— Різні ситуації можуть виникати в діток, — міркує Яна НЕБРАТ, мати семирічної Діани з села Калиновиця Варвинської громади. — Куди повезуть маля? Або в Прилуки, або в Чернігів. Якщо дитяче відділення у варвинській лікарні відкрите, то хай би було. Поки до Прилук довезеш (від Калиновиці до Варви п’ять кілометрів, від Варви до Прилук 32), різне може трапиться. Закривають, щоб менше коштів ішло. Нам, слава Богу, не доводилося лежати в лікарні. Тільки за амбулаторною допомогою зверталися. Та знаємо, що лікарі у нас ловкі.
З 1 січня 2024 року варвинська лікарня не законтрактувала пакет суто педіатричної допомоги. Про це повідомила Валентина Саверська-Лихошва, голова Варвинської громади. Вона звернулася до людей, пояснила, що місцева лікарня не увійшла до спроможної мережі. Що дитячі відділення існуватимуть при кластерних лікарнях (розташованих переважно, де центри районів). До Варви найближча Прилуцька міська лікарня, там педіатричне відділення є.
А в цей час у варвинській лікарні думають, як все-таки зберегти можливість лікувати дітей.
— Ми подали на пакет — стаціонарна допомога дорослим і дітям без проведення оперативних втручань, — обнадіює Ірина КОСЕНКО-ТКАЧ, гендиректорка Варвинської центральної районної лікарні. — Знайшли лікарів на Полтавщині. Все залежить від кадрового забезпечення, — пояснює складнощі. — Анестезіологи, епідеміолог, педіатри треба щоб були в лікарні. І це стосується не суто дитячого відділення. Інших також. У нас п’ять пакетів підписано з Національною службою здоров’я України. Плануємо дев’ять. До 18 грудня, по спрощеній формі, ще триватиме контрактування.
Наша лікарня не стала загальною, — відмічає Ірина Косенко-Ткач. — У нас неспроможний заклад. Самотужки треба думати й вирішувати, як виживати.
* * *
Унаслідок медичної реформи, а саме поділу лікарень на так звані неспроможні, загальні, кластерні та надкластерні, у маленьких лікарнях (неспроможних, загальних) не втримуються дитячі, пологові відділення. Але утворюються й нові. Наприклад, в Ічні, єдиній серед колишніх районок, працює реабілітаційне. У Мені замість закритого пологового (на його площах) буде інсультне. Хочуть також реабілітаційне. Майже у всіх маленьких лікарнях є надання паліативної допомоги, тобто допомоги невиліковним хворим.
Авторка: Тамара КРАВЧЕНКО, "Вісник Ч"
"Час Чернігівський" писав про лікарні: Буває й так: у Мені пологове закрили — за рік 45 діток, Новгороді-Сіверському є — хоча народилося 40