28 липня відбудеться захист бізнес-проєктів всеукраїнського конкурсу «Неймовірні села України 2022». Крім Тупичева, де за грантові кошти хочуть створити соціальну мініпекарню, до десятки фіналістів потрапило ще одне село Чернігівської області — Волосківці. У планах громади — створення кооперативу з переробки молока.
Придорожнє село Волосківці розташоване за 15 км від міста Мена. З початку повномасштабного вторгнення воно було повністю окуповане ворожою технікою (у цілому ж регіон був під окупацією до початку квітня). В цей час для селян гостро постало питання перероблення молока.
У селі проживає близько 600 осіб, у тому числі й вимушені переселенці. Багато мешканців утримують ВРХ, овець та кіз, займаються городництвом, вирощуванням плодово-ягідних культур та бджільництвом. Село здавна характеризується жвавою торгівлею, в основному молочною продукцією, городиною, свіжими ягодами та грибами.
На конкурс «Неймовірні села України 2022» староста села подав бізнес-проєкт зі створення кооперативу з переробки молока.
"У межах реалізації проєкту плануємо запустити сироварню для виготовлення м'яких та напівм'яких сирів, масла вершкового, твердого сиру, кисломолочних продуктів тощо. Наразі молоко у населення заготівельники купують по 6 грн/л, а кооператив планує закупати мінімум по 10 грн/л. В особистих селянських господарствах утримується значна кількість худоби, є земельні ділянки під пасовища та сіножаті. Сьогодні на території громади відсутні підприємства з переробки молочної сировини та виготовлення продукції з молока", — розповідає Юрій Андрійченко, староста Волосківського старостинського округу.
Орієнтовна вартість проєкту складає 150 тисяч гривень, з яких 50 тисяч готові внести члени кооперативу. Термін реалізації проєкту — 3 місяці.
Місцем для приміщення буде будівля їдальні, яка колись належала агропідприємству КСП ім. Мічуріна. Вона розміщена в центрі села, за 100 м від траси Чернігів-Гремʼяч. До приміщення підведені всі необхідні комунікації для технологічного процесу перероблювання молока.
Реалізовувати продукцію кооператив планує безпосередньо на місці виробництва для мешканців села, гостей та туристів, а також на базарах у Мені та Чернігові.
За грантові кошти конкурсу — 100 тисяч гривень — планують закупити необхідне обладнання: пастеризатор-сироварню на 200 л, ванну для соління сиру на 100 л, стіл формотворний.
До слова, перша згадка про Волосківці датується 1660 роком. Тут протікає річка Дягова, права притока Мени.
Родзинкою села є дерев'яна Свято-Успенська церква (1763 р.), збудована у формах, характерних для архітектури України в період козацького бароко. Дана споруда є пам’яткою архітектури національного значення та найстарішою будівлею Менської громади. Вона хрещата, одноверха, має добудовану дзвіницю (XIX ст.). Особливого колориту церкві надає спеціальний нахил стін, який візуально збільшує розмір споруди.
А ще Волосківці прославились на всю Україну тим, що тут народився знаний кобзар Терентій «Терешко» Пархоменко, головний художник Меморіального комплексу «Музей Другої Світової війни» Анатолій Гайдамака та чемпіон світу з кульової стрільби Геннадій Авраменко.
Останніми роками у Волосківцях були реалізовані такі проєкти: встановлення вуличних ліхтарів на сонячних панелях, висадка захисної лісосмуги на дорозі Волосківці-Степанівка, облаштовано 3 майданчики для роздільного збору сміття.
Село вже упродовж 7 років включене до постійних туристичних маршрутів у межах проєкту «Менщина туристична».
Читати також: У Мені цікавляться, куди ділась тушонка, яку всією громадою закривали для ЗСУ
Джерело: AgroPortal.ua