COLLAR – один з найбільших виробників інноваційних зоотоварів в Україні. Ворожа облога, постійні обстріли, знищення логістики зупинило виробництво у Чернігові навесні 2022 року. Та ненадовго. Долаючи труднощі, власними силами і з допомогою партнерів компанії вдалося відновити роботу влітку того ж року.
"У червні почали відновлювати роботу. Була спроба релокуватися. Тоді допомагав банк реконструкції і розвитку. Почали відновлювати роботу у Чернігові. Вийшло зібрати 35% колективу. Це був виклик. Із 2018 року займаємося ощадливим виробництвом. Були плоди, і є інструменти, що впроваджувати. Маленьким персоналом змогли давати продукт в рамках одного дня", - пояснює Роман Гальонко, керівник виробництва COLLAR.
Роман Гальонко
Підприємство може наростити потужності, але зараз є чимало стримуючих факторів, пов’язаних з війною, зокрема, кадровий голод, відключення світла.
"Якби була така можливість з економічної точки зору зменшити оподаткування - це позитивно склалося. Змогли б шукати і утримувати співробіників. Є тенденція, що жінки звільняються і їдуть за кордон. Зараз йде мобілізація. Складно утримувати чоловіків, на заміну їм складно знайти, тих же енергетиків, електриків, та й звичайних працівників. Зараз складний стан енергетичної системи. У нас є проблеми. У нас виробництво наповнювачів є, і там виробництво скоротилося на 30%. Всі постачальники мають проблеми і це впливає на поставки і так далі", - каже Роман Гальонко.
Проте незмінною впродовж всього існування чернігівської компанії є соціальна відповідальність бізнесу. COLLAR має багато соціально важливих проектів, якими пишається.
"У нас є три напрямки соціальної відповідальності. Допомога притулкам і зооволонтерам. Ситуація з безпритульними тваринами критична. Потребують вакцинації, нових родин. Підтримуємо притулки, волонтерів, передаємо нашу продукцію. Іншим напрямком є каністерапія. У нас є собака нашого засновника Юрія Синиці – Лілу. Вона займається з дітками з особливими потребами. Результати фіксуються лікарями, психологами. Цей метод допоможе працювати не тільки з дітьми, вважаю буде актуальним для реабілітації військовим. Іншим напрямком є стадіон "Чернігів-Арена". У минулому році там займалося 200 дітей. Намагаємося розвивати спорт і залучати дітей до активностей", - розповідає Леся Неволько, заступниця керівника департаменту піару і комунікацій COLLAR.
Леся Неволько
Компанія працює як на український ринок, так і відправляє продукцію по всьому світу. Продукція високої якості. Чимало клієнтів не могли повірити, що такі зоотовари можливо виробляти в Україні і у Чернігові.
"Зараз я шию шлейку для маленької собачки. Це вже останній процес, який закінчую. Я працюю тут 20 років. Починала зі складу комірником. Коли розширився цех пошиву, то перейшла на швачку. Це цікавіше", - каже Тетяна, працівниця підприємства.
Тетяна
На підприємстві не просто відновилися, а й розвиваються, працюють над новинками і унікальними розробками.
"Ми зараз в бібілотеці матеріалів. Вона тільки облаштовуєтсья. Ідея кімнати в тому, щоб розробник прийшов і знайшов всі матеріали, щоб зробити прототип і показати на прикладі. У нас є 3-D принтер, який візуалізує розробку за допомогою друку", - пояснює Олександр Бешун, аналітик відділу розвитку.
Олександр Бешун
Чернігівська компанія не планує релокуватися, прагне працювати вдома, розширюватися, сплачувати податки, допомагати нужденним і давати роботу сотням своїх працівників.
Автори: журналіст Юрій Михуля, оператор Олександр Довбенко