «руський мір». З іншого боку бачиш, що ведеться робота. Відвоюємо, відбудуємо – найголовніший такий посил. Ягідне класний приклад того, як ми можемо і маємо відбудовувати Україну. Ми тут, щоб показати, як можна робити", - каже Олександр Педан, шоу-мен, телеведучий.
Відомі українці не просто приїхали подивитися на наслідки перебування в Ягідному окупантів. Вони самі намагаються збирати кошти по всьому світу для відновлення пошкодженого житла українців.
"Зараз ми робимо вечері і збираємо гроші за кордоном, домомагаючи різним містам. Передаємо власні враження для того, щоб побачити, що ці нелюди робили. Обов’язково треба відвідувати і показувати усім людям", - розповідає Володимир Ярославський, шеф-кухар, суддя проекту МастерШеф Україна.
Жителі Ягідного вдячні державі за будматеріали, а волонтерам з роботу. Адже самотужки відбудувати зруйновані будинки було б дуже важко, а комусь і взагюалі не під силу. Зараз у селі спокійно. Лише час від часу чутно вибухи від знешкодження боєприпасів. Однак страху від пережитого горя залишився.
"Якась машина їде, а мені кажеться десь гуде, летить. Боялася до вікна підходити. Зараз нема того страху, але в душі залишився", - каже Наталія Петрівна, жителька Ягідного.
Ягідне – одне з найбільш постраждалих сіл Чернігівщини. Воно сумно відоме насамеперед тим, що тут у підвалі школи рашисти в нелюдських умовах тримали більше 300 людей, яких використовували, як живий щит.
Читати також: Кореспондент BBC запитав Лаврова про звірства росіян у Ягідному