Американське провідне інформаційно-аналітичне видання The New York Times проаналізувало події ракетного терору росії, коли остання випустила на українську кириличну інфраструктуру з сотню ракет. Фахівці дійшли неочікуваних висновків.
Обстріл з 96 ракет, випущений по Україні у вівторок 15 листопада, став найбільшою повітряною атакою рф за всю війну. Але це сталося після кількох місяців заяв західних і українських офіційних осіб про те, що запаси ракет та іншої зброї Москви швидко скорочуються.
Незалежно від того, чи був напад на об’єкти інфраструктури давно спланованим, як кажуть українські командири, чи він став смертоносною відповіддю на відвоювання Києвом Херсона минулого тижня, широкомасштабна атака викликає питання про те, наскільки може бути вичерпаний арсенал рф та або Москва витримає, знайшовши альтернативні джерела зброї, пише провідне американське видання The New York Times.
Результат ракетної атаки, Київ
Міністр оборони України Олексій Резніков заявив минулого місяця, що росія спалила майже 70% свого довоєнного запасу тих типів ракет, які були в основному використані під час атаки у вівторок: «Іскандер», «Калібр» і крилаті ракети повітряного базування. Тоді пан Резніков сказав, що у рф залишилося лише 609 таких ракет, хоча жодну з цих цифр неможливо перевірити незалежно.
У звіті розвідки Міністерства оборони Великої Британії від 16 жовтня говориться, що масштабна атака на українську цивільну інфраструктуру шістьма днями раніше, швидше за все, призвела до погіршення російських запасів ракет великої дальності, «що, ймовірно, обмежить їх здатність вражати об’єм цілей, які вони планують у майбутньому».
Починаючи з весни представники Пентагону припускали, що у Москви було мало високоточних ракет, оскільки вона витратила свої поставки «досить швидко», як заявив у травні представник національної безпеки Джон Ф. Кірбі.
Як тоді росії вдалося здійснити те, що Лінда Томас-Грінфілд, посол США в ООН, назвала, мабуть, «наймасштабнішим ракетним ударом з початку війни»?
У середу 16 листопада в Пентагоні міністр оборони Ллойд Дж. Остін III заявив, що росія намагається поповнити свій ракетний арсенал, щоб не відставати від потреб на полі бою, «тому вони звертаються до Ірану, вони звертаються до Північної Кореї».
Війна. Основні останні події
Вибух у Польщі: українська ракета протиповітряної оборони, а не російська зброя, швидше за все, спричинила смертельний вибух у польському селі, заявив високопосадовець НАТО та президент Польщі, зменшивши побоювання, що військовий альянс глибше втягнеться у війну.
Відвойовуючи Херсон: 11 листопада українські солдати увійшли до Херсона, захопивши головну нагороду у відступаючої російської армії та завдавши гіркого удару володимиру путіну. Через декілька днів після звільнення з’являються докази та розповіді про тортури.
Атаки на інфраструктуру: Невпинним і посилюючим ракетним обстрілом Москва руйнує критично важливу інфраструктуру України, позбавляючи мільйони людей тепла, світла та чистої води. Для України блекаут на порозі зими стало одним з найбільших викликів.
Бета-тестування нової зброї: Україна стала полігоном для випробування найсучаснішої зброї та інформаційних систем, які, за прогнозами західних чиновників, можуть сформувати військові дії для майбутніх поколінь.
«Я справді думаю, що ці країни, ймовірно, нададуть їм певні можливості», — сказав пан Остін.
Рої безпілотників іранського виробництва, які атакують Україну, — зокрема, далекобійні серії «Шахед», які можуть нести боєголовку та вражати цілі як «камікадзе» — були найновішою зброєю росії в конфлікті.
Військово-повітряні сили України заявили, що під час атак у вівторок 15 листопада збили 10 безпілотників Shahed.
Цього місяця речник командування ВПС України заявив, що також очікується, що Іран надішле балістичні ракети до росії. Юрій Ігнат сказав, що невідомо, скільки ракет Тегеран може надати Москві, але він додав, що зброя, яка, ймовірно, вироблена «досить недавно», з радіусом дії приблизно від 300 до 700 кілометрів.
Сполучені Штати звинуватили Північну Корею в таємній доставці ракет і артилерійських снарядів до росії, хоча пан Кірбі цього місяця заявив, що невідомо, чи були доставлені боєприпаси.
І Північна Корея, і Іран заперечували постачання росії зброї з початку війни.
Росія може будувати більше ракет. Минулого місяця путін оголосив про внутрішні зусилля щодо збільшення виробництва обладнання та систем, «пов’язаних із забезпеченням підтримки спеціальної військової операції» в Україні.
Janes, оборонна розвідувальна компанія, заявила, що росія, швидше за все, накопичила мікрочіпи та іншу технологію, необхідну для створення високоточних ракет, перш ніж вторгнутися в Україну в лютому, можливо, почала накопичувати обладнання кілька років тому, враховуючи погіршення відносин Москви із Заходом після незаконної анексії Криму в 2014.
В аналізі Janes, наданому в четвер The New York Times, зазначено, що такі мікроелектронні компоненти також використовувалися в цивільних цілях і що росія могла отримати їх через треті сторони, такі як державні або приватні організації, готові ризикнути покаранням у вигляді санкцій США, якщо їх упіймають.
Ймовірно, рф почала виробляти велику кількість «Іскандерів», «Калібрів» і крилатих ракет до вторгнення, йдеться в аналізі.
«Їх, імовірно, виробляють, поки ми говоримо, оскільки економіка перебуває на рівні війни, і багато заводів, пов’язаних з російським військово-промисловим комплексом, працюють у три зміни і навіть у вихідні», — йдеться в аналізі Janes.
Україна заявляє, що росія використовує ракети ППО для нанесення атак
За даними ВПС України, у четвер у наступному ударі меншого розміру росія випустила щонайменше 10 зенітних керованих ракет С-300 по містах поблизу лінії фронту.
Ракета класу «земля-повітря» С-300, створена росією та експортована в Азію та Східну Європу, включно з Іраном і Сирією, а також до Криму, була вперше розроблена в 1978 для захисту від наступних повітряних нападів. Новіші покоління ракет можуть вражати літаки, безпілотники та балістичні ракети.
Україна також використовує С-300 із власних запасів і пожертвувань, наданих іншими колишніми радянськими державами-сателітами, для захисту від російських повітряних атак. Уламки ракети С-300, яка була запущена для захисту від російських ракет у вівторок, вважаються причиною ненавмисного вбивства двох людей у польському селі поблизу кордону з Україною, заявили представники НАТО, США та Польщі.
Але дедалі більша залежність росії від С-300 як зброї для нападу на наземні цілі в Україні стала одним із сигналів для військових чиновників і експертів про те, що у неї закінчуються крилаті ракети чи інша, звичніша наступальна зброя.
Можливо, росія тримала в резерві певну зброю для війни проти НАТО
Мало хто з західних офіційних осіб має чітке уявлення про стан російського арсеналу або точно знають, скільки ракет залишається в його арсеналах, сказав Марк. Ф. Канчіан, колишній морський піхотинець і збройний стратег Білого дому, який зараз працює в Центрі стратегічних і міжнародних досліджень у Вашингтоні.
Але, за його словами, західні військові вважають, що росія довго тримала резерв ракет та іншої зброї на випадок, якщо вона вступить у війну з НАТО.
«Вони, мабуть, мають заборону на умовну атаку НАТО, — сказав пан Канчіан у четвер, — яку ми б розцінили як абсурдну, але вони розглядають її як реальну можливість. Тож вони притримують частину свого інвентарю для цього"
Невідомо, чи залежала росія від цих резервів для ударів 15 листопада.
"Час Чернігівський" аналізував атаку росіян 15 листопада: Російські ракети над Чернігівщиною: скільки збили вчора.