У багатодітної родини зі Слободи Іванівської громади вже відновлено житло. Навіть у дворі вже буяють квіти. Залишилися дрібниці. Основну допомогу надав відомий американський благодійник, який опікується цим селом.
Людмила Осипенко, багатодітна мати с. Слобода:
Я багатодітна мама, 5 дітей у мене. Старший син вже військовий, але дружина живе з нами. Подала на державну програму єВідновлення - дали частково на дах, купили 30 листів шифера, але зробити нема коштів. Дякувати богу зайшов Делл Лой Хансен і він багато родині допомагає. Дітям ноутбуки купив, велосипеди, як бачите і дах повністю зробив, тут фасад зробили, утеплили будинок. Хто любить свою країну, той ніхто нікуди не поїде, вернуться додому. Мені сестра пропонувала в Італію, але з України нікуди не поїду.
Ягідне теж активно відновлюється. Основну допомогу селу надала і продовжує надавати держава. Велику підтримку отримали жителі від Латвії – відбудовані хати і нові модульні будинки. Родина Дмитра Яреми готується вже повернутися додому.
Дмитро Ярема, житель с. Ягідне:
Як тоді жили у тому будинку - все влаштовувало, у цьому ще не жили, побачимо. У старому будинку дитинство дітей пройшло. Будемо бачити, як буде. Цілком задоволений будівництвом. До експлуатації опалення все готово, вода залита, тиск в нормі, потьоків нема. Пробний запуск був. Гріє, все залежить від електрики чи буде опалення , якщо не буде - треба думати. Село потроху оживає, будемо надіятися, що всі повернуться і життя налагодиться. Нам побудували, сусідам, ведуть ремонти, замінили покрівлі, двері, вікна, відновили будинки, життя продовжується аби тільки мир був.
Будинок Інни Рижкової з Іванівки у 2022 році теж був повністю знищений. Жінка самотня, а тому відновлюватися їй складно. Значну допомогу отримала від кумів та від кількох благодійних організацій. Попри все жінка має велике бажання повернути все як було і не відмовиться від будь-якої допомоги.
Інна Рижкова, жителька с. Іванівка:
Ця сиуація настільки нас зміцнила. Приїздили іноземці і казали, що ми такі сильні. А ми робимо для себе, хочемо повернути все, що було. Не сидиш не плачеш, правда іноді просиш допомогу. Без людської допомоги не відбудуєш нічого. Скільки фінансів вкладено. Не по наших доходах відбудова. Не планувала будуватися, хотіла іншим займатися. Не дали фашисти нам розвиватися, жити далі. Відбудуємося і буду шиттям займатися далі.
Житло родини Валентини Бондаренко на краю Количівки. Ховалися у підвалі, а тому вижили під час обстрілів. У хаті довелося відновлювати майже все. Відбудували всі гуртом: завдяки громаді, волонтерам та власним силам.
Валентина Бондаренко, жителька с. Количівка:
Нам пощастило, що відбудували, аби не громада, не знаю, що могли б зробити. Всі допомагали. Чоловік кладку робив сам. Помогли клеїти стелю. Дах гуртом крили. Стелю - хлопці зробили, швидкі такі. Молодці, клас. В хаті вже все. Сарай - то дрібниця. Саме головне в нас є. Спасибі, що залишилися живі. Стільки танків їхало. Напроти магазину стояв, напроти нас стояв.
В Іванівській громаді вже вдалося відновити зруйнований ворогом у Количівці Фельдшерсько-акушерський пункт, в Іванівці – школярі вже ходять у відбудований державою ліцей і завершується будівництво їдальні. У Слободі – завдяки благодійнику з’явився новий сучасний клуб.
Автори: журналіст Юрій Михуля, оператор Олександр Довбенко.
"Час Чернігівський" писав про таке: У селі на Чернігівщині відкрили клуб, який допомогли відбудувати американці