У Тупичеві активно втілюють в життя проєвропейські реформи. Громада живе і розвивається, дякуючи участі в різноманітних проєктах і грантах

20 СІЧНЯ 2022, 22:43

1885

У Тупичеві активно втілюють в життя проєвропейські реформи. Громада живе і розвивається, дякуючи участі в різноманітних проєктах і грантах

Сесія Тупичівської сільської ради

Не будемо повторюватись і нагадувати читачу, яким непростим був шлях Тупичівської ОТГ до того, щоб вона почала функціонувати в нинішньому складі. Ця історія відома всім жителям колишнього Городнянського району, коли кілька сіл протестували проти приєднання до Тупичівської громади і їй довелось починати свій старт зі складом, який був значно меншим, ніж передбачав Перспективний план.

Скільки тоді було пророцтв щодо того, що громада не має майбутнього, вона ніколи не зможи стати самодостатньою і тому приречена на дооб’єднання з Городнянською ОТГ. Нині, коли минуло вже майже п’ять років від того, як Тупичівська громада почала функціонувати як окрема одиниця, можна тільки поаплодувати її жителям і керівництву, які зруйнували всі стереотипи й довели: їхня ОТГ має право на життя, і на життя достойне.

— Всупереч скептикам я казала: «У нас все вийде. Адже в невеликій родині значно легше господарювати», — каже сільський голова Тупичева Лариса Шовкова. — Минулий рік був дуже складний для всіх громад, а для нас особливо, бо в нас були доєднані території. Дооб’єднались до нашої ОТГ три сільські ради — Івашківська, Куликівська і Вихвостівська.  І хоч успішною нашу громаду називати ще зарано і не все ми зробили, що хотіли, але ми вже зараз показуємо, що в нас є майбутнє.

Що ж допомагає маленькій громаді вижити? Лариса Миколаївна каже, що оскільки власний бюджет не дозволяє здійснювати всі плани, спрямовані на покращення добробуту мешканців ОТГ, вони одразу взяли курс на співпрацю з різноманітними організаціями та фондами, які допомагають на місці  втілювати в життя досвід проєвропейських реформ із залученням коштів донорів.

— Зараз найбільший проєкт, в якому ми беремо участь — це програма «DOBRE», — каже вона. — Це вже четвертий, заключний етап роботи цієї програми на території України. В ньому беруть участь три області — Запорізька, Чернівецька і Чернігівська. Був оголошений конкурс, який мав дуже серйозні вимоги. Ми розуміли, що шанси у нас майже нульові. Але ми дуже сильно старалися, щоб потрапити в цей проєкт, бо він відкривав чудові можливості для розвитку громади. Ми пройшли всі співбесіди, відбір, і нині дуже пишаємось тим, що із 32 претендентів було обрано десять громад, з яких ми — єдина сільська. З минулого року проєкт стартував у нашій громаді. Нам спочатку було дуже важко, бо ми брали участь у постійних опитуваннях, семінарах, навчаннях. Але тільки зараз розуміємо, наскільки це було  корисно і важливо. Нам розжовували всі проблемні питання — навчали фінансистів, аналізували бюджет, навіть депутатів сільської ради вчили як саме вони повинні працювати. За 15 років моєї каденції на посаді сільського голови  вперше навчали депутатів розуміти що таке дупутатське звернення, депутатський запит, що таке звіт депутата тощо.

Лариса Шовкова каже, що особливим пунктом у навчальній програмі було навчання по темі жіночого лідерства. Як результат — жителька Вихвостова  Наталія Силенко  написала й реалізувала  проєкт на три тисячі доларів донорських коштів із співфінансуванням з бюджету Тупичівської ОТГ  і  відкрила танцювальний гурток. Тепер у Вихвостові є посада керівника гуртка у сільському будинку культури. Танцями займаються діти, а жінки в інший час — фітнесом.

Другий проєкт, який реалізувала голова громадської організації Марина Ізотова  — «Соціальний велосипед».  Хоча знайшлись такі, що критикували авторку й керівництво громади за нього, але знову ж таки за отримані три тисячі доларів було закуплено 16 велосипедів, а за допомогою депутата обласної ради Івана Дементова було закуплено зупинки для них.

Чим цей проєкт корисний для громади? Відстані між населеними пунктами невеликі і регулярного транспортного сполучення нема, то люди дуже часто приїздяить за послугами в центр громади велосипедами. Тому всі 16 новеньких велосипедів будуть розподілені між старостатами. Будь-хто може прийти,  взяти велосипед для власних потреб, а ввечері повернути його.  Така послуга стане можливою з початком весняно-літнього періоду.

Найперший проєкт, який взялися втілювати  в життя в Тупичівській громаді по програмі «DOBRE», став і найбільшим  за обсягом робіт і фінансуванням. Це облаштування та оснащення сучасною апаратурою  зали засідань сільської ради, де проводяться сесії.

— Так як ми переїхали в пристосоване приміщення, то облаштовувати залу засідань довлось практично з нуля, —каже Лариса Шовкова. — Зараз завдяки участі в програмі  «DOBRE» тут зроблено капітальний ремонт, у нас є меблі, є проєктор, є система «Голос», є планшети для депутатів для зручності їхньої роботи. Звісно, для цього сільській раді довелось робити по співфінансуванню і свій внесок грошима  — понад 300 тисяч гривень. Але це близько 50 відсотків реальної вартості обладнання і робіт. Решта була компенсована донорськими коштами.

Лариса Миколаївна каже, що для того, щоб визначити, які ж проблеми в Тупичівській громаді найболючіші, команда «DOBRE» допомогла зробити кілька опитувань. Згідно їх результатів було визначено пріоритетні напрямки роботи. Одним з таких стало працевлаштування жіночого населення. Тож у Тупичеві нині реалізовується проєкт по відкриттю швейної майстерні. Адже в громаді багато жінок, які є професійними швачками або мріють працювати в цьому напрямку.

Нині сільська рада за допомогою керівництва СТОВ «Тупичівське» займаються ремонтом приміщення під майбутню майстерню. Вже йдуть домовленості на умовах партнерства з швейною фабрикою в Чернігові, фахівці якої проводитимуть безкоштовне навчання для майбутніх працівниць. Таким чином до десяти тупичівських майстринь мають змогу отримати офіційну роботу. Реєстрація фізичної особи буде в Тупичеві. Тож сільський бюджет отримає більше надходжень у вигляді податків.

Хвилювало жителів і транспортне сполучення. Вирішити цю проблему допоміг проєкт по придбанню техніки для комунального господарства — вже затверджений її перелік, і зараз донори вже закуповують необхідне.

Лариса Шовкова стверджує, що спрямувати діяльність місцевого органу самоврядування в правильному напрямку вдалось і завдяки тому, що в 2019 році за допомогою співпраці з програмою «U-LEAD з Європою» була розроблена Стратегія розвитку громади — за прикладом європейських країн. Але її довелось пізніше доповнювати й перероблювати в зв’язку з дооб’єднаними територіями. Удосконалити й підлаштувати Стратегію до нових умов допомогли партнери програми «DOBRE». Тепер вона визначає курс громади до 2027 року.

Окрім того, у 2021 році було розроблено Програму економічно-соціального розвитку Тупичівської ОТГ. Одним з пріоритетним напрямком розвитку в ній значиться зелений туризм.

— Ми підписали договір про співпрацю щодо розвитку туризму  з Седнівською та Городнянською громадами, — каже Лариса Миколаївна. — Легендарний чернігівський екскурсовод Ервін Міден вже надав згоду на співпрацю з нами. У  Великому Листвені є чудова історична пам’ятка — Михайлівська церква, а в Седневі цілий історичний спадок. Хочемо розвивати гастротуризм — там десь мед (нині ми працюємо над реалізацією бренду «Тупичівські меди»), там картопля, ягоди, напої,  гриби тощо. А у фермерському господарстві «Соната», що в Великому Листвені,  є равликова ферма, мангалиці, суниця тощо. Хочемо розвивати й туристичні веломаршрути. Звісно, за допомогою різних програм від наших європейських партнерів. Бо наш невеликий бюджет стимулює нас брати участь у всіх можливих грантових програмах.

Працюють у Тупичівській ОТГ ще над однією неординарною ідеєю — хочуть створити музей мототехніки. У людини, яка хоче цим займатись професійно, вже налічується бизько сотні експонатів мототехніки. У планах — створити не просто музей, а арт-об’єкт, який би об’єднав історію розвитку, музей, кав’ярню тощо.

— Однією з наших проблем є пасивність молоді, — веде далі Лариса Шовкова. — Тож ми намагаємось її якось залучити, розворушити. Ось, наприклад, у Великому Листвені зараз працюємо над створенням молодіжного простору. Від нас — приміщення і керівник, а по програмі «DOBRE» вже закуплено необхідне устаткування — тут буде телевізор, інтенрнет, кава-машина, зручні м’які крісла, столи для переговорів. Все буде обладнано в приміщенні колишньої школи, де є опалення.

З вільними приміщеннями в самому Тупичеві проблема. Знайти підходяще для втілення якогось проєкту в життя непросто. Але нещодавно  звільнилось приміщення, в якому була аптека «Ліки України». Зараз місцева влада працює над тим, щоб разом з відомою волонтеркою Юлією Гребнєвою відкрити в ньому безкоштовний магазин в рамках соціального проєкту «Дякую».

Розповіла сільський голова і про те, що в Тупичівській ОТГ нині втілюється в життя проєкт «Поліцейський офіцер громади». Наразі є проблема з пристосованим приміщенням, для якого за вимогами проєкту потрібен окремий вхід. 

— Це гарний проєкт по співробітництву з Національною поліцією і американськими партнерами, — розповіла Лариса Шовкова. — Від громади необхідно забезпечити поліцейського офіцера приміщенням, пальним для автомобіля, канцелярським приладдям та оргтехнікою. Все решту — зарплату, автомобіль з сучасним обладнанням та спецзасоби забезпечують партнери. Тож нині працюємо над тим, щоб у приміщенні, призначеному для офіцера громади, був окремий вхід.

Задумів у тупичівців багато. Наприклад, хочуть організувати сільський фестиваль «Леді— Фест». «Ми хочемо показати, що в сільській місцевості жінки не тільки доять корів і сапають город, — каже Лариса Миколаївна. — Є  в нас і жінки–підприємиці, жінки-активістки, майстрині, талановиті й креативні». Мають намір у розрізі культурної сфери співпрацювати зі Славутичем, який вже надав свою згоду на спільну участь у фестивальній діяльності, обміні артистами тощо.

Те, що активності жінкам громади не позичати, свідчить і той факт, що дві жительки Куликівки, депутатки сільської ради Тетяна Полегенько й Олена Курочкіна долучились до громадської організації «Жінки Чернігівщини», зуміли залучити Чернігівський жіночий  Міжнародний  клуб «Сороптиміст» і почистили в Куликівці десять колодязів. І на знак вдячності за допомогу висадили алею з дерев.

У Тупичівській громаді не зупиняються на досягнутому. Вони втілюють в життя не тільки кращий досвід європейських країн, а й свій власний. З перших днів створення ОТГ тут гостро постала проблема з приміщенням. Врешті вона вирішилась створенням єдиного адміністративного комплексу, під дахом якого розмістились всі необхідні установи й організації.  Це виявилось не тільки економно, а ще й дуже зручно. Коли почали в селах закриватись школи, цю практику перенесли й на інші населені пункти громади. Наприклад, у Івашківці приміщення школи прийняло під свій дах будинок культури, тенісний зал, бібліотеку, ФАП. У Куликівці в приміщенні колишньої школи розмістились старостат, бібіліотека, будинок культури, планується ФАП і пошта або музей.

Таким чином, за допомогою всіх доступних фондів і грантів, а головним чином за допомогою  небайдужості та активності її керівництва і мешканців Тупичівська ОТГ доводить своє право на життя й самоутвердження. Що вона буде успішною — сумнівів не залишається. Недаремно ж її жителі навіть вірші про життя в новій громаді складають, як Наталія Романенко. У серпні громада відзначатиме свій перший ювілей — п’ять років від дня створення. Вони були непростими, але результативними. Нехай наступні сходинки будуть ще більш успішними.

Джерело: Світлана Томаш, "Новини Городнянщини" від 20 січня 2022 року

Проект реалізується за підтримки Фонду сприяння демократії Посольства США України. Матеріали, підготовлені у рамках проекту, є відповідальністю ГО «АРЗМІ».

Схожі новини

Ворог обстріляв три прикордонні громади на Чернігівщині

18 СІЧНЯ 2025, 09:16

На Чернігівщині екологи утилізували понад 90 тонн нічийних пестицидів

17 СІЧНЯ 2025, 17:05

Загроза з боку ДРГ на Чернігівщині залишається високою - ОТУ "Сіверськ"

17 СІЧНЯ 2025, 16:53

Вбив улюбленого пса дружини - суд дав рік обмеження волі

17 СІЧНЯ 2025, 16:22

"На щиті" на Чернігівщину повертається переселенець із Донеччини

17 СІЧНЯ 2025, 15:22

На Чернігівщині жінка спалила будинок та сарай сусідів

17 СІЧНЯ 2025, 14:27

У прикордонній громаді привели до ладу сміттєзвалище - радіють не всі

17 СІЧНЯ 2025, 14:17

ТОП-переглядів