Віра Ковальовська два тижні не могла їсти: кісти на печінці здавлювали шлунок

20 ЖОВТНЯ 2024, 17:21

1453

Михуля Юрій

Віра Ковальовська

Віра Ковальовська

74-річна Віра КОВАЛЬОВСЬКА з Монастирища на Ічнянщині. 4 жовтня жінка виписалася додому з Чернігівської обласної лікарні. У  відділенні хірургії Вірі Степанівні зробили складну операцію. Видалили кісти на печінці.

ЯК проявилася недуга?

— Не могла їсти, — згадує Віра Ковальовська. — Два тижні ріски в роті не було. Такі муки перенесла. Не хотілося й жити. Боліла голова. Тиск високий. Нудота,  слабкість. Боліла печінка, рвало.

Операція була лапароскопічною. Тобто без великих розрізів. У живіт через дірочку заводиться малесенька відеокамера, інструменти. Лікар усе бачить на екрані. Відеокамера знімає. Й оперує.      

Зараз, каже Віра Ковальовська, стан покращився. Не нудить. Тиск нормальний. Голова в нормі.

— Перед операцією шість днів обстежували,  — ділиться. — Після давали таблетки, уколи. Ставили крапельниці. Знеболювали. Дуже дякую Станіславу Коваленку, завідувачу відділенням. І всьому персоналу.

ЯК потрапила в обласну лікарню?

Віра Ковальовська вдруге оперується з приводу полікістозу печінки. Перший раз видаляли кісту на печінці з правого боку. Теж величезну, з нагноєнням. Другий раз — з лівого.

Перед першою, згадує, була розмова зі Станіславом Коваленком. Казав: «Хочете, у нас лишайтеся. Хочете, їдьте в Київ. В інститут хірургії та трансплантології імені Шалімова». А чого в Київ їхати? Тут родичі.

— Я і в Андрія Петрика лежала, — називає відомого на Прилуччині хірурга. — Теж пропонував їхати в Київ. Це вже коли постало питання другої операції. Казав: «Якщо хочете, я подзвоню в інститут Шалімова». Удома порадилися.  Діти  кажуть: «Мамо, ти вже лікувалася в Станіслава Миколайовича. Їдь до нього».

Тож обидві робили в хірургії Чернігівської обласної лікарні. Обидві успішні.

ЯК дізналася про хворобу?

Полікістоз печінки, кажуть лікарі, обумовлений генетично. У молодості його можна не відчувати. Та з віком кісти ростуть. І можуть нагноюватися. Інколи перероджуються в злоякісні.

Віра Ковальовська не відчувала хворобу. Працювала все життя. У торгівлі. Спочатку в Монастирищі. Тоді переїхала в Ніжин. Тоді в Прилуки.

Полікістоз виявився через прикрий випадок. На пасовищі напала корова.

— Вона товкла мене страшно, — не може забути. — Повалила, побила. Не знаю, як   відійшла від мене. Бо ніхто ж не відігнав! Одна жіночка вийшла. Постояла, подивилася. А можна ж було палку взяти та  відігнати. Тут халат тоді розірвала корова, — показує. — А тут синці були. Жах, які позалишала. Як вона живіт мені не розпорола. Приїхала в Прилуки, у лікарню. Відразу направили на УЗД. Ультразвукове дослідження. А там побачили кісти на печінці.

ЯК лікували?

Станіслав Коваленко: «Видалили майже літр кістозного вмісту з гноєм»

—  Полікістоз печінки нечасто трапляється, на щастя, — пояснює Станіслав КОВАЛЕНКО, завідувач хірургічним відділенням Черні­гівської обласної лікарні. Заслужений лікар України. Експерт обласного управління охорони здоров’я з трансплантології. — Це серйозне захворювання, — наголошує. — Замість структури тканини печінки розвиваються кісти. Вони ростуть. Наповнюються рідиною. Нагноюються.

Пацієнтка надійшла зі скаргою, що не може їсти, — нагадує. — Фактично виникла непрохідність. Кіста займала  всю ліву долю печінки. Передавлювала, стискала шлунок. Хвора дуже схудла. Відчувала загальну слабкість, підвищену температуру. Тобто всі ознаки інтоксикації.

Після  передопераційної підготовки зробили лапароскопічне втручання. — Описує хід операції. — А саме  фенестрацію кісти. Фенестра з латині — вікно. Через своєрідне вікно видалили літр кістозного вмісту з гноєм. Зробили дренажі. Вирізали ділянку зі стінки кісти на гістологічне дослідження. Для виключення онкологічного захворювання. Кіста облітерувалася (закрилася, заросла).

Мініінвазивне втручання прискорило одужання. Бо в 70+ уже є супутня патологія. Наприклад, гіпертонічна хвороба. І велика операція для пацієнтки була б великим ризиком.

Станіслав Коваленко, завідувач хірургічним відділенням Чернігівської обласної лікарні

Станіслав Коваленко, завідувач хірургічним відділенням Чернігівської обласної лікарні

Має 30-кратний запас міцності?

— Існує думка, що печінка  важливіша серця, — звертаюся до лікаря. — Кажуть же: «Ти в мене в печінках».

— Суперечки, який орган важливіший, — це суб’єктивна оцінка, — міркує Станіслав Коваленко. — Наприклад, шкіра. Ми ж на неї майже не звертаємо уваги. Це коли вона ціла. Та зробіть невеликий опік. Хоч з п’ятикопійчану монету. Як болітиме.

Печінка не тільки допомагає перетравлювати їжу. Вона ще й виділяє гормони, біологічно активні речовини.  Здійснює детоксикацію. Це ніби величезна фабрика. Вона знешкоджує токсини, які потрапляють в організм.

— Це єдиний орган, який  може регенеруватися?

— Ні. Доведено, що навіть нервові клітини можуть відновлюватися. Нерви теж відростають*. Та печінка — деякі вчені кажуть — має 30-кратний запас міцності. Але не безкінечний. Шкідливі звички, неправильний спосіб життя призводять до захворювань. Гепатитів, цирозів, печінкової недостатності.

Джерело: "Вісник Ч", авторка Тамара КРАВЧЕНКО. Фото авторки

"Час Чернігівський" писав про таке: 

* * * 

Ще більше цікавої інформації читайте та дивіться на цифрових майданчиках "Вісника Ч":

Схожі новини

Слухачів все більше, викладачів не вистачає: як працює позашкільна освіта на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 19:06

Фото

У школі на Чернігівщині ремонтують спортзал за кошти французів

18 СІЧНЯ 2025, 15:57

Вiдео

На прикордоння Чернігівщини передали електротранспорт

18 СІЧНЯ 2025, 13:31

Чи є світло в лікарнях із сонячними панелями?

18 СІЧНЯ 2025, 12:28

Житель Чернігівщини віддасть прикордонним корівкам три причепи сіна

18 СІЧНЯ 2025, 11:16

На Донецькому напрямку поліг 31-річний захисник із прикордонної громади

18 СІЧНЯ 2025, 10:50

Ворог обстріляв три прикордонні громади на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 09:16

ТОП-переглядів