Про те, в якому нині стані екосистеми річок Десна та Сейм розповіла нещодавно призначена перша заступниця Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Олена Крамаренко.
Вона зауважила, що нині забруднення фахівці вже не фіксують. Ситуація стабільна. Вода зараз має природний колір, без специфічного запаху. Замору риби також не бачать, а показники якості води характерні для цього періоду року. Про це розповіла Олена Крамаренко в інтервʼю сайту РБК-Україна.
«Забруднення, яке ми спостерігали у серпні-вересні, зараз не просувається далі. Відбулося розбавлення, і ми бачимо, що показники якості води у річках поступово покращуються і досягають норми. Показники хімічного споживання кисню, розчиненого кисню по всіх контрольних пунктах – в межах норми.
Держводагентство, Держекоінспекція і далі продовжують моніторити стан вод. У зв'язку із стабілізацією стану перейшли від щоденного відбору проб до щотижневого для проведення досліджень. Також річку Десна насичують киснем за допомогою аераційних установок. Тому зараз вже точно можна сказати, що ситуація стабільна», - говорить Олена Крамаренко.
Олена Крамаренко
Про причини забруднення чиновниця говорить наступне - все ж таки підозрюють російський цукровий завод. Також вона вважає, що ніяких інших додаткових дій для річок, крім насичення води киснем не потрібно.
Повітря вже стало прохолоднішим, тобто вода охолоджується, і насичення води киснем відбувається природним шляхом, говорить Крамаренко.
«…науковими установами, які входять до науково-технічної ради Міндовкілля, напрацьовується план дій для оздоровлення річок Сейм та Десна. Окрім того, розробляються сценарії можливих надзвичайних подій такого характеру, як ми спостерігали із забрудненням Сейма та Десни, і як треба реагувати в першу чергу, якщо виникає щось подібне».
Причиною забруднення став скид виробничих стічних вод цукрового заводу на території рф, цей висновок поділяють усі наукові установи, що проводили дослідження.
«А дослідження проводили і Інститут гідробіології НАН України, і Інститут мікробіології та вірусології НАН України та багато інших установ, які дослідили досить детально відібрані зразки. Всі зійшлися на тому, що це органічна речовина, яка скинута з цукрового заводу», - сказала чиновниця.
Також у Міндовкіллі похвалили місцеву владу та рятувальників за злагодженість. І зауважили, що органам місцевого самоврядування бракує якісної комунікації з населенням. Однак, Олена Крамаренко забула, що місцеві екоактивісти, на власних човнах відловлювали мерів рибу з річок.
«У цій ситуації ми побачили, як злагоджено відпрацювали відповідні органи: і органи місцевого самоврядування, і обласні державні адміністрації, і ДСНС, і Держекоінспекція, і інші структури. ПрАТ АТ Київводоканал теж працював з нами з першого дня. Коли це все сталося, всі намагалися не допустити погіршення якості води на водозаборах з цих річок. Звісно, ця надзвичайна подія показала також наші слабкі місця, ми маємо покращити комунікацію з населенням».
З річок Сейм та Десна на Чернігівщині з 26 серпня по 24 вересня спільними зусиллями зібрали майже 30 тонн мертвої риби. Це офіційно перше забруднення водойм в області, пов'язане зі скидками патоки з Тьоткінського цукрового заводу з Курської області рф.
Сума збитків, завдана довкіллю річок, вже становить понад 530 млн гривень.
"Час Чернігівський" писав про таке: