Всі, хто були на борту - загинули, інформує вороже міністерство оборони. Хто і що саме було на борту - наразі зʼясовується.
У Корочанському районі Бєлгородської області рф впав літак Іл-76, місцевий губернатор повідомив про "подію", на місці працюють слідча група та МНС.
Збройні сили України підтвердили падіння літака, заявивши, що він перевозив ракети для ЗРК С-300.
В свою чергу, російська сторона стверджує, що борт начебто перевозив військовополонених на обмін. І одразу з звинувачує у збитті українську сторону.
Московський "Интерфакс" цитує слова голови комітету держдуми рф з оборони Андрія Картаполова, який твердить, що Іл-76 начебто був збитий трьома ракетами ЗРК Patriot, або IRIS T. Він заявляє, що на борту начебто перебували 65 українських військовополонених, яких везли для обміну. Жодних доказів на підтвердження цієї інформації він не надав.
"Слідом летів другий літак Іл-76, який віз ще близько 80 осіб військовополонених, його встигли розвернути", - стверджує Картаполов.
російські телеграм-канали також пишуть, що літак віз військовополонених, обмін мав би відбутися 24.01. І навіть називають місце де саме - Сумщина, Покровка (у 170 км від Чернігівщини).
«Ймовірно, українських полонених, які летіли до Білгорода, мали відправити на КПП «Колотилівка» — єдиний працюючий пункт пропуску між росією та Україною (він працює лише в один бік і має статус «гуманітарного коридору»), де обмін полоненими проходив і на початку січня 2024», повідомляють російські канали.
Про те, що мав би бути обмін - дійсно підтвердили у ГУР. Але чи справді українці були у згаданому літаку - невідомо.
«За твердженням російської сторони це сталося внаслідок збиття російського літака Іл-76, який буцімто перевозив українських полонених.
Наразі Україна не володіє достовірною та вичерпною інформацією з приводу того, хто саме перебував на борту літака та в якій кількості.
Зі свого боку Україна виконала всі домовленості для належної підготовки обміну. Російських полонених військовослужбовців було вчасно доставлено на обумовлене місце для обміну, де вони перебували у безпеці.
Безпеку ж наших Захисників, згідно домовленостей, повинна була забезпечити російська сторона.
Водночас, українську сторону не було поставлено до відома про необхідність забезпечення безпеки повітряного простору в районі міста Бєлгород у визначений період часу, як неодноразово робилось в минулому.
Україна не була проінформована про кількість транспортних засобів, маршрути та форми доставки полонених. Відомо, що доставка полонених відбувається як авіаційним, так і залізничним і автомобільним транспортом.
Це може свідчити про навмисні дії росії, направлені на створення загрози життю та безпеки полонених.
Посадка транспортного літака в 30-кілометровій зоні ведення бойових дій не може бути безпечною і в будь-якому разі має обговорюватися обома сторонами, адже в іншому випадку це наражає на небезпеку весь процес обміну.
Виходячи з цього, мова може йти про сплановані та навмисні дії рф з метою дестабілізації ситуації в Україні та послаблення міжнародної підтримки нашої держави», - заявили у ГУР.
Дмитро Лубінець, український омбудсмен також заявив, що зʼясовує усі обставини.
«Наразі, я, як Уповноважений ВРУ з прав людини, з'ясовую всі деталі події та аналізую отриману інформацію.
Закликаю представників ЗМІ та громадян України не робити передчасних висновків та довіряти лише офіційним джерелам. А також прошу не розповсюджувати недостовірну інформацію.
Ворог підступний. І всі ми знаємо, які жахливі методи рф може використовувати, аби дестабілізувати українське суспільство. Не ведіться на провокації.
Детальніша інформація буде надана згодом».
Колишній військовополонений Максим Колесніков переконаний, що інформація від російської сторони- брехня.
«А ось перша 100% брехня про Іл. Міністерство війни росії заявило, що на Іл-76 було 65 полонених, 6 членів екіпажу і 3 (ТРИ) супроводжуючих. Це повний пиздьож. Коли мене везли літаком з Брянська в Бєлгород, то на 50 полонених було десь рил 20 з їх воєнної поліції. 3 охоронця, ага».
"Час Чернігівський" писав про таке:
- «Запалювали бавовну у Бєлгороді та Брянську»: на кордоні у Брянській області загинули четверо українських спецпризначенців. Одна з версій - підірвалися на міні
- У ворожій Брянській області 17 січня за один день сталися дві надзвичайні події, повʼязані з літальними апаратами
- Речник ПС ЗСУ Юрій Ігнат: «У Брянську російська авіація нарвалася на якісь неприємності»