Соціальна сфера прикордонної Чернігівщини має серйозні виклики, пов’язані з війною і міграцією. Стало значно більше людей, які опинилися у складних життєвих обставинах, повідомили на брифінгу представники департаменту соціального захисту. На прикордонні бракує – соцпрацівників, а геріатричні пансіонати області наразі переповнені людьми похилого віку, в тому числі яких евакуювали з прикордонних громад.
Валентина Лугова, директорка департаменту соціального захисту населення Чернігівської ОВА:
На сьогодні геріатричні пансіонати завантажені на 100%. Я інформувала, що є 17 стаціонарних відділень в громадах, які надають послугу стаціонарного догляду. Є 95 місць. Громади між собою на партнерських умовах, на укладанні довговорів співфінансування, можуть розміщати жителів громади, які потребують догляду. В пансіонатах час від часу з’являються місця і ми безпосередньо надаємо путівки для поселення людей. Є така проблема кадрова на прикордонні. В кого є дітки стараються залишити населені пункти, бо небезпечно проживати. Збільшуємо навантаження на тих соцпрацівників, які залишаються і працюють в громадах.
З позитиву - у 2025 році у громадах Чернігівщини продовжиться створення центрів життєстійкості. Ті що відкрилися, вже довели свою важливість.
Богдана Парубець, завідувачка відділення соціальної роботи Михайло-Коцюбинського ЦНСП:
З початку, коли був створений центр, було важко. Людей доводилося брати за руку і вести. Потім люди побачили що дієво і ефективно. Зараз кажуть, що ви допомагаєте і люди йдуть, є довіра.
Крім того, на Чернігівщині в Сухополовянській громаді втілюється в життя урядовий експерементальний проект з організації надання переселенцям та особам з інвалідністю соціальних послуг стаціонарного догляду та підтриманого проживання за принципом «гроші ходять за людиною».
Автори: журналіст Юрій Михуля, оператор Олександр Довбенко
"Час Чернігівський" писав про таке: Мама з трьома доньками переїхала з Донеччини на Чернігівщину: як облаштувалися дівчата